| CristiB93 a întrebat:

Ce parerea aveti despre asta :
http://ziarulevenimentul.ro/......2655.html.

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

E firesc sa ne raportam permanent la realitate, anormal ar fi sa nu facem asta.

Daca eu sustin existenta unui dragon invizibil de 20 de metri ce sta intr-o camera de 40 m^2 si dupa aflu ca i nrealitatea acea camera are numai 10m^2 am doua variante:
1. Fie renunt la ideea existentei acelui dragon.
2. Fie modific teza initial pentru a fi in concordanta cu realitatea si spun ca dragonul are numai 10 metri.

Varianta trei, in care continui cu cu prima teza, ignorand contradictia evidenta cu realitatea nu e o varianta de om normal.

| CristiB93 explică (pentru Inferno):

Si nu ar fi normal atunci sa nu te mai creada nimeni daca prima data ai sustinut un fel apoi cand ai vazut ca e gresit, ai schimbat?

| Alcyon a răspuns (pentru Inferno):

Tu vorbesti despre normalitate, Inferno? laughing Cred ca nu e zi in care sa nu intri pe forumul acesta, ca sa te certi putin cu religiosii de-aici. Asta demonstreaza ca ai o mica obsesie, pe care ar fi bine sa o tratezi.

| Inferno a răspuns (pentru Alcyon):

Iar bati campii?

NOname
| NOname a răspuns:

E veche asta. Catolicii demult încearcă să se muleze pe descoperirile ştiinţifice, să nu piardă din clienţi.
Probabil încearcă totodată să-şi spele din greşelile inchiziţiei, când oamenii de ştiinţă erau torturaţi şi omorâţi pentru adevăr.
Mai nou, se chinuie să-şi adapteze basmul la realitatea, în loc să tot nege evidentul.

E pe undeva inteligent, dar şi ipocrit.
Aşadar, am sentimente mixte, dar, oricum, subiectul mă interesează prea puţin.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Da dar e ridicol, ce prost sa fi sa crezi una ca asta. Adica cei care sustin big bangul si evolutia, nu cred intr-un creator, astea doua nu au nevoie de creator. Ma intreb oare cat le mai merge.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Le merge doar în rândul naivilor şi îndoctrinaţilor. Din nefericire, sunt mult prea mulţi şi probabil vor fi majoritari încă mult timp de acum încolo.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu vezi ca in prezent crestinismul e o tocana cu de toate? Toti zeii "e" unu, asta e furata din hinduism, dumnezeu e in tot si toate, panteism, animalele au suflet (putini crestini afirma asta), budism; sunt lucruri pe care nu le mai pot nega si incep sa isi schimbe religia/credinta, asa a fost mereu si asa o sa fie, si ce e amuzant e ca schimbarea e fix ca evolutia pe care multi inca o neaga, nu se observa imediat.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Da cam asa e, mai ales papa cu catolicismul si infailibilitatea sa. Cea mai mare porcarie. Cand are chef, scoate orice teorie vrea, apoi multimea de prosti cred, deoarece el nu are cum sa greseasca. Treaba lor daca vor sa creada pe cineva in loc sa afle ei singuri cum e adevarul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Mai amuzant e ca unii zic ca papa e antichristul, cica ar fi fost scris Vicarius Filii Dei, care dupa nu stiu ce calcule da 666, pe basca papilor (tiara papala), si na, cum cel de acum e cam pro stiinta (cunoastere), e clar. :)) http://25.media.tumblr.com/tumblr_m3b0jbEzjL1robvvco1_250.gif Teoria asta cu zeul lui Avraam responsabil de big-bang si evolutie diminueaza mult confortul psihic al crestinilor, asa ca putini o sa vrea macar sa o inteleaga.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Da crestinii ortodocsi, ei sustin ca acesta e ultimul papa, prorocul mincinos, care va avea domnia cea mai scurta si el pregateste venirea lui antihrist.
Dar e ciudat deoarece inca nu sa inceput cu cipurile, nu a fost nimeni fortat sa poarte un cip, caci altfel nu mai poti cumpara sau vinde, cred ca sti si tu povestea cu vremurile din urma si noua ordine mondiala, etc etc.
Ai fi de acord sa porti un cip daca ar incepe cu asa ceva?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pocaitii sunt aia. Parca nu mai erai crestin. :)) Cat timp crezi intr-un singur lucru sustinut/promovat doar de crestinism, esti crestin. Ideea era ca o sa fie niste cipuri implantate sub piele care ar contine toate datele tale si care o sa faciliteze monitorizarea ta, n-o sa traiesc atat, dar nu imi pare cine stie ce chestie horror, in afara de ideea ca suntem niste numere, dar asta doar pentru unii, pentru cei dragi o sa fim ceea ce suntem, fiinte umane http://i.imgur.com/4b7m4Yx.jpg

