| Helper07 a întrebat:

Ce poate face o persoana care vrea sa fie mantuita dar iubeste pacatul mai mult decat pe Dumnezeu. E constienta de asta, si ar vrea sa-L iubeasca mai mult pe Dumnezeu dar exista o bariera care e mai degraba ca si cum ar fi legata cu un lant de pacat si oricand vrea sa vina la Dumnezeu, nu poate s-o faca cu totul caci nu poate rupe lantul(legatura dintre acea persoana si pacat).

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

O asa persoana descrisa de tine trebuie sa HOTARASCA de ce parte se asaza, de partea luiu Dumnezeu sau a pacatului. NU poti sluji la doi STAPANI ci numai la unul, lui Dumnezeu sau lui Satana. NU exista zona intermediara, viata sau moartea. Nu poti sa renunti la pacat alegi moartea.

| Helper07 explică (pentru danut):

Dar persoana descrisa de mine vrea sa renunte la pacat, problema e ca pare neputincioasa in fata lui si ar vrea sa aiba puterea de ai tine fata.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Nu ai alt dusman in afara de tine insuti, iar pe tine insuti poti sa il pui la punct in orice moment! Corpul tau poate cere multe dar stapanul corpului ii da numai ce stie ca ii este necesar. Atunci cand corpul este stapanul tau, te obliga sa ii dai si ce nu ai vrea sa ii dai. Solutia - hotaraste-te sa fii mai puternic decat poftele trupului si pune corpul la respect. Arata-i cine e seful!

| danut a răspuns (pentru Helper07):

Ori iubeste pacatul ori pe Dumnezeu, nu merge iubesc pacatul dar vreau in Cer, ori una ori alta. Daca nu vrei sa renunti la pacat atunci ADIO Cer.

| Celcestietot a răspuns:

Important este sa nu traiesti in pacat.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Celcestietot):

Greu în ziua de azi „amice"

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Este greu, dar nu imposibil.

| Octavian199 a răspuns:

Ce e ma ala 'Pacat'?

| Helper07 explică (pentru Octavian199):

Pacatul e faradelege. Legea iubirii. Orice lucru facut din mandrie e pacat.

| Mircea08 a răspuns:

Nu mai poti face nimic. A iubi pe Dumnezeu inseamna sa-i respecti poruncile
"Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: Să păzim poruncile Lui; şi poruncile Lui nu sunt grele."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/3)
Iisus spune la fel :
"De Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 14/15)
"Cel ce are ( le cunoaste, le stie)poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte; iar cel ce Mă iubeşte pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu şi-l voi iubi şi Eu şi Mă voi arăta lui."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 14/21)
Prin urmare trebuie sa cunosti poruncile, iar poruncile date pentru crestini sunt scrise in Evanghelie.
Daca te vei hotara vre-odata sa traiesti potrivit invataturii crestine, poti apela la mine sa iti spun cum sa studiezi Evanghelia in asa fel incat sa o intelegi dar sa si faci economie de timp

| Helper07 explică (pentru Mircea08):

Nu e vorba de un pacat in sine ci mai degraba de ceva ce tine acea persoana legata de pacat, ceva ce alimenteaza ispita de a pacatui.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Am inteles. Raspunsul meu ramane valabil. Nu exista alta cale de urmat decat pe cea pe care o alegi tu. Daca te hotarasti sa iti schimbi viata si sa traiesti potrivit invataturii lui Iisus, atunci spui hotarat "GATA" - nu mai traiesc asa ca inainte ci cum spune Iisus ca este bine. Sa stii ca invatatura lui Iisus (invatatura crestina) nu este altceva decat un mod normal de a trai. Dumnezeu a creat pe om normal si l-a lasat sa traiasca normal, si ca sa sa nu greseasca i-a mai si spus ce inseamna sa traiesti normal, si a spus Dumnezeu asa : - nu fura, ca nu este normal, nu minti, ca nu este normal, nu ucide, ca nu este normal, iubeste-ti prietenii ca asa este normal, fii milos, corect, rabdator, ca asa e normal. Inafara normalului nu poate fi altceva decat anormalul. A fi un om normal este un motiv serios ca sa traiesti potrivit invataturii crestine, si sa nu fii un om absolut anormal, care face lucruri care deranjeaza pe toata lumea, lucruri de care un om normal se rusineaza, lucruri care alunga de langa tine pe oamenii buni si care ii atrage pe cei rai de la care numai cu necazuri te alegi. Multi cred ca daca se comporta normal pierd la ceea ce se numeste imaginea publica. Asa este. Pierd tot ceea ce percepea lumea la el ca fiind un om dus cu pluta si va castiga la imagine ceea ce lumea percepe ca fiint un om demn de toata lauda.

| TriceleRon a răspuns:

Nu poate face nimic. Acea persoana gandeste. Deci e imposibil sa se supuna unor legi fara sens, fara rost, fara scop. Acea persoana a evoluat peste punctul in care sa creada ca tot ce zboara se mananca. Respect.

| Helper07 explică (pentru TriceleRon):

"E constienta de asta, si ar vrea sa-L iubeasca mai mult pe Dumnezeu"

| TriceleRon a răspuns (pentru Helper07):

Exact asta spuneam si eu... ar vrea sa il iubeasca pe Dumnezeu, dar a atins nivelul de constieta in care nu isi mai poate permite sa fie limitata la o singura religie.

| Helper07 explică (pentru TriceleRon):

Nu cred ca intelegi. In plus, unii din cei mai religiosi si credinciosi oameni sunt persoane cu un intelect ridicat.

| TriceleRon a răspuns (pentru Helper07):

Sa nu facem confuzie. Inteligenta si constienta sunt doua lucruri diferite. Un om poate fi atat de inteligent incat sa rezilve ecuatii inainte ca eu sa le pot tasta pe un calculator, dar in acelasi timp poate nu e constient ca nu și-a incheiat toti nasturii la camasa de exemplu. Pe cand un om poate fi constient ca se afla aici pentru a evolua spirutual dar sa aiba un iq de 65, sa nu stie cat rest trebuie sa primească la magazin. Dar poate ca totusi ai dreptate si nu inteleg.