| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce poate sa vorbeasca un copil cu duhovnicul sau?
Dar in special, o fata?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu știu despre ce ar putea vorbi, dar cred ca poate sa vorbească ceea ce îl preocupa în special cu Dumnezeu prin intermediul rugăciunii.

| T0T a răspuns:

Nu ai nevoie de așa ceva. Tot ce ai nevoie sunt oameni care să aibă conexiuni aparte cu tine. Oameni care pot să te înțeleagă și să te accepte. Un duhovnic nu o va face și asta pentru că ai ales să fii liberă. Sau nu ești?

| CinevaAnonimă explică (pentru T0T):

Eu vorbeam la general, nu ca as avea eu o problema. La duhovnic merge cine vrea, daca vrea.

| milan9 a răspuns:

In ciuda a ceea ce se mai afirma de catre persoane din afara crestinismului, Sfanta Scriptura mentioneaza importanta prezentei fizice a unui "parinte spiritual" langa cel aflat in dificultate, in lupta cu pacatul... (si in aceasta situatie ne aflam toti).

Stim ca Dumnezeu cunoaste toate gandurile noastre iar asta ne-a facut in mare masura nepasatori si dispusi la compromisuri.

În relatiile interumane contientizarea profunda a actului de "mea culpa" se face doar in prezenta unei persoane.
Prin similaritate, în fata lui Dumnezeu este nevoie de o profundă sinceritate şi de constientizarea gravitatii morale a păcatului. Stim ca Dumnezeu este prezent personal pretutindeni, DAR, pentru că avem mereu tendinta de a pierde acest lucru din vedere, "martorul" lăsat de el pentru acest act al confesiunii oferă mai multă sinceritate şi "consistenţă" regretării păcatelor.

| milan9 a răspuns:

Taina spovedaniei este singura lucrare HARICA lasata de Fiul lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor. Dumnezeu nu poate să-ţi răspundă mai concret în nici un alt mod (nu putem solicita cu una cu două minuni, sau semne care ne pot induce în eroare), aşa cum ar putea să-ţi răspundă printr-un om cu experienţa vieţii spirituale, un duhovnic, un preot.

În relaţia cu duhovnicul există încredere şi discreţie, există detaşarea prin care el nu doreşte să mustre ci să ajute, există experienţa lui, în virtutea căreia el s-a confruntat (cel putin prin consilierile acordate) de nenumărate ori cu orice fel de problemă am avea noi să îi aducem la cunoştinţă...

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Doar prin Isus ne sunt iertate pacatele, un preot nu le poate ierta. Isus este mijlocitor intre om si Tatal. Da, un preot poate sa-ti dea sfaturi si sa se roage pentru tine, dar nu sa iti ierte pacatele.

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Harul este cel care iarta. Preotul este si el un muritor. Nu iarta cu puterea lui ca om ci prin LUCRAREA HARULUI incredintat. Ai citit Noul Testament. Ai putut vedea acolo situatii de incredintatri speciale ale unei lucrari divine. O lucrare divina se afla in desfasurare inclusiv prin intermediul oamenilor cu libertatea lor coruptibila thinking

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Harul este cel care iarta."

Cred ca ai vrut sa zici "BANUL e cel care "iarta"". Evident ca nici un popa nu iarta de nimic, nu are nici o legatura cu spiridusii, nu are nimeni de ce sa se spovedeasca, oricum spiridusul e o inventie. DAR prin astfel de mijloace ei si institutia din care fac parte isi umfla conturile. Atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilul fiind indoctrinat de la nastere de parintii săi fireste ca o sa-l intrebe pe popa de "doamne doamne", el fiind incapabil sa-si dea seama in ce minciuna traieste.
Mai rau este cand un copil da de un popa ca ala o sa-i bage mai multe prostii in cap decat parintii lui.
In concluzie, vorbesc despre religie pe limbajul unui copil care nu intelege prea multe si care poate fi usor de influentat, victima perfecta.

Răspuns utilizator avertizat
| prostuludzeu a răspuns:

Un copil mai mimic o data insa da.cred ca se intelege de la sine