| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere v-ați face despre un preot (tânăr, în jur de 43 de ani) care joacă la pariuri, stă de vorbă cu interlopi, poartă tricouri cu cap de mort și consumă băuturi alcoolice?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Adica te surprinde un tricou cu un craniu desenat, dar nu te surprinde cand o gloata de mistici imbecili se duc sa linga oase de morti, cum se practica de exemplu in ortodoxia romaneasca?!laughing

75 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ala nu e preot. Un preot adevarat e in mijlocitor între Dumnezeu și om, asta înseamnă că trebuie să îl vezi pe Dumnezeu în viața sa. De aceea, un preot trebuie sa fie din punct de vedere moral, și nu numai, impecabil. Altfel, face din preotie doar o meserie.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Altfel, face din preotie doar o meserie."

Preoti E o meseria. Deci face exact ce trebuie. Aaa, ca trebuie sa-i faca pe fraieri sa creada altceva, asta e alta discutie.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Preotia nu e o meserie. E o vocație. O chemare. Unii chiar sunt destinați pentru asta. Că sunt și alții, mulți, care văd în ea doar o meserie, care profita de pe urma ei, asta e alta mîncare de peste.
Se vede că înca nu ai cunoscut un preot adevărat.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"E o vocație. O chemare. Unii chiar sunt destinați pentru asta."

De fapt, desi ar trebui sa fie cei mai feriti de misticism, unii preoti pur si simplu chiar cred toate bazaconiile alea. Asta nu inseamna ca "au chemare", ci ca pur si simplu sunt loviti de misticism, cum poate fi lovit si un inginer, gunoier, sau casnic. In plus, unii sunt loviti atat de rau dinainte sa se apuce de preotie, incat nici cu evidenta in mana nu mai pot scapa de sechelele mistice.

"Se vede că înca nu ai cunoscut un preot adevărat."

De fapt un "preot adevarat" nu e cel care e mistic, ci cel care aduce orgaizatiei cele mai mari beneficii. De aceea si sunt promovati in conducerile organizatiilor mistice cei din categoria mentionata de mine. Ceilalti doar sunt folositi ca asa zise exemple pentru fraieri.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

E normal sa răspunzi așa daca Îl scoți din ecuație pe Dumnezeu, necrezind in El.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

De fapt nu-l scoate nimeni, de nicaieri. Doar ca unii incearca sa-l introduca si se duce naiba tot.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu îl scoate nimeni, de ce e lumea asta așa de goala, sa nu zic rea?

Sa-l introducă în ce? El oricum este in orice lucru, că vrei sa accepți sau nu.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"El oricum este in orice lucru, că vrei sa accepți sau nu."

Sigur, oricine poate spune ca oricine e in orice. De demonstrat e problema.

"...de ce e lumea asta așa de goala, sa nu zic rea?"

De fapt suntem in cea mai buna perioada din istorie.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

'De fapt suntem in cea mai buna perioada din istorie."
Pentru tine, poate. Dar întreaba un ucrainean, căruia i-a fost bombardata casa. A, aia e ceva izolat, nu? Las' că vedem, daca Putin folosește bomba atomica, atunci sa zici asta.
Sau întreabă pe copiii ce mor de foame in Africa. A, nu, nu trebuie sa mergi așa departe, mergi la pensionarii din Romania, ce trăiesc cu cateva sute de lei pe lună.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Pentru tine, poate. Dar întreaba un..."

Nu e vorba de mine, e vorba de media la nivel mondial. Esti (iarasi) analfabet functional. Am precizat "din istorie", nu "de cand m-am nascut eu". Tot ce ai precizat ca fiind negativ, ca medie la nivel mondial, a fost mereu mai rau decat acum,
Cunosti foarte putine lucruri, si deformate, despre istorie.

"Las' că vedem, daca Putin folosește bomba atomica"

Oricum scapa mai multi decat spun povestile mistice crestine ca ar fi supravietuit potopului.
Dar nu, nu o va folosi. Poate cel mult una tactica, dar e improbabil si asta.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Si daca totusi la finalul vietii vei ajunge in fata Creatorului nostru si iti va cere socoteala pentru toate incalcarile de constiinta pe care le-ai comis?

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

Singurul mijlocitor între om și Dumnezeu este Isus Cristos. 1Timotei 2:5.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Si daca totusi la finalul vietii vei ajunge..."

