| Bariel a întrebat:

Ce parere aveti despre verseturile din biblie care contin violenta?
Ex:
2 imparati 6:28-29
Şi împăratul i-a zis: „Ce ai?" Ea a răspuns: „Femeia aceea mi-a zis: ‘Dă-mi pe fiul tău să-l mâncăm astăzi, şi mâine vom mânca pe fiul meu.’
am fiert pe fiul meu şi l-am mâncat. Şi în ziua următoare i-am zis: ‘Dă pe fiul tău să-l mâncăm.’ Dar ea a ascuns pe fiul ei."
2 Imparati 8:12
Hazael a zis: „Pentru ce plânge domnul meu?" Şi Elisei a răspuns: „Pentru că ştiu răul pe care-l vei face copiilor lui Israel: vei pune foc cetăţilor întărite ale lor, vei ucide cu sabia pe tinerii lor, vei zdrobi pe pruncii lor şi vei spinteca pântecele femeilor însărcinate."
Etc
Am o matusa care îi citeste in fiecare seara nepotului ei din biblie si nu cred ca e bine sa auda asa ceva.

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum înţelegeţi voi logica asta: "Nu este bine, dar nu-i strică"?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este bine, dar nu-i strică. dacă i-ar și explica.

| SilentRain a răspuns:

Săracul nepot, biblia e o care de povești care nu ar trebui luata in serios

| CostinAlamariu a răspuns:

Biblie e despre viata, iar in viata exista si violenta deci trage si tu concluzia. De ce nu-i citeste din Noul Testament? Acolo nu e violenta.

| Ineys a răspuns:

Spune-i sa-i arate si niste filme cu acelasi nivel de violenta. Oare e de acord? A, corect, daca citesti "Vasile ii taie capul lui Ion" e diferit de a vedea o reprezentare grafica, vina mea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia contine si istorie, asta faceau popoarele pacatoase in acele vremuri, Dumnezeu nu a dorit niciodata asa ceva. Tot din pricina salbaticirii oamneilor si din cauza atrocitatilor care se faceau, a ingaduit potopul.

Unele lucruri sunt facute sa le auzim la o anumita varsta, un copil mic nu va intelege profunzimea acestor lucruri, acestor nenorociri pe care le faceau oamenii fara minte, din acea vreme. Nici astazi nu suntem mai intelepti, daca deschizi televizorul si te uiti la stiri, vei fi surprins in sens negativ de ce stiri pot sa apara, copiii trebuie tratati cu grija si sa evitam sa le prezentam, pana la o anumita varsta, ce se intampla in societatea de astazi pe anumite planuri.

Biblia este plina de dragoste, pace, bucurie, intelepciune, de ce matusa ta nu citeste de acolo? Pavel spune in 1 Corinteni 3 : V-am hrănit cu lapte, nu cu bucate tari, căci nu le puteaţi suferi; şi nici acum chiar nu le puteţi suferi''

Laptele duhovnicesc, sa ii vorbeasca despre Iisus, despre dragostea Lui, despre pacea Lui, despre intelepciunea Lui.

„Să ne iubim unii pe alții; căci dragostea este de la Dumnezeu. Și oricine iubește, este născut din Dumnezeu, și cunoaște pe Dumnezeu. Cine nu iubește, n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru că Dumnezeu este dragoste."
1 Ioan 4:7-8

„În dragoste nu este frică; ci dragostea desăvârșită izgonește frica ci dragostea desăvârşită alungă frica, pentru că frica are de-a face cu pedeapsa. Cel ce se teme n-a fost făcut desăvârşit în dragoste."
1 Ioan 4:18

Acum că v-aţi curăţit sufletele prin ascultarea de adevăr, ca să aveţi o dragoste de fraţi fără ipocrizie, iubiţi-vă unii pe alţii cu căldură, dintr-o inimă curată[a]! 23 Aţi fost născuţi din nou, nu dintr-o sămânţă pieritoare, ci dintr-una nepieritoare, prin Cuvântul lui Dumnezeu care este viu şi care rămâne pe vecie.
1 Petru 1:22

Copilaşilor, să nu iubim cu vorba, nici cu limba, ci prin faptă şi adevăr!
1 Ioan 3:18

„Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiți unii pe alții; cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții. Prin aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii pentru alții."
Ioan 13:34-35

„Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața veșnică."
Ioan 3:16

căci El Însuși a zis: „Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi." Așa că putem zice plini de încredere: „Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme.
Evrei 13:5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, și de ce te-ai oprit la astea?
Știi măcar motivul lor(ai citit înainte)? Dar urmarea lor în istorie, ai citit după?

Nu mai veniți să demonstrați cât de inculți sunteți comentând nici 1% dintr-o carte pe care nici nu ați citit-o.
Să-i citească scufița roșie, poate mâncatul bunicii și spintecarea lupului este mai ușoară pentru nepot, sau capra cu trei iezi decapitați, mâncați și cu lupul fiert de viu.

Biblia nu este ușoară de înțeles, începe cu ceva mai ușor: "Mara are mere."winking

| MPersephone a răspuns:

Pentru a crea o viata, trebuie sa fie sacrificata o viata. Nu sunt religioasa, dar cred ca asta-i un mesaj pe care Biblia il ofera de multe ori.