| Andra7Claudia a întrebat:

Ce parere aveti, exista Iisus Christos, sau nu?

27 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Exista Iisus Christos, în religia creștinilor.

| Purec a răspuns:

Nu, a murit de mult

| danay72 a răspuns:

Da si chiar istoria confirma acest lucru.Chiar si anii se calculau in functie de el, inainte de Cristos si dupa Cristos.

| Thunderstruck a răspuns:

A existat.

| ania a răspuns:

Îmi bat mai mult capul cu ce părere are El despre mine.

| Duucu a răspuns:

Iisus a fost un mesager de al lui Dumnezeu, dar intr-un final a fost rastignit pe cruce, cat despre partea cu invierea nu cred, spiritul lui s-a dus imediat langa Dumnezeu cum a murit.

| BaiatulAnonim a răspuns:

Exista Iisus? Da exista. Exista extraterestri? Da exista. Exista Pokemoni? Doamne ce intrebare e asta? Normal ca exista. Pana la urma vad ca ai premiat primul raspuns care e de acord cu tine si iti impartaseste gandirea îmbâxită de o carte careia ii urmati invataturile exact ca o cireada de vite, fara a va pune la lucru ultimul neuron plasat in vidul mintii voastre. Mi-as dori sa fiu atat de incuiat mintal sa pot crede si eu asa, fara simtul ratiunii, dar imi este imposibil. Religiile au fost create pentru ca omul sa nu isi piarda sensul existential si pentru a gasi o explicatie pentru evenimentele pe care el nu le poate intelege. Dar stiinta a evoluat surprinzator de mult si incet-incet ne apropiem de cunostintele ce ii permit omului sa inteleaga cum functioneaza universul, incepand cu starea lui primordiala si pana la reintregirea ciclului. Religia si credinta in supranatural e doar o scuza pentru oamenii slabi si pr0sti, incapabili din punct de vedere intelectual sa inteleaga niste notiuni logice. Iisus a existat doar ca om si nimic mai mult. S-au descoperit pergamente care ar putea soca omenirea, cum ca Iisus ar fi avut o sotie. De ce ar fi acel pergament mai putin credibil decat biblia? Ambele au 2000 de ani vechime si scriu despre Iisus. S-au descoperit peste 300 de evanghelii, dar doar cele patru incluse in biblie au elemente in comun, acesta fiind singurul criteriu dupa care au fost alese. Fiecare din aceste evanghelii prezinta adevaruri, care probabil ar soca lumea crestina si de aceea s-au folosit scuze ca "fonduri de translatie insuficiente" pentru a ascunde adevarul fata de oamenii de rand. Nu mai traim pe vremea lui Mircea cel Batran, incepem sa intelegem cum functioneaza lucrurile, de ce se intampla unele lucruri, cum au luat fiinta acele lucruri etc. Rolul religiei e de a trai cu speranta ca cineva ne va rasplati in viata de apoi ca sa compenseze viata mizera pe care o traim acum, de a respecta normele morale in societate, mai exact: de a da un sens vietii noastre.

| RAY a răspuns:

Exista in imaginatia a 2 mld de persoane, dar real nu a existat nici nu exista

HORUS

- Horus s-a nascut pe 25 decembrie din fecioara Isis Maria.

- Nasterea lui a coincis cu rasarirea unei stele in est care a fost urmarita de trei regi in dorinta de a gasi si preamari pe mantuitorul noul nascut.

- La varsta de 12 ani era un copil – invatator.

- La varsta de 30 de ani a fost botezat de Anap, dupa care si-a inceput lucrarea.

- Horus avea 12 discipoli cu care mergea peste tot, infaptuind miracole ca mersul pe apa, vindecarea bolnavilor etc.

- Horus era cunoscut sub mai multe nume sugestive ca: "adevarul", "lumina", "fiul ales a lui dumnezeu", "bunul pastor" etc.

- Dupa ce a fost tradat de Typhon, Horus a fost crucificat.

- A fost ingropat, iar dupa 3 zile a revenit la viata.

Aceste insusiri ale lui Horus s-au raspandit in multe alte culturi ale lumii care si-au CREAT dumnezei dupa aceeasi structura mitologica de baza.
ALTI MANTUITORI CU ACELEASI CARACTERISTICI:

- Attis din Phrygia, nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant si inviat dupa 3 zile.

- Krishna din India, nascut din fecioara Devaki, a carui venire pe lume a coincis cu rasarirea unei stele in est. A infaptuit miracole cu discipolii sai, si a inviat dupa moarte.