Aceeasi problema si pentru tine, daca "creatorul" nu e cel din povestile iudeo-crestine. Sunt mii de alti spiridusi pe care nu ii respecti. Daca e unul din ala, ai dat de naiba, nu?hee hee Ideea e simpla, pe tine de doare in fund de n spiridusi (unde "n" inseamna cateva mii), iar pe mine de n+1.
Deci, daca totusi la finalul vietii ajungi in fata altui spiridus decat cel pe care l-ai pupat in fund?

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Corect! Dar sunt și unii oameni în care Îl poți vedea pe Dumnezeu. Țelul creștinismului e sa devii una cu El, și atunci oamenii Îl vor vedea în tine. Devii și tu oarecum mijlocitor, pentru că Mijlocitorul, Isus Hristos, este in tine. Apostolul Pavel spune că suntem o preotie aleasa. In acest sens, suntem preoți, daca reușim să Îl arătam oamenilor pe Isus Hristos în viața noastră.

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

Nu toți cei pe care îi aprobă Dumnezeu sunt o "preoție aleasă " ci un număr limitat de oameni. Pentru ca aceia care sunt aleși să formeze preoția aleasă au un obiectiv clar trasat: Apocalipsa 5:9, 10
Ori nu poti fi preot pentru un pământ pustiu. Distrus. Nu? Sau, poti?

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Am greșit, apostolul Petru o spune, in prima sa epistola. Dar sa vedem:
1:1,9,10 :"Petru, apostol al lui Isus Hristos, catre alesii care traiesc ca straini, imprastiati prin Pont, Galatia, Capadocia, Asia si Bitinia,..., Voi insa sunteti o semintie aleasa, o preotie imparateasca, un neam sfant, un popor pe care Dumnezeu Si l-a castigat ca sa fie al Lui, ca sa vestiti puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din intuneric la lumina Sa minunata; pe voi, care odinioara nu erati un popor, dar acum sunteti poporul lui Dumnezeu"
Cred că e necesar să definim cine sunt "aleșii", "poporul lui Dumnezeu". Daca te uiți în Biblie în alte locuri, e vorba de totalitatea credincioșilor, nu doar un număr limitat. Numărul limitat de care zici tu e cu totul altceva.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Eu sunt convinsa ca nimeni nu se gandeste serios ca o parte din materia din univers are ca si cauza Dumnezeul crestinilor, alta parte pe Alah etc ci ca universul ar trebui sa aiba o cauza unitara. Cine a fost capabil sa cauzeze toata materia plus fiinte capabile de comunicare, de relationare eu sunt convinsa ca are puterea de a comunica cu peroanele pe care le-a cauzat.
Cand eu eram agnosico-atee Lam provocat pe Creator daca ezista sa mi se reveleze si cine mi-a raspuns si m-a vindecat de necredinta mi-a spus ca Biblia e cartea Lui. Daca ai incerca sa il provoci si tu sa ti e reveleze daca exista si nu s-ar intampla nimic, cel putin ai avea o scuza buna zic eu, sa ii spui atunci-Te-am provocat sa mi te revelezi si n-ai facut-o!

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Eu sunt convinsa ca nimeni nu se gandeste serios ca o parte din materia din univers are ca si cauza Dumnezeul crestinilor, alta parte pe Alah etc"

Si eu la fel. Dar nu despre asta e vorba. Mai citeste o data si incearca sa intelegi ideea.

| Simpatic a răspuns:

Este fix genul de preot care mai devreme sau mai tarziu calca pe bec, fie sileste vreo crestina sa stea in genunchi si sa-i sufle in furtun, fie o face cu baietei sau cine mai stie in ce chestii se baga.
Dar nu ne privesc pe noi toate astea, e problema lor cum se comporta.
Insa a fi preot este una dintre acele profesii in care trebuie sa fii cu totul in acea profesie chiar si in timpul liber. Prea ne-am obisnuit cu preoti patroni de afaceri ceea ce nu este corect, preoti infractori, preoti care fac cu totul altceva decat zic la slujba, sa fac ce vor ei dar sa -si caute alta profesie, aici nu este corecta zicala "sa faci ce zice popa, nu ce face popa". Daca ca si preot faci altceva decat predici este un nimic, pe acelasi principiu in care procurori sunt prieteni cu infractori, nu iti permite profesia sa faci asta.
Ce exemplu si parere isi formeaza ceilalti despre tine cand tu vorbesti ceva si faci altceva? cum te caracterizeaza asta pe tine ca om?
Ca parinte daca ii spui copilului tau sa nu bea niciodata Coca-Cola si tu bei, ce intelege copilul acela? e bine sa bea sa nu?
Si apropo nu ma intereseaza de nicio bagaboanta care la tv acuza pe acel preot ca a "siluit-o", nici de faptul ca anumiti preoti abuzeaza alti gay.
Eu am zis doar asa preotia este o profesie in care daca nu ai "har" stai drecu in banca ta si apuca-te de rebus.

