| mentholinks a întrebat:

Ce puteti spune despre faptul ca Isus nu a indeplinit nimic din ce trebuia Mesia sa indeplineasca? Evreii, care stiu cel mai bine Vechiul Testament fiindca ei l-au scris si il inteleg cel mai bine ar trebui sa fie primii care sa constate autenticitatea lui Cristos dar ei il neaga tocmai pentru ca nu a indeplinit ce trebuia.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

„Nu sunt trimis decât la oile cele pierdute ale casei lui Israel"

| SG1995 a răspuns:

Pai normal ca nu a indeplinit n-a fost nici conducator militar, nici politic doar un biet sectant religios, dar crestini batman, batman.

| Mclaren12 a răspuns:

Unii istorici evrei sustin existenta lui Isus chiar daca el nu a existat. Sunt doar baliverne. Evreii stiu ca Isus nu exista dar cei care ii sustin existenta o fac doar ca sa contribuie la propaganda crestina cu care este spalata pe creier populatia.

| 6684464 a răspuns:

Nu evreii L-au "tradat" si tocmai de asta noi avem Noul Testament? Mai citeste o data Evanghelia dupa Matei(macar) si apoi Faptele Apostolilor sa fii sigur.hee hee
Un om studios mi-a spus ca numai o jumatate din ce avea sa indeplineasca a indeplinit, cealalta jumatate este pentru a doua venire.[nu mai stiu sigur daca a spus de o jumatate sau mai mult]

| SandraEve a răspuns:

De unde stim noi ce trebuia indeplinit si ce nu? Omul este o fiinta limitata iar Dumnezeu nu are datoria sa ne dea noua explicatii cu privire la faptele Lui

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

De unde stim noi ce trebuia indeplinit si ce nu?
pai daca ai fi citit biblia ai fi aflat ce insemna mesia de fapt

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Da mai bine.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Il neaga tocmai pentru ca ei asteptau un alt Mesia care sa le fie imparat si sa-i scape de sub stapanirea romana. Nu mai vorbi, ca esti tot la fel de zapacit ca ei. Fariseii, saducheii si carturarii - toti au fost invinovatiti din pricina asta. si inca nu se tine cont de
Isaia care spune:"Cine a crezut glasul proorociei nostre, Doamne..." De fapt, toate prezicerile arata ca Isus avea sa vina ca sa ne ierte de pacat nu sa-i elibereze de imperiul roman. Tu crezi aceeasi eroare pe care o cred si ei. Desconsideri cuvantul Domnului si-ti spun ca fara Isus vei purta povara pacatelor tale pana la a doua Sa venire.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Prietene Isus și Mesia sunt doua persoane diferite? Și ce trebuia sa îndeplinească din punctul tău de vedere și nu a făcut-o? Nu te supăra dar nu mai fuma halucinogene. Dacă vrei sa afli ceva concret citește Biblia și roagă-te. Oamenii au păreri diferite și mai mult te baga în ceata când vine vorba despre religie.

| doctorandus a răspuns (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

Încerc să exemplific studenților mei reacția instinctivă a celor mai mulți evrei din primul secol cărora li se spunea că Isus a fost Mesia. Închipuiți-vă că cineva v-ar spune că David Koresh a fost atotputernicul Fiu al lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii. David Koresh? Individul din Waco care a fost omorât de FBI? Da, el este Domnul universului! Mă-ndoiesc."
—Bart D. Ehrman, The lost Gospel of Judas Iscariot: a new look at betrayer and betrayed

Răspuns utilizator avertizat
| alexxtreme a răspuns:

Evreii voiau ca Isus să-i scapă de sub conducerea romanilor, crezând că Isus o să vină și o să iși instaureze o împărăție pe pământ, dar nu era așa, Ioan 18:36 „Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta". Evreii chiar dacă aveau Vechiul Testament asta nu înseamnă că îl și înțeleg cel mai bine, nu știu de unde ai luat-o p-asta cum că "ei înțeleg cel mai bine" doar pentru că-s evrei. Ei au încurcat prima venirea cu cea dea doua, ei credeau că Isus va veni în Slava Sa, și că va începe să Împărățească (asta este cea dea doua Venire, greșeală facută din cauză că nu cercetau Vechiul Testament cum trebuia, ei se foloseau de acesta pentru câștiguri lumești). Însă Isus a trebuit să iși acopere Slava Sa, așa că a luat trup omenesc, pentru ca lumea să îl poată privii, iar când majoritatea evreilor ( nu toți) au văzut că este sărac și că nu este nimic special la El deoarece aceștia se uitau după bogății, l-au refuzat, zicând că nu este El Mesia. Prima venire trebuia să fie a Mielului ( Isus venea ca un miel, pentru a suferii și a se aduce ca jertfă spre răscumpărarea omenirii). Isus a împlinit tot ceea ce trebuia să împlinească, sistemul de jertfe arată spre Isus (Mielul ce urma să fie jertfit pentru toată lumea), de aceea animalele jertfite trebuiau să fie fără cusur, deoarece Isus era fără păcat, când Dumnezeu i-a zis lui Avram să aducă ca jertfă pe Isaac, acela era tot un simbol al Domnului Isus Hristos ce urma să fie adus ca jertfă. Profeții în Vechiul Testament despre misiunea Sa, s-au îndeplinit în totalitate, citește câteva precum Isaia 53, Psamul 22, Zaharia 9:9, și multe altele. Datorită faptului că l-au respins pe Isus, poporul evreu nu mai este poporul ales, pentru că evreu nu este cel ce se arată pe-afară a fi iudeu, ci iudeu este acela pe dinăuntru. Romani 2:28-29 "Iudeu nu este acela care se arată pe din afara că este iudeu; și taiere imprejur nu este aceea care este pe din afară, in carne. Ci iudeu este acela care este iudeu inăuntru; și tăiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slovă; un astfel de iudeu iși scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu." citește romani 2. Dacă evreii l-ar fi acceptat pe Isus( singurul care ii putea salva), aceștia urmau să fie încontinuare poporul ales, dar datorită faptului că au respins pe singurul lor Salvator, nu mai sunt poporul ales, vedem și în zilele noastre, că aceștia se inchină la ziduri, zei și fac tot felul de urâciuni(nu toți, ci majoritatea). Evreu este cel care este înăuntru, nu cel care este pe afară, asta este confuzia pe care lumea o face. Lucrarea a fost înfăptuită în totalitate de către Mesia. O seară/zi bună.

| alexxtreme a răspuns (pentru alexxtreme):

Să se aducă ca jertfă, și să Învie după, pentru mântuirea multora. (Am uitat să menționez asta), și ca Satana să fie biruit, deoarece din momentul în care Isus S-a adus ca jertfă, satana a știut că a fost înfrânt, și că omul a fost răscumpărat, și că Isus urmează să vină a doua oară. La cruce a fost îndeplinit Planul Mântuirii, satana a fost biruit, iar acuzațiile pe care satana i le adresează lui Dumnezeu, cum că este nedrept și multe altele au fost dovedite a fi o minciună, deoarece El a murit pentru noi, iar dragostea Lui mare a fost dovedită.

Răspuns utilizator avertizat
| alexxtreme a răspuns (pentru Yhwh2020):

Sunt încă în viață, mulțumită Domnului, dar dacă tu cosideri că am spus ceva greșit mai sus, te rog să mă corectezi, conform Bibliei. (Deoarece întrebare aceasta are la bază Biblia), mersi, seară bună iți doresc.

Răspuns utilizator avertizat