| Nilsson a întrebat:

Ce parere aveti despre versetele urmatoare din Isaia capitolul 53 si cum explicati relatarile despre patimile lui Isus descrise in evanghelii?

``3. Dispretuit si parasit de oameni, Om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit, ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama.

4. Totusi El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit.

5. Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si prin ranile Lui suntem tamaduiti.

6. Noi rataceam cu totii ca niste oi, fiecare isi vedea de drumul lui, dar Domnul a facut sa cada asupra Lui nelegiuirea noastra a tuturor.

7. Cand a fost chinuit si asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la macelarie si ca o oaie muta inaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.``

Chiar si in cea mai recenta estimare a perioadei cand a fost scrisa cartea lui Isaia, acesta nu e mai devreme de secolul VI inainte de Hristos, deci e exclusa din start posibilitatea ca aceste versete sa fi fost scrise post eventum, mai ales ca se face referire la ele si in capitolul 8 din cartea Faptele Apostolilor:

``30. Filip a alergat si a auzit pe etiopian citind pe prorocul Isaia. El i-a zis: "Intelegi tu ce citesti?"

31. Famenul a raspuns: "Cum as putea sa inteleg, daca nu ma va calauzi cineva?" Si a rugat pe Filip sa se suie in car si sa sada impreuna cu el.

32. Locul din Scriptura pe care-l citea era acesta: "El a fost dus ca o oaie la taiere; si, ca un miel fara glas inaintea celui ce-l tunde, asa nu Si-a deschis gura;``

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

De exemplu nimeni nu crede azi ca vreun om ar fi dispus sa sufere de buna voie si nesilit de nimeni pentru greselile altora pana la moarte. Un puscarias inchis pe nedrept ar cere despagubire. Acesta ( personalitatea lui Hristos ) ar fi un concept ireal de personalitate in prezent intr-o societate care devine tot mai egoista mai independenta. In ritmul acesta o sa devina un mit perioada in care oamenii ar fi fost mai iubitori. Vedem batrani care spun ca cu 50 ani in urma lumea era mai iubitoare si mai neegoista. Vorbesc acesti batrani despre o perioada mitologica? Batranii vorbesc despre acele sezatori, de claca. Acum se tinde ca fiecare om sa fie pe cont propriu. Unui programator i se cere sa programeze singur "intr-o echipa".

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

"Dispretuit si parasit de oameni"? Fi serios, Isus de la 8 ani invata norodul in Templu iar cand a inceput sa predice multi oameni il urmau oriunde se ducea. Cat despre suferinte ce sa zic, a suferit poate doar foarte putin, cateva zile, nu cum lasa Isaia de inteles, toata viata.

| Nilsson explică (pentru mentholinks):

Cred ca tu glumesti.
Viata lui Isus a fost pe muchie de cutit inca de la nastere cand Irod a incercat sa-L omoare.

Apoi pe parcurs au existat cel putin 3 tentative din partea evreilor de a-L omori pana la rastignire si nu mai spun ca fariseii pandeau orice cuvant ca sa poata sa Il puna sub acuzare iar fiecare la predica era cu sabia deasupra capului.

Dupa cat bine facea celor din jur, tot El era acuzat ca era posedat.

A trait si multe dezamagiri, o mare parte din ucenicii de la inceput l-au parasit:

Multi din ucenicii Lui, dupa ce au auzit aceste cuvinte, au zis: "Vorbirea aceasta este prea de tot: cine poate s-o sufere?"
Din clipa aceea, multi din ucenicii Lui s-au intors inapoi si nu mai umblau cu El. (Ioan 6:60, 66)

Nu avea nicio casa a lui, umbla din loc in loc, dar in unele cetati nici nu era primit macar, ma intreb oare unde innopta atunci daca nu sub cerul liber in afara zidurilor?

Varul si totodata cel care L-a botezat si L-a marturisit lumii a fost decapitat si capul pus pe o tava.

Ucenicii l-au parasit in momentul cel mai greu si tradat de omul cel mai apropiat.

Chinurile si moartea au fost sub privirile propriei mame.

Nu e prea mult pentru un om? Nu a existat niciun om in istorie care sa fi cunoscut atatea laturi ale suferitei umane incat sa poata sa ne inteleaga

| Romanul86 a răspuns:

Sunt o profeție care s-a împlinit. Toate profețiile din Biblie se vor împlinii inclusiv cele din Apocalipsă.