- Dionysos din Grecia, nascut dintr-o fecioara pe 25 Decembrie. Era un invatator care calatorea infaptuind miracole cum ar fi transformarea apei in vin. Era denumit ca "Regele Regilor", "Unicul fiu zamislit de Dumnezeu", Afla si Omega, si in multe alte feluri. Si el a inviat dupa moarte.

- Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot "Adevarul" sau "Lumina". Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.

Iata cati mantuitori au existat (iar aceasta nu este o lista completa) de-a lungul timpului subscriu la aceste caracteristici generale: nasterea din fecioara virgina pe 25 decembrie, invierea dupa 3 zile, etc.

De ce au aceleasi caracteristici generale?

In primul rand, raspunsul de afla in astrologie. Secventa nasterii este in totalmente astrologica. Steaua din est este Sirius, cea mai stralucitoare stea de pe cerul noptii, care in ziua de 24 decembrie se aliniaza cu cele 3 stele stralucitoare din centura lui Orion. Aceste 3 stele din centrura lui Orion au aceeasi denumire pe care o aveau in antichitate: Cei Trei Regi. Acestea impreuna cu Sirius indica locul unde rasare Soarele in ziua de 25 decembrie. Acesta este motivul pentru care cei 3 regi urmaresc steaua in est. Pentru a ajunge la locul rasaritului, unde se naste Soarele. Fecioara Maria este constelatia Virgo, cunoscuta si ca Virgo Fecioara (virgo in latina inseamna virgina).

Simbolul antic pentru Virgo este un "M" modificat. De aceea, numele de Maria la fel ca si a celorlalte mame virgine ca mama lui Adonis, Myrra, sau mama lui Budha, Maya, incep cu litera "M".

Virgo mai este cunoscut si drept "Casa Painii", iar reprezentarea lui Virgo este o fecioara tinand in mana un manunchi de grau.

Aceasta casa a painii si simbolului ei, graul, reprezinta lunile August si Septembrie, sezonul recoltei. Iar Bethlehem, literal, se traduce, de fapt, prin "casa painii". Bethlehem este, deci, o referire la constelatia Virgo, un loc din cer si nu de pe pamant.

Un alt fenomen interesant are loc in jurul zilei de 25 decembrie, si anume solstitiul de iarna. Intre solstitiul de vara si cel de iarna, zilele devin mai scurte si mai reci. Si din locul lui din emisfera nordica, Soarele pare a se deplasa spre sud, facandu-se mai mic si mai sters.

Scurtarea zilelor si uscarea granelor cand se apropie solstitiul de iarna simboliza pentru antici procesul mortii, moartea Soarelui. Pana pe 22 decembrie, moartea Soarelui era deplina. Pentru ca Soarele, deplasandu-se spre sud, fara intrerupere, timp de 6 luni ajunge in cel mai jos punct de pe bolta cereasca.

Si aici se intampla un lucru curios: Soarele inceteaza a se mai deplasa spre sud, cel putin perceptibil, pentru 3 zile. Iar in aceste 3 zile, Soarele rezida in vecinatatea Crucii Sudice sau Crucii Constelatiilor.

Dupa acest moment, pe 25 decembrie, Soarele se deplaseaza cu 1 grad, de aceasta data spre nord, prevestind zile mai lungi si caldura primaverii. Si de aceea se spune: Fiul care a murit pe cruce a facut-o pentru 3 zile numai pentru a renaste.

Acesta este motivul pentru care Isus si ceilalti zei ai Soarelui au in comun crucificarea, cele trei zile ale mortii si conceptul de reinviere. Aceasta este perioada de tranzitie a Soarelui inainte sa-si schimbe directia in sens opus in emisfera nordica, aducand primavara si deci, salvarea.

Totusi, nu se celebra renasterea Soarelui pana la echinoctiul de primavara, sau Pastele. Aceasta deoarece in momentul echinoctiului de primavara, Soarele, oficial, detroneaza Raul (adica intunericul) si pentru ca dupa acest moment, ziua devine mai lunga decat noaptea si se ivesc conditiile revitalizante ale primaverii

Cel mai evident dintre simbolurile religioase din jurul lui Isus este legat de cei 12 discipoli. Acestia sunt, pur si simplu, cele 12 constelatii ale zodiacului impreuna cu care calatoreste Isus, adica Soarele.

