| Ionut555 a întrebat:

Ce parere aveti?
http://stirileprotv.ro/......e-ani.html

23 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu e nicio dovadă concretă acolo, este doar fuga după senzațional a presei.

| shadovv a răspuns:

Platon, Anselm, Descartes, Locke, Kant, Kierkegaard... acu si Godel?! Cred ca astia de la protv nu au nici un habar de ceea ce a facut Godel de fapt.

| Zenicide a răspuns:

Folosind logica modala a lui Godel si Harry Potter exista, Bestii Spatiale exista, Frodo exista.
De unde apar problemele, pe scurt: Daca o calitate e pozitiva atunci negarea acesteia nu e pozitiva. Calitatea de a fi dumnezeiesc e pozitiva. Daca o calitate este pozitiva atunci este o calitate pozitiva in mod necesar. Existenta necesara e pozitiva.
In a nuthsell, daca poti defini o calitate dumnezeiasca atunci Dzeu exista happy

| Thunderstruck a răspuns:

Prietene, esti penibil, n-ai inteles cu siguranta nimic din ce a explicat ala acolo.NU a dovedit absolut nimic.In plus, pe modelul asta poti demonstra ca exista ORICE zeu, nu doar zeul tau, daca zeul care e imposibil sa nu existe este Allah? Sau oricare alt zeu?

| sabin89 a răspuns (pentru Thunderstruck):

De ce trebuie sa ii zici "penibil"? Nu poti sa porti un dialog fara sa jignesti? Omul a prezentat o idee, pentru ca noi sa ne dam cu parerea. Uita-te la Zenicide, care e de zece ori mai destept ca tine. A explicat frumos punctul lui de vedere fara sa jigneasca pe nimeni.

| Thunderstruck a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate, ma mai apuca un caracter de crestin cand ii vad, n-am ce face. Oricum, ca in toate cazurile si acum imi recunosc greseala.Si Zenicide are cu siguranta mai mult bun simt, poate e si mai inteligent, n-am discutat cu el, posibil sa fie.

| RAY a răspuns:

Aceasta intrebare a mai fost postata la aceasta categorie, nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu nici ca nu exista ca in cazul la 2700 de zeii, spirite, fantome etc

| Ionut555 explică (pentru RAY):

Inseamna ca omul care a dovedit asta e un nenorocit si un mincinos, nu?

| RAY a răspuns (pentru Ionut555):

Dovada lui este una pesudo-stiintifica

| Ionut555 explică (pentru RAY):

Ce te face sa crezi asta?

| RAY a răspuns (pentru Ionut555):

Pentru mine da

| Ionut555 explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca esti ateu. Ok. Cum dovedesti ca dovada lui este falsa?

| Dandanache a răspuns (pentru Ionut555):

Tu cred ca glumesti sau esti in ciclul gimnazial. Sunt crestin, si e clar vorba de un sofism.

| RAY a răspuns (pentru Ionut555):

Cel care afirma trebuie sa dovedeasca nu cel care infirma

| HueyFreeman a răspuns:

Ce comentarii de toata frumusetea. laughing

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca exista posibilitatea ca Dumnezeu sa existe, atunci se poate demonstra existenta lui teoretica.
Dumnezeu se poate manifesta prin probabilitate, coincidente, legi ale fizicii, limbajul universului (matematica)...etc.
Este doar o dovada teoretica, pentru ca este posibil ca Dumnezeu sa existe!
Dar sunt argumnete pro si contra in legatua cu acest subiect.

In concluzie, pana cand nu avem dovezi clare si palpabile, trebuie sa ramanem sceptici in legatura cu notiunea de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ionut? cum poti veni cu asemenea dovezi la oameni cu un singur neuron? e, de parca ai vorbi unor plante. vorbeste si tu cu oamenii.nu cu buruieni.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Explica-ne si noua ce inseamna acel rationament daca te dai mare ca ai mai muklt de un neuron.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce-ai facut acum? Ne-a dat un argument care nici nu e argument, e un sofism (mersi dandanaua ca mi-ai reimprospatat memoria, uitasem cum se numeste) si pentru ca nu-l credem si noi ne faci buruieni...E ca si cum as zice ca Dumnezeu nu exista, uita-te afara, ce vezi? Si sa te fac buruiana ca tu crezi in Dumnezeu..Pai nu asa merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agakami? explica-ne si noua? care... voua? cine santeti VOI? niste rai si niste fameni, ii e rusine omenirii, sa va spuna voua oameni.

| GRs a răspuns:

La fel ca si pariul lui Pascal acea dovada se poate aplica si celorlalti zei.

| Calininio a răspuns:

Intr-adevar, e pseudostiintifica. Pot sa zic si eu ca in frigider e un elefant, fara sa-l deschid sa vad, doar pentru ca-l masor si constat ca o girafa nu incapea.

| ThisIsIoanaBlack a răspuns:

Dumnezeu exista!