| ViataMoarte a întrebat:

Ce pot si ce nu pot sa fac in timpul menstruatiei? Pot sa intru pe teritoriul bisericii? Citind din mai multe surse, am observat ca in unele locuri scrie ca pe teritoriul bisericii poti intra, iar in altele ca nu poti intra deoarece acesta este sfintit de episcopul locului.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În Israelul antic era aceasta regula, dar Isus prin moartea sa, a anulat aceste legi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intra in biserica daca nu ai cu ce-ti omorî timpul.
Eu zic ca mai bine stai linistita acasa si citesti ceva.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Unde scrie in biblie ca iisus a anulat legiile din vt?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Romani10:4,

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Iar in envaghelia dupa matei scrie eu am venit sa implinesc nu sa stric, e iesita din context nu? Atunci poruncile cele 10 de ce nu au expirat? Expira doar ce va comvine voua atat

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Isus nu a desfiinţat Legea, ci a împlinit Legea, respectând-o în mod perfect. Dar odată cu moartea lui, legea mozaică nu mai trebuia respectata, deoarece Isus a fost oferit ca jertfa. Efeseni2:15,Coloseni2:14.Ce rol mai aveau jertfele, dacă Isus s-a jertfit? Galateni3:13,Evrei9:15-22,1Petru2:24.Apoi,nu uita ca Isus, înainte de a muri, a încheiat un nou legământ cu discipolii care intra în vigoare odată cu moartea sa. Matei26:28,luca22:29,Evrei12:24.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Cica o data cu moartea lui legea numai trebuie implinita dar el a implinto, tu te intelegi? Ce nu va convine voua e ok ce nu va convine nu e ok, macar fi sincera ce crezi ca ma fraiersti prin minciuni sa devin ca voi?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Sunt argumente biblice. Doar tu decizi dacă asculți sau nu.E adevărat, este un subiect mai complicat și trebuie sa înțelegi rolul legii mozaice, ca sa vezi cum conduce la Cristos.Dar mai fa cercetări. Te vei convinge singur. Și apropo, amintește-ți ca Isus și discipolii au fost acuzați ca nu respecta sabatul. Matei12:1-13

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Pai voi arde pe veci in iad impreuna cu 5, 5 miliarde de persoane fain multa iubie are zeul tau

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Nu arzi în iad, pentru ca în armonie cu Biblia, iadul se referă la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa 21:8

| RockaruL a răspuns:

"nu poti intra deoarece acesta este sfintit de episcopul locului". Şi ce? Spurci tu biserica pentru simplul fapt că eşti femeie şi îţi curge sânge din rozetă, aşa cum este natural? Exemplul perfect de minte încuiată şi pură idioţenie creştină.