| hereo a întrebat:

Ce parere aveti? vi se pare normal ceea ce se intampla in tarisoara noastra?
http://stirileprotv.ro/......oarte.html

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Preoții ortodocși din România se închină de mult timp la Mamona, zeul banilor. Nu știu de ce vă surprinde.

În învăţătura pe care le-o dădea, Isus le zicea: „Păziţi-vă de cărturari, cărora le place să umble în haine lungi şi să le facă lumea plecăciuni prin pieţe. Ei umblă după scaunele dintâi în sinagogi şi după locurile dintâi la ospeţe; casele văduvelor le mănâncă şi fac rugăciuni lungi de ochii lumii. O mai mare osândă va veni peste ei."

Răspuns utilizator avertizat
| hereo explică (pentru i86e2):

Ai foarte mare dreptate, dar uite ca naivii si credulii in continuare se amagesc si considera preotimea si ortodoxia ca fiind singura religie mantuitoare.
Si ca, cuvantul sfantului sinod este lege.
Dar cum ziceu unii in comentarii, vina este a noastra ca nu luam atitudine.
Preotii merg bine merci in X6 iar ceilalti nu au nici dupa ce bea apa.

21 răspunsuri:
| hereo explică:

Dar comentariile de mai jos, fac toti banii.

| Jardelin a răspuns:

Dar oare asa e cum spune PRO TV - ul? Mie mi se pare o stire "bine lucrata" ca sa prinda la prosti si la creduli.

Si uite asa mai "apare" o ocazie de a infiera Biserica Ortodoxa...

Răspuns utilizator avertizat
| hereo explică (pentru Jardelin):

Da,din pacate chiar asa e. Aveti ochi si nu vedeti, urechi si nu auziti.
Cum sa vii sa negi adevarul in halul acesta? Chiar ai nesimtirea de a spune ca nu e adevarat ceea ce se spune acolo? Despre acceptarea lumanirlor, a pompelor funebre si toate celelalte?
Ca sa nu mai dezbatem subiectul de ce popa ia bani pe inmormantari, nunti, botezuri cand aceasta este datoria lui de "slujitor al "domnului" "
Mi-e mila de oamenii ca tine! imi dau seama ce fel de om esti din moment ce iei apararea unor bisnitari.
Meritati din plin, religia pe care o aveti.

| Jardelin a răspuns (pentru hereo):

Mie nu mi-e mila de tine! Dispari!

| hereo explică (pentru Jardelin):

Nu mor caii cand vor cainii.
Din cauza unor oameni ca preotii vostri care se pretind a fi crestini, sunt atatia atei in lume.

Citez"catalin-ad (18.08.2012, 20:10)
dovada suprema ca nu exista fiinte supranaturale si atotputernice. spiritul inventiv al s.c. patriarhia romana s.r.l.-tipic romanesc, adica penibil, depaseste orice bariera!"

Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia cerurilor: nici voi nu intraţi în ea, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi să intre.

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns (pentru DanionM):

Bisericile si manastirile primesc bani de la enoriasi respectiv inchinatori sub forma de donatii pentru ca in Biserica Ortodoxa nu este raspindit obiceiul zeciuielii lunare, care este tot un fel de donatie, teoretic benevola.

La noi la ortodocsi, este adevarat ca se dau donatii sub forma de bani la nunta sau la inmormintare, insa in restul anului contributiile credinciosilor sint extrem de mici, incomparabil mai mici decit sint in cadrul altor culte.

Ar putea sa para paradoxal, dar sint destul de multe zone (comunitati) unde biserica locala este mult subfinantata fata de nevoile normale de functionare. In astfel de comunitati preotul face eforturi uriase pentru a se intretine si a intretine biserica. Uneori cu afectarea misiunii sale pastorale.

| hereo explică (pentru DanionM):

Tu incurci borcanele baiatule.
De la a manca si a bea, pana la a primi bani pentru slujba pe care o faci pentru Dumnezeu e cale lunga.

Matei 6: Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. Căci sau va urî pe unul şi va iubi pe celălalt; sau va ţine la unul şi va nesocoti pe celălalt; nu puteţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona.

