| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre viata, faptele si mai ales invataturile lui Iisus Christos?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cred ca sunt foarte importante. Ele influențează viata a milioane de oameni. Aplicarea acestora ne poate face oameni mai buni.

| Mayhem666 a răspuns:

*Sunete de greieri*... Huh?
Daca imi poti spune cu certitudine care din ele ar fi adevarate, mi-as spune si parerea. Dar sa nu imi spui ca a despartit oceanele si a mers pe apa, si alte prostii, ca o sa rad si cu dosul de acele baliverne.

| SG1995 a răspuns:

E greu să-mi zic părerea, Iisus e un subiect complex greu de descifrat.

| Deaad a răspuns:

Viata lui Isus Hristos:
Monotona.Sunt sigur ca era foarte depresiv din cauza monotoniei din viata lui, la fel si a ingradirilor pe care si le impunea singur.

Faptele lui Isus Hristos:
Imi place ca ajuta oamenii invalizi, handicapati s-a.m.d.
In schimb il consider prost ca nu se apara niciodata si ca intorcea celalalt obraz.

Invataturile lui Isus Hristos:
O mare nenorocire ce a avut loc pe acest Pamant.
Invataturile lui Isus Hristos au adus intunecime spirituala si mintala asupra intregului ev mediu, care mai persista si azi(invaturile) intr-o doza mai mica, ce-i drept.Lumea se trezeste.

Iau ce am spus aici ipotetic, ideologic si pur fantezist.
Nu cred ca Isus a facut vreun miracol.
A fost doar un om simplu, cotidian, pe care prostii l-au considerat fiul lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autenticitatea vietii lui Cristos este destul de şubredă. In afara de biblie, singurii istorici care au documentat viata lui Isus sunt cativa evrei, lucru destul de dubios. In plus, acele documentari au aparut tot prin primii ani "d. Hr". Cert este ca Cristos cel biblic nu este real pentru ca are prea multe trasaturi pagane iar Isus era evreu iudeu, nu pagan. Daca intr-adevar a existat a fost maxim un om normal.

| Maryyys a răspuns:

In ultimi ani ma gandeam ca Isus reprezinta iubirea, viata, copilul fiecaruia sau soarele, centrul galaxiei sau omul insusi. Astazi am avut o revelatie : Isus este biserica si clerul care promoveaza sacrificiul inocentilor (mieluseii) pentru binele lor. Este un om naiv si credul care moare de dragul altuia mai smecher. Intr-o clipa credinta mea s-a prabusit. Hai contrazice-ti-ma crying(