Preotii viitorului vor fi toti Batman :

https://www.youtube.com/watch?v=gAaFsVmD6DI

| ania a răspuns:

Si Mantuitorul Hristos a consumat ocazional bauturi alcoolice( nunta din Cana) a stat de vorba cu interlopii vremii Lui si a incercat sa-i indrepte spre cele bune.
In schimb despre celelalte inseamna ca e eventual absomvent de Facultate de teologie nu si preot.

| sierra1 a răspuns:

Fiind omul in timpul liber (și jizăs nu-l vede), e de ințeles. Tu oricum vei face ce zice popa, nu ce face

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Problema e că e văzut tot timpul. 24 din 24. Chiar și cînd doarme

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Problema e că e văzut tot timpul. 24 din 24. Chiar și cînd doarme"

Mhm. Activitati Dumnezeu:
1. Creez universul
2. Ma uit ce tricou poarta Xulescu.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Văzând in ce scandaluri sunt implicați ȘI preoții, mi-e că n-are relevanță dacă e văzut sau nu

https://www.antena3.ro/......53610.html

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Daca tu vezi doar muștele, nu înseamnă că albinele nu exista.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Nu dragă, "muște" sunt peste tot, tagma preoțească nu e o elită!

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Mai mult: "știu cîte fire de par i-au căzut cînd s-a pieptănat!" happy Scrie asta în Biblie!

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Este o elită, degradată de multi.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Adică NU e o elită, reflectă pe deplin structura societății! Niște bugetari imbuibati și nesătui

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

In Biblie sunt scrise multe. Doar ca n-au nicio logica, sau baza in realitate.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Caută o "albina". Cind ai găsit-o, mai vorbim.
Problema e că te rezumi doar la ce știi tu, la ce ai văzut sau auzit tu. Nu ești deschis pentru altceva. Și de aia vezi doar muste. Și atunci problema nu e la albine, ci la tine, că nu vrei sa le vezi. Pentru tine întreaga lume se va rezuma la muște.
Îți dau doar o sugestie de "albina". Parintele Tănase de la Valea Plopului. Nu îți zic nimic despre el. Te las sa cauți tu. Sunt destule informații pe net. Dar, o fac ca sa demonstrez ceva. Tu vei găsi scuze sa nu cauți. Că nu ai timp, că nu are importanta, etc. Dar tocmai asta va arata că de fapt nu vrei sa vezi decat muste. Ca nu vrei sa deschizi ochii sa vezi și macar o albina.
Ramii cu muștele, și critica de zor creștinismul. Tu critici de fapt ceva ce nu tine de creștinism, critici muștele, și o faci pe buna dreptate, greșit e că spui că asta e creștinismul. Te asigur eu că atunci cînd vei descoperi ce e creștinismul cu adevărat (nu doar o ideologie, o minciună, cum crezi tu), vei deveni creștin.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Parintele Tănase de la Valea Plopului..."

Exista persoane de alte religii, sau atee, care investesc mult mai mult in ingrijirea copiilor.
Meseria de preot nu implica automat faptul ca nu poti fi o persoana de treaba. Dar faptul ca totusi accepti sa vinzi iluzii pentru a-ti castiga existenta, sau faptul ca faci anumite lucruri pentru ca crezi ca un spiridus inexistent te va rasplati, ridica anumite semne de intrebare asupra moralitatii si/sau inteligentei tale.
Afirmatia "cativa preoti/crestini fac fapte bune, deci crestinismul e bun", e total lipsita de logica.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

" cristi202 : Problema e că te rezumi doar la ce știi tu, la ce ai văzut sau auzit tu....Pentru tine întreaga lume se va rezuma la muște"

Să ințeleg cu tu "știi" mai multe? N-aș crede. Dacă tu ai alte viziuni diferite de "muștele" invocate aiurea și crezi in ce NU vezi, simți sau auzi, te privește pe tine.