Nu vă strângeţi comori pe pământ, unde le mănâncă moliile şi rugina şi unde le sapă şi le fură hoţii;

21 Pentru că unde este comoara voastră, acolo va fi şi inima voastră.

Daca rasplata o primesti de la oameni, atunci ce rasplata mai astepti de la Dumnezeu?

Apostolii dupa ce au primit Duhul Sfant si cei ce erau in casa cu ei, pe urma s-au dus, si-au vandut averile, si-au impartit banii intre ei ca sa fie belsug in casa Domnului.
Si laolalta se ajutau unii pe altii si nu tineau cont de averile lor.
Vrei sa iti dau in cifre cate milioane de euro detine BOR si totusi in Romania e o saracie lucie?
De ce nu faceti faptele apostolilor?

| hereo explică (pentru Jardelin):

Da dar vezi tu,zeciuala nu ajunge in buzunarele pastorilor,bine nu zic ca nu sunt si din aceea,dar din zeciuala noi facem orfelinate, ajutam vaduvele si orfanii, dam de mancare celor nevoiasi, mergem in misiuni in Africa, India si alte tari nedezvoltate unde nu sunt puturi cu apa, scoli, din zeciuiala sunt hraniti si imbracati acei oameni, pe cand BOR-ul sta bine merci si strange dontatii pentru catedrala 'mantuirii' neamului.
Dar vezi ca zeciuiala nu inseamna neaparat bani, ci si alimente, date in Numele Domnului, tot zeciuiala se numeste.

Si pe langa asta despre zeciuaiala scrie si in Biblie si tot acolo scrie pentru ce sa se dea si CUM sa se dea :
Orice zeciuială din pământ, fie din roadele pământului, fie din rodul pomilor, este a Domnului; este un lucru închinat Domnului. Dacă vrea cineva să răscumpere ceva din zeciuiala lui, să mai adauge o cincime. Orice zeciuială din cirezi şi din turme, din tot ce trece sub toiag, să fie o zeciuială închinată Domnului. (Levitic 27:30-32)

Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău, sau de silă, căci pe cine dă cu bucurie, îl iubeşte Dumnezeu" (2 Corinteni 9:7).

| i86e2 a răspuns (pentru hereo):

Sunt curios, care e religia ta, penticostală?

| hereo explică (pentru i86e2):

Da,dar baza mea nu este religia. Eu nu cred in nici o religie pentru ca fiecare are defecte, eu cred in Cuvantul lui Dumnezeu si atat. Si merg in bisericile in care se cheama Numele Domnului si in care vad ca oamenii traiesc dupa Scriptura.

Răspuns utilizator avertizat
| hereo explică (pentru DanionM):

Daca vor bani, sa se duc la munca. Dar unde sa munceasca cand in fiecare zi este cate o sarbatoare.
Oare asta vrea Dumnezeu de la noi? Sarbatori si jertfe?
Din moment ce iei un salariu de la stat, automat asta nu se mai este slujba Domnului, ci este o munca ca oricare alta.
Se stie deja ca preotia a devenit cea mai buna afacere.
Statul ia impozit din salariul fiecaruia, pentru plata preotului. Nu te intreaba nimeni daca esti sau nu ortodox.

| hereo explică (pentru DanionM):

"Fără plată ati primit, fără plată să dati" (Matei 10:8)

Si hai sa-ti mai zic o chestie. Voi ziceti ca aveti icoane facatoare de minuni, bun. Atunci de ce acele icoane se vand?
Dumnezeu face minuni pe bani? Isus Hristos vindeca oamenii pe bani?
Din moment ce acest lucru devine o afacere pentru preoti, ai impresia ca Dumnezeu, sa zicem prin absurd ca candva lucra prin acele icoane, mai continua sa lucreze cand vede ca omul castiga de pe urma aceasta si automat Dumnezeu devine o afecere?
Fii serios, te vad om in toata firea, gandeste putin de unul singur cu Biblia in mana.

"Fără plată ati primit, fără plată să dati" (Matei 10:8)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiti ca s-au bagat locuri de veci castiguri la loz in plic? daca castigi un loc de veci la loz in plic trebuie sa-l ocupi in maxim trei luni.altminteri il pierzi.

Răspuns utilizator avertizat
| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Mda, uitati de ce era bine pe Trinitas FM sa dea locuri vesnice la licitatie, primul sms, primul mormant whistling