De fapt, numarul 12 este intalnit peste tot in cuprinsul Bibliei. Textul Bibliei este mai strans legat de astrologie decat de orice altceva. Intorcandu-ne la Crucea Zodiacului, viata figurata a Soarelui, aceasta nu a fost doar o expresie artistica sau un instrument de studiere a miscarilor Soarelui. A fost si un simbol spiritual pagan. Crucea si cu cercul nu este un simbol crestin. Este o adaptare pagana a Crucii Zodiacului. De aceea, in arta de cult timpurie Isus este aratat cu capul pe cruce. Pentru ca Isus era Soarele, fiul domnului, lumina lumii, mantuitorul renascut care va veni din nou, asa cum o face in fiecare dimineata. Si poate fi zarit aparand dintre nori, sus, pe cer, cu coroana lui de spini (razele soarelui)…

Dintre toate metaforele astrologice, astronomice din Biblie, una din cele mai importante se refera la ere.

In scripturi se gasesc numeroase referinte la ere. Ca sa intelegem mai bine, trebuie sa ne familiarizam mai intai cu fenomenul cunoscut ca precesiunea echinoctilor.

Egiptenii antici, ca si civilizatiile dinaintea lor, au apreciat ca aproximativ o data la 2150 de ani, dimineata inceputului echinoctiului de primavara are loc intr-un semn zodiacal diferit. Acest fapt e legat de o inceata miscare angulara pe care pamantul o mentine in timpul rotirii in jurul axelor sale. Acest fenomen se numeste "precesiune", deoarece constelatiile se deplaseaza in sens contrar ciclului lor anual normal.

Perioada cat dureaza precesiunea prin toate cele 12 semne, este de 25.765 de ani. Acesta este numit "Anul cel mare". Societatile antice stiau asta si numeau fiecare perioada de 2150 de ani era. Perioada dintre anii 4300 si 2150 inainte de Christos a fost era taurului.

Din 2150 I.C. pana in anul 1 dupa Christos a fost era Berbecului. Iar intre 1 I.C. si 2150 DC este era Pestilor, era in care ne aflam si astazi. In jurul anilor 2150 vom intra intr-o noua era, era Varsatorului. In linii mari, Biblia reflecta o trecere simbolica prin trei ere, prevestind-o pe a patra.

Personajul Isus, fiind un hibrid literar si astrologic, este, mai mult decat clar, o copie a Zeului-Soare al Egiptului, Horus.

De exemplu, inscriptionate cu 3.500 de ani in urma pe zidurile Templului Luxor sunt imagini ale Bunei Vestiri, ale Imaculatei Conceptiuni, nasterea si venerarea lui Horus. Imaginile prezinta un inger anuntand-o pe fecioara Isis ca il va concepe pe Horus, apoi Neith, Duhul Sfant, o va fecunda, dupa care nasterea fecioarei si adorarea.

Aceasta este exact povestea conceperii miraculoase a lui Isus, iar similaritatile literare dintre religia Egipteana si religia Crestina sunt naucitoare.

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Sunt mai mult de 2 mld. de persoane care cred in Isus Hristos.
Deci sa inteleg ca dupa mintea ta, toate aceste mld. de persoane inventeaza si ca totul se petrece doar in mintea lor... f interesant!
Asa gandesc oare totii ateii?

| relian a răspuns:

Daca Isus exista sau nu? Este ca si cum eu te-as intreba exista fat frumos? Raspunsul este acelasi daca ai un raspuns.Isus sau Hristos e unul si acelasi lucru.ori spui Isus ori spui Hristos.E ca si cum tu in limba romana te numesti Ion Iara tradus in engleza ar fi John.Deci nu te poti numi Ion John.Revenind la subiect Isus este mentionat doar in biblie si mai exact in noul testament.Pe vremea lui cand se spune ca s-ar fi nascut si ar fi trait Israelul era sub ocupatie romana.Romanii aveau scribi istorici etc ce inregistaru evenimentele importante din timpul respectiv.Asa ca nicaeri nu sant documente sau referiri care sa arate ca Isus ar fi existat.In timpul ala dupa cum spune noul testament Isus ar fi facut o serie de minuni si alte chestii care nu ar fi putut trece cu vederea nimanui.Deci daca el ar fi fost acolo cu siguranta romanii l-ar fi luat la ei cu voia sau fara voia lui.Iti imaginezi ce inseamna un om care vindeca o boala doar asa atingandul? Sa nu mai spun ce invierea unor oameni morti de nu stiu cate zile si etc. Apoi avem pe Ioan botezatorul care intr-adevar a existat in timpul ala.Chiar a fost consemnat in documente ca un nebun boteza oamenii in Iordan.Iar acest om nu facea nimic altceva decat sa vorbeasca ce el stia si sa puna oamenilor apa in cap.Si daca a fost consemnat un astfel de om de ce n-a fost consemnat si Isus in istorie? Deci pina una alta doar biblia e singura care vorbeste despre el asa cum si in Romania doar intro singura carte apare Fat Frumos.Raspunsul este alege ce vrei tu.Numai bine.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Pari un om informat. Sunt surprins ca iti scapa un amanunt atat de banal. Spui: ori zici Isus, ori zici Hristos? Si apoi incerci analogia cu Ion si Jhon. Fals, complet fals. Uite, te ajut eu cu o alta analogie. Daca in zilele noastre spui de un om ca este Marin Dumitrescu, unde e greseala? Niciunde. Asa e numele lui. Nu ca Marin ar fi intr-o limba si Dumitrescu in alta. La fel a fost si cu Isus Hristos. Avea omul doua nume. De fapt, Isus era numele lui personal. Hristos s-a adaugat mai mult ca un fel de titlu. Este varianta greaca a ebraicului Mesia, care inseamna Unsul. Deci, cum ar veni Isus Unsul. O analogie mai exacta ar putea fi: Marin doctorul; sau Marin directorul. Marin e numele, iar ce urmeaza este functia sau titlul.
O zi buna!

