| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce parere aveti, este necesar sa ascultam de Dumnezeu,?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Raspunsul depinde de cel pe care il intrebi dar intrebarea este doar ca sa pui o intrebare. Este OBLIGATORIU sa ascultam de Dumnezeu.

| danut a răspuns:

In lume sunt DOAR sclavi, astia sunt de DOUA feluri, cei care STIU ca sunt sclavi si cei care NU STIU si se cred liberi. Din cei care STIU ca sunt sclavi avem doua grupe, una care sunt sclavii lui Dumnezeu si alta care sunt sclavii Satanei. Oamenii nu au sclavi fiindca un SCLAV NU POATE AVEA sclavi.
Cei care nu stiu ca sunt sunt sclavi sau cei care se cred NEUTRI sunt sclavii Satanei. Sclavii lui Dumnezeu sunt LIBERI deoarece Dumnezeu i-a eliberat si sunt LIBERI, dar ei se considera sclavii lui Dumnezeu. TU ALEGI.

| danut a răspuns:

Aleister Crowley un satanist de baza al omeniri.
Dumnezeu a "pus" in fiecare stiinta existentei SALE, daca il accepti sau nu este alegerea ta (liberul albitru). In rest tine detine. Pe realul Dumnezeu il afli din crestinism dar unul in desert sau jungla il afla pe Dumnezeu din natura dar si din interiorul sau. Un copil nascut intr-o familie satanista nu poate fi decat ca parinti sai.

| danut a răspuns:

Un individ cu respect fata de creatia lui Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca crezi in El n-are sens sa nu-l asculti. Daca nu crezi in El n-are sens sa asculti. De ce ai crede si n-ai asculta sau de ce ai asculta si n-ai crede?

| Mclaren12 a răspuns:

Probabil ca da daca vrei sa ai o viata mediocra sub supunerea unei inventii evreiesti bazate pe nimic concret.

| PorumbRodica1965 explică:

Nu pot sa aleg încă un răspuns căstigator pentru că nici unul nu este potrivit Bibliei care ne învață adevărul. Unii vorbesc doar ca să se afle in treaba, fără să fie prezenti la realitate, unii îi copiază pe altii, si asa mai departe.Totusi sunt putini cei care vad adevărul. Păcat că nu studiați Biblia si vă irosit viata pe tărămuri străine fata de Dumnezeu care v-a creat.Astăzi Satan si actiunile lui, au mai mare priză la public.El este maestru al inşelătoriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este primordial!

| Teffan a răspuns:

Este necesar sa ascultam de Iehova daca vrem sa terminam cu viata pamanteasca si cu orice alta natura omeneasca.
Este necesar,daca suntem nihilisti, si visam la un paradis departe de planeta Pamant, planeta ce si asa va fi parjolita de Isus Hristos la asa zisa Apocalipsa.
Este necesar, daca suntem intr-atat de idioti incat sa fim si sclavi dar sa si iubim un zeu al unui popor care ne uraste.
Sclavia este in sangele vostru, generatii intregi de spalare pe creier.Sunteti sclavi in tot ce intalniti in aceasta viata, de la oameni pana la zei sadici.
"Ascultati" de Dumnezeu... Avraam a fost atat de dobitoc si sclavagist incat era gata sa-si omoare propriul copil pentru ca "asa a spus Dumnezeu".

| LittleBugsBunny a răspuns:

Este necesar sa ascultam de constiinta noastra, ca unii isi motiveaza actiunile sau ca actioneaza conform moralei crestine sau pentru ca asa a zis dumnezeu in biblie e cu totul altceva, insa eu sunt de parere ca inainte de toate trebuie sa acultam de constiinta noastra si sa o formam pe baza propriilor experiente nu dintr-o carte scrisa din mai multe povestiri editat si reeditata iar si iar care nu mai exprima realitatea sociala ( gen ucide cu pietre femeia pentru ca a preacurvit sau cine stie ce )

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Sa asculti cele 10 porunci.

| YellowAngel a răspuns:

Este foarte bine. Am trai intr-o lume mai buna.
Dar sa nu confundam cuvantul lui Dumnezeu cu mentalitatile anumitor preoti si cu unele traditii sau superstitii

| Mclaren12 a răspuns (pentru YellowAngel):

Ce te face sa crezi ca ar fi o lume mai buna? Ar fi o lume de sclavi. Asta vrea si crestinismul sa fim.

| YellowAngel a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca pentru tu te simti sclav pentru in iti impune sa respecti cele 10 porunci e cam trist. Eu ti-am scris mai sus, nu confunda cuvantul lui Dumezeu cu mentalitatile bisericii si superstitiile.
Iisus a mai spus si niste pilde foarte bune de care trebuie sa tii cont.
Fiecare tara a creat legi netinand cont de religia pe care o ai. Ce o sa spui, sunt un sclav ca daca ma prinde ca merg cu 70% imi da amenda.

| YellowAngel a răspuns (pentru Mclaren12):

In bibile, Iisus a spus
O chestie ce este scrisa in biblie este " De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, iar bârna din ochiul tău nu o iei în seamă? Sau cum poţi să zici fratelui tău: Frate, lasă să scot paiul din ochiul tău, nevăzând bârna care este în ochiul tău? Făţarnice, scoate mai întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău."

Aceasta chestie se poate expune intr-un porverb romanesc
"Prostul moare de grija altuia si cainele de drum bun"

Iti dau acest exemplu pentru ca vad foarte multi oameni are sunt foarte interesati de vietile altora, se agita foarte mult de viata altei persoane. Ghic ce? Persoana aceea o duce bine.

De exemplu "Cum de nu iti cumperi masina? Cum e posibil asa ceva?" Iar persoana care nu are masina o duce foarte bine fara pentru ca are serviciul foarte aproape de casa.

| YellowAngel a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai auzit de liberul arbitru? Nu cred ca cineva din sociatate ti-a spus ca te omoara sau faci puscarie daca esti crestin, budist, ateu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru YellowAngel):

Nu ma simt sclav, m-am lasat de masinaria de indoctrinare in masa numita crestinism de ceva timp. Si cele 10 porunci au fost furate si corupte din Codul lui Hammurabi, o scriere pagana.

"nu confunda cuvantul lui Dumezeu"
La cuvantul lui Yehova m-am referit si eu, nu a zis nimeni nimic de nicio traditie. Mitul creatiei o dovedeste incontestabil. Yehova i-a mintit si amenintat pe Adam si Eva ca daca vor manca din pomul din mijlocul gradinii vor muri si nu a fost nici pe departe asa. Yehova se temea ca daca vor manca din pom vor deveni intelepti si i-a mintit de vreme ce dorea ca oamenii sa fie sclavi religiosi.

"Iisus a mai spus si niste pilde foarte bune"
Lasa vrajeala. Isus nu a zis nicio pilda. Crestinismul si implicit al doilea testament a fost inventat de o familie de aristocrati de descendenta evreiasca si raspandit prin imperiul Roman drept razbunare pentru asediul asupra Ierusalimului din anul 70. Religia crestina a venit cu niste doctrine semi-comuniste care au slabit spiritual populatia imperiului. Isus Cristos este un personaj inventat din numeroase mituri pagane si nu are niciun fundament istoric. Nici pildele de care zici tu nu-i apartin, este tot un mit pagan furat de la alti Zei care au zis pilde, printre care si Khrisna daca nu gresesc.

"Ai auzit de liberul arbitru?"
Nu exista asa ceva in crestinism. De frica ca te va paşte iadul trebuie sa te supui dogmelor crestine astfel ca "liberul arbitru" este doar o iluzie.