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Pai nu mai sunt, si nu am zis ca, cred in vreun lucru promovat de crestinism, am zis doar asa ca si discutie. Apoi ce te miri asa de mine daca mai imi scapa vreo fraza care ar duce ca sunt crestin, doar am fost si am crezut in el ani de zile si am citit destule carti legate de religie. Doar nu vrei acum sa strig in gura mare ca sunt ateu. As risca sa fiu omorat de multime laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

O sa ajungi in iad. devil Dai un suc. Moama, cat suc o sa am de baut acolo, pana si Emma trebuie sa imi dea unul.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Pai de ce avem sa iti dam suc?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ca ne intalnim in iad. smug

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

A deci din cauza ta noi o sa ajungem in iad laughing Nenorocito, o sa trebuiasca sa stau acolo o vesnicie cu tine.
Ma intreb oare ce o sa facem o vesnicie noi doi acolo :-> :->

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ne, tu singur te-ai ateit, EmaS (am verificat nickname-ul) s-a jurat pe dumnezeu, a zis "zău", CinevaNou nu mai stiu de ce, si mai sunt cativa, dar i-am uitat laughing, deci estem multi, eu o sa ma retrag intr-un coltisor si o sa ascult muzica, o sa ma joc cu animalele, cu plantele.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Da pe unde mai e EmaS, nu am mai vazut nici o postare de-a ei?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pe aici http://www.tpu.ro/useri/clasament-general/

Biblia ii numeste nebuni pe cei ce nu cred.
postat la 4 Octombrie 2014 17:44

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Acum sincer, ce crezi despre mine?
Sunt ateu sau inca ma mai crezi un mare crestin?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Crestin in faza de "update prietenul imaginar".

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Cum adica?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Adica ai descoperit niste chestii noi care nu se pupa cu cele vechi pe care le stiai si le obligi sa se pupe laughing, aaaadicaaa, iti schimbi credinta fara a renunta la ea, modifici anumite lucruri doar, cum ziceam mai sus, unii crestini fura din hinduism ideea "toti e unu", de exemplu.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Woow ce chestii, nici eu nu stiam ca fac asta laughing Ma cunosti mai bine ca mine, asta ai vazut in globul de cristal nu laughing)?
Acum serios, daca as fi asa cum zici, nu e bine?
Sau cum ar trebui sa fiu?

| RAY a răspuns:

Nici cand crestini macelarau nevinovati in numele lor nu era in contradictoriu cu normele lor sfinte, biserica catolica e cea mai diabolica religie care a existat vreodata cu o istorie plina de crime,violente,razboaie si o bogatie da foarte mare,eu ma intreb cat va mai dura pana cand lumea se va trezi din fantezia numita religie,despe articol cfe sa spun mi egal ca ei cred sau nu,asta cu ce schimba realitatea? cu nimic, e si mai clar pentru pupatori de moaste ca evolutia, big bang sunt adevarate si niste cadravre putrezite nu o sa lea dea de munca, ce popr frate sa pupi moaste in loc sa urli la guvern, chinezi in 25 de ani sau ridicat astia nici in 2500 de ani nu o sa se ridice

| Lawliet14 a răspuns:

Papistasii abereaza.