| ania a răspuns (pentru relian):

1972 după cine?

| relian a răspuns (pentru ania):

Nu stiu ce este 1972.Probabil cei de aici au pus pentru ca eu personal nici numele asta nu am pus ca adresa aici.Am intrat aici sperand sa gasesc ceva raspunsuri la anumite intrebari insa nu gasesti decat vorbe fara explicatii.Ma refer la chestii reale ce tin de realitate nu fictiune sau filosofie.Am pus si o intrebare insa nimeni nu a dat vreun raspuns ceva.Asta inseamna multe zic eu.Dar cand vine vorba de balarii de barfa care mai de care este mare specialist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Unde iti este intrebarea stimabile? faza cu cei de-aici ti-au ales nickname-ul nu tine, tu esti singurul care isi alege porecla, asa ca mai taie din ele, daca nu crezi posteaza-ti nedumerirea la categoria totul despre TPU, intreaba acolo de ce ai acest nick atat timp cat tu ti-ai ales altul?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiatule raspunsul nu era pentru tine.Cred ca ar trebui sa citesti cu atentie pentru cine am raspuns.Si nu am intrat pe aici sa intreb pe mai stiu eu cine de ce am numele asta sau de ce am nu stiu ce parola.Si asa ca idee sa fii tu linistit eu am intrat aici de pe facebook, iar acolo nu am acest nume.E adevarat am pus numele Aurelian si adreaa sau nicknamul cum zici vrelian.insa nu am pus nicidecum cum e trecut aici.Cred ca ei au pus pentru ca eu nu am aici adresa.Ei au preluat probabil ceva de pe facebook si aia e tot.Acum esti lamurit? Si oricum nu-s curios eu ce nume am sau daca cei de aici lau ales pentru mine.Deci eu nu am ales nimic mai pe scurt.Ca sa vezi cei doare pe unia.Mai bine ai raspunde la intrebari reale si de ajutor pentru unia.Asta daca tot stai si pierzi vremea pe aici.pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Ce facebook amice? de unde pana unde iti stiu cei de la TPU adresa ta de pe f.b., asa de renumit esti? Te-am rugat sa-mi indici unde ai postat acea intrebare cu care te lauzi ca nu ti-a raspuns nimeni si scrie si tu mai lizibil ca nu inteleg ce vrei sa zici, te rog!