Și asta nu te face pe tine cu nimic mai deosebit, dimpotrivă ești rupt de realitate și nici măcar nu știi asta.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Da, știu mai multe. Am cunoscut oameni care chiar merita numele de preoți. Nu e vorba de viziuni aici, ci de caractere de oameni. In care poți vedea ceva divin. Desigur, daca vrei, că așa, poți vedea murdărie și în aurul cel mai strălucitor. Dar exista oameni care prin caracterul lor îl arată pe Dumnezeu, trăiesc ce zice Biblia, sunt adevărați preoți. Eu mă bucur că am cunoscut citiva, așa am știut unde trebuie sa ajunga omul daca vrea sa se formeze ca OM.
Da, nu sunt cu nimic mai deosebit. Doar am avut o șansă de a vedea mai mult decat alții. Sau chiar și mai puțin, exista altii care au văzut mai mult ca mine.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

"Exista persoane de alte religii, sau atee, care investesc mult mai mult in ingrijirea copiilor."
E adevărat. Dar care e motivația? Unii spala bani in spatele filantropiei. Părintele Tănase o face datorita lui Dumnezeu, pentru El. Fara motivații ascunse. Aici e diferența între un credincios și un ateu: credinciosul o face dezinteresat, ateul se întreabă ce ii iasă și lui. Daca Dumnezeu nu e ca motivație, atunci trebuie sa ai una, nu? Și în cele mai multe cazuri, in spatele faptelor bune sunt motivații egoiste.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

~ cristi202 : Da, știu mai multe.~

ai impresia, falsă desigur... dar tu poți susține ce vrei, că de demonstrat, nu poți

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Asta e ușor de demonstrat. Pot sa îți stabilesc o întâlnire cu un adevărat preot. Ca sa vezi diferența față de muștele pe care le știi. Te bagi?

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

N-am ce invăța de la un/o popă, fie idolul tău!

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Nu e vorba de învățat ceva. Doar sa vezi ce fel de om e.
Vezi, e cum am zis, nu ești deschis pentru ceva nou. Vezi doar muste, și, pentru că nu ești deschis sa vezi și albine, crezi că există doar muste.
Q.E.D.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

E trist sa închizi ochii ca sa nu vezi soarele, dar e și mai trist cînd zici că afară e doar umbra, fără să realizezi că nu vezi soarele pentru că tu ai închis ochii.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

N-ai demonstrat nimic doar aceea că rămâi rupt de realitate.
Somn ușor mai departe!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Vă rog, nu mai faceți chat aici. Continuați în privat.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Te rog, nu mai fă chat aici. Continuați în privat.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Parintele Tănase o face datorita lui Dumnezeu..."
"...credinciosul o face dezinteresat."

Daca e sa mergem pe ideea ta, ca ar face asta pentru ca i-a spus Dumnezeu intr-un fel sau altul, atunci cu atat mai mult nu e dezinteresat. Acelasi spiridus afirma faptul ca, daca face ceva, va primi altceva. In plus, si alte religii au in fisa postului activitati de genul asta, adica si spiridusii lor afirma ca acorda recompense daca faci ceva de genul asta.

"Dar care e motivația? Unii spala bani in spatele filantropiei."

Posibil, la fel cum unii popi o fac pentru a atrage in jurul lor copii pe care sa-i fta.

Asa ca mai usor cu "unii".

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Te rog, nu mai fă chat aici. Vorbește cu el în privat.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Daca aștepți răsplată, e și acela un motiv egoist. Da, vom primi o răsplată, dar nu suntem încurajați să facem ce facem pentru răsplată. O credincioasă nu de mult mi-a spus că și-a pus întrebarea: pot eu sa Îl iubesc pe Dumnezeu chiar daca mă lasă să sufar? Adică, Îl iubesc și la rău ca la bine. Cînd totul e bine, e ușor să iubești. Și pe oameni. Dar poți iubi cînd nu primesti nimic de la ei, ba chiar te calca intenționat pe batatura? Asta e creștinismul adevărat. Că unii o fac pentru răsplata lui Dumnezeu, e și aia adevărat. Dar adevăratul creștinism sta in iubirea dezinteresată, necondiționată.

