| bleakk a întrebat:

Ce pozitie aveti fata de avorturi? Incercati sa faceti stractie de religia voastra si de morala ei si ganditi in acest mod obiectiv. Ce argumente aveti pro sau contra? Va ascult pe toti

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Gandind obiectiv, nu mi se pare in regula sa faci asa ceva. Acea celula (cum spun unii), e un om in devenire. Are in ea intreaga informatie genetica a viitorului bebelus. In acelasi timp, avortul mi se pare ca a deschis portile unei vieti sexuale dezordonate. Oamenii nu mai stau sa se gandeasca inainte de a intretine relatii sexuale neprotejate, fiindca au optiunea de a avorta. Cred c-am vazut n topicuri deschise de pustoaice care practica metoda coitului intrerupt, sau alte metode la fel de riscante. De ce? Pentru ca pe undeva isi spun: daca raman gravida, nu-i nimic... ma duc si fac avort. Atunci cand intretii relatii sexuale, trebuie sa stii ce riscuri iti asumi. Si sa fii dispus sa-ti iei toate masurile de precautie. Nu sa faci avorturi pe banda rulanta, cum se intampla in prezent. Nu zic sa fie interzis avortul. Zic doar ca ar trebui sa se impuna unele restrictii. Femeilor ar trebui sa li se ofere consiliere inainte de a avorta. Sa li se spuna care-s riscurile si cum sa faca sa previna astfel de situatii nedorite.
http://www.sebastianbargau.ro/2013/10/18/avortul-nu-e-metoda-contraceptiva/

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt contra, e o viata.

| Felys a răspuns:

Sunt total de acord cu avortul la cerere indiferent de motivul persoanei care solicita asta

| bleakk explică (pentru Felys):

Ce argumente aduci in favoarea exercitarii avorturilor de IN ORICE CAZ? Asa la un viol, malformatii pe viata sau moartea mamei (si aici e de gandit) as fi de acord, insa daca pe la 20 de ani se gaseste vreuna sa ramana gravida si sa nu-i convina din moft si sa-i ia viata aceluia, mhm, nu. Dar totul ramane la alegerea fiecaruia.

| Felys a răspuns (pentru bleakk):

In viata nu faci lucrurile la intamplare,doar asa ca ai calcat pe bec,un copil se programeaza,nu il aduci pe lume daca nu esti bazat financiar,stai cu parintii,nu scoala,nu munca,nu il aduci pe lume ca sa sufere in saracie,copii trebuie sa fie adusi pe lume atunci cand exista o familie inchegata,cand parintii sunt potenti financiar,cand au ce ii oferii,asta e parerea mea, eu am avut in copilarie tot ce mi-am dorit chiar daca eram pe vremea comunismului, totusi ai mei reuseau cumva sa ne rasfete, asa am procedat si eu la randul meu cu copilul meu si asa ar trebui sa fie in toata lumea, nu sa fie copii care sufera de foame si lipsuri pentru ca parintii i-au facut doar pentru ca asa s-a nimerit

| KodrutZ a răspuns (pentru Felys):

"copii trebuie sa fie adusi pe lume atunci cand exista o familie inchegata, cand parintii sunt potenti financiar" - iti dai seama ca in maxim 300 de ani nu ar mai fi nici urma de om pe pamint, nu?

| Felys a răspuns (pentru KodrutZ):

Oricum suntem mult prea multi pe Terra, s-a imputinat hrana, oxigenul, atmosfera este mult prea poluata, decat multi si inutili mai bine putinii si buni

| KodrutZ a răspuns (pentru Felys):

Asta e brainwashing illuminatist ca sa ii zic asa. Nu s-a imputinat nimica, se iroseste aiurea o gramada. Am putea fi si de doua ori mai multi si sa traim bine, dar nu se vrea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ceausescu a interzis avortul in Romania in 1966 timp de 24 de ani. puteti citi rezultatele aici: http://www.descopera.ro/......ica-mortii

| bleakk explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Excelent raspuns. Multumesc Ceausescu!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

La cati prunci a ucis dumnezeu... nu pare a fi impotriva avortului. "În noaptea aceea, Eu voi trece prin ţara Egiptului şi voi lovi pe toţi întâii născuţi din ţara Egiptului, de la oameni până la dobitoace; şi voi face judecată împotriva tuturor zeilor Egiptului, Eu, Domnul." http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/12 versetul 12

| muffinXXL a răspuns:

Nu o să dau un răspuns direct. Gândește-te că tu ești un fetus micuț. În tine bate o inimă. Ai organe, creier, mâini, picioare, poate și o codiță dacă ești foarte mic. E bine și cald și nu trebuie să faci nimic decât să dormi. Uneori auzi o voce caldă. Nu ști de unde vine, dar te liniștește. Uneori te miști, dar ești foarte mic și mămica ta nu își dă seama. Tu nu ști că mama ta merge la controale de sarcină, că a programat un avort. Tu crezi că te iubește, dar ea se pregătește să te avorteze. Aici nu pot să descriu procedura sângeroasă care are loc, puteți să căutați informații amănunțite în altă parte. În orice caz, pe copil îl doare, dar nu poate să strige. De ce ar trebui să strige ca să ști că îl omori? Dacă cineva se rănește, dar totuși nu țipă (să zicem că e în stare de șoc), cum poate să se gândească cineva că acel om nu simte și el durerea. Și e o prostie și să spui ca e prea mic un fetus ca să simtă ceva. E ca și cum ai spune că un copil simte o jumătate din durerea unui adult când se lovește! Și dacă cineva spune car pentru ce am spus mai sus nu există dovezi, căutați pe net (nu și cei care sunteți slabi de înger) imagini cu fetuși avortați. Au doar câțiva centimetri, uneori prea mulți. Au cap, mâini și picioare! E o crimă, dar copilul nu se poate apăra. Dacă stai și te gândești mai profund e înfiorător ce se petrece în timpul unui avort. Și dacă vrei, uite, am făcut abstracție și de religie, care spune asta da, asta nu, fără prea multe explicații. Mă declar împotriva avortului. În plus, dacă niște persoane pe care le respect nu ar fi făcut avorturi în necunoștință de cauză, acum aș fi avut și eu niște verișori, și îmi pare tare rău, dar nu mai poate face. Nu ai cum să-ți mai ceri iertare pentru așa ceva. Răspunsul l-am dat gândind foarte subiectiv. Ce s-ar face lumea dacă nu ar exista puțină empatie?