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai asta este problema ta.trebuie omu sa iti deseneze ca sa poti intelege.Nu are rost sa iti explic eu tie ce si cum e pe facebook.Cauta singur si vei afla. Iara daca nu esti capabil de asa ceva intreaba pe alti pentru ca eu deja m-am plictisit sa discutam asa aiurea fara nici un rost.Se pare ca stii sa folosesti netu ca si strabunica mea.Si totusi sa te luminez cand intri pe aici nu pune adresa ta nici parola.Pur si simplu mergi undeva pe pagina in jos stanga si o sa vezi ceva de genul "intra de pe contul de facebook"ceva de genul asta.Si apasa acolo si dupa o sa intelegi.Si chestia asta o poti face fara sa ai macar vreo adresa pe aici.Asta asa daca nu stiai.Intrebi de unde stiu cei de aici adresa mea de facebook? O pui tu cand te loghezi intelegi? Adica cand dai log cu facebook trebuie sa pui nickname si parola dar alea de pe facebook si asa intri aici.Si apoi cred ca au ceva conventii cu cei de pe facebook pentru ca eu nu am adresa asta si pe facebook.Insa am nume acolo date chestii bla bla iar cei de aici au pus aici ceva sa am o adresa si pe de alta parte sa nu afiseze adresele oamenilor de pe facebook.Nu stiu cat de lamurit o sa fii dar cred cam asa stau lucrurile.Si cred ca scriu cat se poate de lizibil cum zici tu. Daca nu intelegi ce scriu nu mai citi ca nu te obliga nimeni.Referitor la intrebari daca nici aici nu stii sa cauti nu stau eu sa iti explic sa mergi la o adresa a oricui de pe aici si acolo fiecare are intrebarile lui raspunsurile lui si asa mai departe.Si daca esti copil pune pe mama ta sau stiu si eu pe cine sa iti arate.Mai invatat si altceva decat sa comentezi pe altii si nu mai crede ca le stii pe toate.Lumea nu se invarte in jurul tau stai linistit.pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

"lumea nu se invarte in jurul tau " thinking hopaaaa imi da de gandit aceasta fraza, oricum ai da-o lizibil nu scrii, sa fim seriosi

| WhatheWow a răspuns:

Odihneasca-Se in Pace! A fost un om bun si intelept.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Desigur, acum vede ce intrebare pui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, musulmanii spun despre Isus ca a fost un profet

| IoanieCriminalul a răspuns:

Probabil ca a existat.Cui ii pasa e mort ori cum.

| roxaa15 a răspuns:

Binenteles ca exista si va exista in veci

| gabri80el a răspuns:

Da, cu siguranta

| Andra7Claudia explică:

happy nu am crezut in existenta Lui, pana L-am vazut cu ochii mei in biserica! Vorbesc foarte serios! Ca sa dovedesc faptul ca nu mint promit in numele Preasfintei Treimi: in Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh va promit la oricine vrea sa ma ia in serios va promit ca L-am vazut pe Domnul Iisus in biserica, doar la chip, si mi-a zambit! Of D-ne oameni buni incetati sa va mai prostiti si sa fiti razvratiti impotriva Celui care este Perfect, care este dincolo de mintea noastra limitata de om! El este iubire desavarsita! va rog mult nu ma luati in batjocura sad nu pentru ca m-ati injosi pe mine, dar pentru ca mi-e ciuda pe dracul care se bucura iar voi sunteti inselati de el facandu-i pe plac si pierzandu-va sufletele! sad mi-ar fi placut sa pot dovedi sad mi-ar placea mult de tot ca D-zeu sa arate la toata lumea adevarul sad vreau sa specific ca era contra bibliei, contra lui Iisus, Il uram sad pentru ca eu consideram ca e o inventie a evreilor, nu intelegeam pentru ce m-am mai nascut si eu pe pamantul asta. am vrut sa ma sinucid, totusi mai credeam intr-o entitate superioara care nu e accesibila oamenilor pe care o numeam D-zeu, pentru Aceasta entitate m-am hotarat sa ma duc sa cant in corul bisericii ca un fel de consolare la faptul ca nu am reusit la conservator la canto. Asa am ajuns sa IL vad pe Iisus uitandu/ma jos in biserica de la balcon la icoana Lui Iisus din nerabdare ma uitam anapoda prin biserica in timp ce cantam. Iisus exista oameni buni, sad de ce sunt trista? pentru ca stiu reactia majoritara sad stiu ca sunt multi care nu cred in spusele mele, dar va promit in numele Dumnezeului Absolut care a creat tot ce exista, tot universul si absolut totul! In numele LUi va promit ca eu L-am vazut cu ochii mei, de aici pot iesi multe, da prea multe controverse, pot chiar sa mi se faca rau! In multe feluri, nu mi-e teama, de ce? pentru ca stiu ca EL are grija de mine, si daca permite sa mi se intample ceva doar cu voia Lui se va intampla! Chiar imi doresc ca toata lumea sa stie adevarul sad nu vreau altceva! imi pasa si de altii, asta e motivul pentru care fac acest gest, si bineinteles ca nu-mi pot permite sa IL tradez fiind lasha si orgolioasa, egoista ca sa pastrez doar pentru mine ceea ce am vazut datorita milei Lui fata de mine, ca sunt o ticaloasa si o mare pacatoasa sad cu parere de rau, da sunt si eu om, si nimeni nu e fara de pacat!