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

De mulți preoți fie prin faptele lor, fie prin ceea ce predau, prin ce îi învață pe oameni: lucruri total neadevărate, chiar minciuni, chestii bazate pe "sfânta tradiție " etc. Si se vede că aceste chestii nu ii ajuta pe oameni.

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

Da, si Alexa a vorbit frumos, mai mai îți dădeau lăcrimile, a scris cărți, a dat povețe. are o voce calmă, prietenoasă, caldă, si hop pe dedesubt l-au prins cu mâna unde nu trebuie. prietenește punea mâna. Stii cum zic, nu?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Daca aștepți răsplată, e și acela un motiv egoist. Da, vom primi o răsplată, dar nu suntem încurajați să facem ce facem pentru răsplată."

De fapt rasplata si pedeapsa sunt singurele lucruri care va pun in miscare. Altfel intrati in logica unui ateu (nu astept vreo rasplata daca fac, sau vreo pedeapsa daca nu fac) in ce priveste actele de caritate si asta iarasi implica faptul ca nu crestinismul e cauza caritatii de care dau dovada unii crestini.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Vezi, aici e buba. Te pronunți fara să știi. De unde stii ce ne mișcă pe noi? Dai cu presupusul, și de aceea tragi concluzii greșite.
Tocmai aici e chestia, că un creștin adevărat nu merge pe răsplată și pedeapsa. Că sunt destui care merg, e adevărat, dar aceia au pierdut frumusețea creștinismului.
Uite aici ce zice Biblia despre pedeapsa: "In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste" Asta e realitatea. Fac ce fac că mă tem de ce pedeapsa? E zero, o fac de frica, nu din dragoste. Fac pentru răsplata? Același lucru, e egoism, asteptind ceva sa primesc, mă gindesc la mine. Ori tocmai problema asta o tratează creștinismul, mă aduce in situatia de a uita de mine, de a mă lasa pe mine deoparte. Nu ai ajuns în situația asta, nu ești creștin. Foarte multi își zic că sunt, dar nu sunt. Tu ii vezi pe ei și zici: asta e creștinismul. Și îl judeci, poate pe buna dreptate. Dar judeci ce nu știi, crezind că ce judeci e creștinismul, dar de fapt judeci doar o religie, care nu prea are de-a face cu adevăratul creștinism.

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Eu nu am zis de vorbit frumos, de voce prietenoasa, ci de caracter. Fa diferenta. Știu și eu că unii te fura cu vorba frumoasa, prietenoasa.
Am cunoscut oameni pe care aparent nu dădeai doi bani, dar străluceau prin caracterul lor. Nu trecea mult timp pana sa îți dai seama că erau Oameni

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

E adevărat ce zici tu

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pus o întrebare, ar trebui sa accepți consecințele, răspunsurile. Eu nu cred că m-am îndepărtat de subiect.
In privat nu vad ceilalți, ca sa judece cine are dreptate. Fiecare ne prezentam argumentele, și ceilalți trag concluzii. Nu am ajuns la injurii, la vorbe urite, ca sa trebuiască să fim opriți. Cred că putem sa ne exprimam liber opinia in mod public.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"De unde stii ce ne mișcă pe noi?"

Revin, si repet, poate n-ai inteles, daca nu astea va stimuleaza, atunci nu crestinismul e cauza.

"...crezind că ce judeci e creștinismul, dar de fapt judeci doar o religie"

Crestinismul chiar e o religie.
Faptul ca sunteti o gramada de secte cu diverse abordari, si care chiar in interiorul aceleiasi secte va balacariti unii pe altii, e dovada clara ca de fapt nici voi nu stiti ce naiba trebuie sa faceti. Bineinteles, la fel ca tine, si altii se cred "adevarati" si spun despre cei ca tine ca sunteti doar panarame. Despre ce vorbim?!

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

E clar că nu ai înțeles ce am spus.
Tocmai aici e problema. Că crezi că creștinismul e o religie. Că crezi că acelasi creștinism impune răsplata și judecata. E adevărat ce crezi tu, nu pot spune nu. Dar nu acela e creștinismul autentic. Că se numesc unii creștini, că au o religie, că se bazează pe o răsplată, că se tem de o judecată, asta nu da la o parte autenticitatea creștinismului, care se bazează în totul pe dragoste, in care dragostea e totul:
"Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si n-as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic. Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie,
nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.
Dragostea nu va pieri niciodata." (tot Biblia)
Pacat că nu vrei/poti sa înțelegi ca exista ceva mai mult decat ce consideri tu a fi creștinism, că există ceva mult mai nobil, mult mai frumos, care a inspirat mii de vieți de oameni pe care le-a adus la potențial maxim.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Că crezi că creștinismul e o religie."

De fapt e o mare afacere cu iluzii.

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie,"

Pai tocmai ce te umflai in pene ca tu esti "adevaratul" crestin, iar ceilalti sunt niste panarame. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Cind am zis eu că ceilalți sunt panarame? Nu cred că aici, ca și în viața reală, am încălcat respectul ce îl datorez fiecărei ființe umane. Că recunosc că unii calca pe bec, cum și tu recunoști, asta e o realitate, dar aia nu înseamnă că i-am făcut panarame.
Și nu mă umflu in pene că sunt adevăratul crestin. In primul rand nu mai ești creștin daca te umfli in pene. Apoi, știu și eu că mereu e loc de reconsiderare, căci nimeni nu deține adevărul absolut, de aceea credem, și uneori credința trebuie ajustata. E valabil in orice domeniu, tu nu ai patit sa greșești și să trebuiască să îți reconsideri punctul de vedere? Și dacă ești conștient de asta, te mai poți umfla în pene că detii adevărul?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Cind am zis eu că ceilalți sunt panarame?"

Preferai sa spun imbecili (pentru ca nu inteleg cum sta treaba cu crestinismul "adevarat")? Faptul ca nu folosesti cuvinte, nu inseamna ca nu ai parerea asta. Mai nasol e ca nici macar nu ti-o asumi, desi e clar ca o ai. De aia spuneam si cu alte ocazii, misticul e cea mai ipocrita categorie de persoane.

"Și nu mă umflu in pene că sunt adevăratul crestin."

Deci si tu esti la fel de neadevat ca cei despre care spuneai "Dar nu acela e creștinismul autentic. Că se numesc unii creștini, că au o religie, că se bazează pe o răsplată, că se tem de o judecată"? Sau cum?

"E valabil in orice domeniu, tu nu ai patit sa greșești și să trebuiască să îți reconsideri punctul de vedere? Și dacă ești conștient de asta, te mai poți umfla în pene că detii adevărul?"

Nu conteaza ce fac eu, TU ai afirmat ca ceilalti nu sunt adevarati. In esenta, cum am spus, niste imbecili, pentru ca nu au descifrat tainele misticismului crestin. Acum vii si-mi spui ca de fapt nici tu nu ai habar, si ca iti poti reconsidera opinia legata de misticism?! Cum ar veni, daca si ei te fac pe tine imbecil, toata lumea are dreptate. Din ce in ce mai bine...hee hee

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Misto, e genul de preot cu care m-as intinde la cateva beri, sa aflu cum s-a gandit el sa imbrace sutana.

| T0T a răspuns:

Tânăr la 43 de ani? Cum naiba!?
Părerea mea e că nu e tânăr.

| anonimg a răspuns:

Acesta este un agent uman nedeghizat al diavolului; ferește-te de cei deghizați.
Oh, da, acesta este un om cu un job ca oricare. Dar ne-ar plăcea ca membrii guvernului României să-și petreacă astfel timpul liber în afara job-ului lor? Sau ai armatei, sau ai poliției, sau al profesorilor, sau altor persoane cu influență?
Cu cât functia este mai înaltă, cu atât crește și responsabilitatea; și cu atât mai mult crește și pedeapsa încălcării responsabilității.

| Catrice a răspuns:

Ca e coolhee hee

| milan9 a răspuns:

Raul cel mai mare in ceea ce ai enumerat este faptul de a sminti pe ceilalti. A plasa bilete la loto, sau la pronosticuri sportive nu este o infractiune, a servi o bautura alcoolica nu este o grozavie (a fi alcoolic este cu totul altceva). A vorbi cu oamenii nu este o faradelege, mai ales ca acestia fac parte din parohia lui, din oamenii (fie ei si interlopi) pentru care este responsabil ca duhovnic si preot paroh. Intr-adevar, nu e indicat sa o faca decat daca incearca sa dezvolte pentru ei mai multa constiinta spirituala. Este nociv insa daca isi asociaza imaginea cu ei, daca petrece timp cu ei.
Chestia legata de tricouri e desigur deplasata. Ar insemna imaturitate, teribilism adolescentin, definit cu mult inainte ca cineva sa-l fi facut pe el preot.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Chestia legata de tricouri e desigur deplasata."

Zise unul care linge schelete...hee hee

| Holiday a răspuns:

Cand nu sunt la serviciu, sunt oameni normali. Gandeste-te ca majoritatea nu dau doi bani pe povestile cu spiridusi. Ei stiu foarte bine ca e doar o afacere, ca vorba aia, nu degeaba au facut teologia, adica facultatea unde te invata cum sa vinzi iluzii fraierilor.

| Hammurabi a răspuns:

Nici una.
Nu sunt eu ăla în măsură să-l judec pe altul.

| Emma30555 a răspuns:

Cunosc preoti mai diferiti, care fumeaza, care socializeaza, se duc in baruri, vorbesc cu diferite persoane mai bune mai rele dar consider ca e doar un om si in afara jobului poate sa fie cum vrea. Daca nu exagereaza nu e problema. Despre vestimentatie nu stiu ce sa zic, nu am vazut extravagante de genul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Niciuna. Viata lui e viata lui si viata mea e viata mea. Ar trebui sa scapam de comoportamentul asta românesc de a ne uita peste gardul vecinului sa-l judecăm, în loc sa ne uitam în curtea noastra si sa ne rezolvam în primul rand problemele noastre.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La așa enoriași, așa preot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un preot satanist ¿ si, pur si simplu sta de vorba cu acolitii lui ¿ Ii povatuieste, cum se spune pe la tara : )

Adica, se stieee! happy ca Michiduta e taticul tuturor interlopilor si ' smecherasilor de cartier ', aici, hopa si preotul vine ca intermediar! Slujindu- l evident pe Michiduta!

Joaca la pariuri nu e demna de un preot crestin!
Dar ce sa faca si sfintitul / sau preasfintitul cu banii care ii curg la propriu din buzunare si pentru care nu a transpirat deloc ca sa-i castige? Doar nu o sa-i dea la saraci? ( caci de la ' saraci ' / cutia milei au vanit! Doar intingand mana! )

Mai bine ii da pe prostituate ( doar si ele sunt sarace nu ¿)

| DovleacTurbat a răspuns:

Că e pierdut sad

| nukeyly a răspuns:

De la 8-16.00 predica asta:
https://www.youtube.com/watch?v=R_3TnaQwUeE
dupa 16.00 e liber de job, ca multi.
Altu dupa 16 poarta tricou cu floare soarelui, consuma doar apa sfintita, si vorbeste cu oricine ii asculta predica matei 15.2:43.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Depinde ce vorbeste cu interlopii. Daca-i cheama la pocainta, atunci e ok. Sa ne amintim ca Hristos era acuzat de farisei ca sta la masa cu pacatosii; dar stim ce le-a replicat, ca nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. Hristos ne spune cum il vedeau iudeii, ca pe un om mancacios si bautor de vin, prieten al vamesilor si al pacatosilor. Un pahar de vin nu e rau! Hristos a baut vin; a transformat apa in vin la nunta din Cana Galileii si a transformat vinul in Sangele Sau la Cina cea de Taina. Daca vinul ar fi ceva rau, nu cred l-ar fi ales ca sa-l transforme in insusi Sfant Sangele Sau.
Sfantul Apostol Pavel il indeamna pe ucenicul sau, Sfantul Apostol Timotei sa bea putin vin pentru problemele lui de sanatate. Vinul baut cu masura este bun, nu este rau! Deci, nu consumul de bauturi alcoolice este rau in sine, ci cantitatea lor mare! Cu pariurile si tricourile cu cap de mort, are timp sa se corijeze! Si eu am jucat la loz in plic sau la 6/49, dar in trecut si foarte rar.
Tricouri am purtat cu formatii black metal, cand eram rocker. Nu ma mandresc cu asa ceva! Purtam si pentagrama, spre regretul meu de acum. Dar e mult de-atunci, m-am schimbat.

| pacatosulBogdan a răspuns:

E grav ca desemnezi castigator raspunsul incarcat de ura si insulte al unui anticrestin interlop la adresa Ortodoxiei!

| calutulfericit a răspuns:

Model de preot pentru noile generatii!