| Crestin1 a întrebat:

Ce religie aveti in prezent?

Răspuns Câştigător
| AdrianDihoricescu a răspuns:

E pe naiba happy Hai că ne-ai zis-o. Că doar d-aia a zis poetul " Credinţa in zilele de-apoi, singura tărie-n noi", că putea să zică religie dar n-a zis, a zis credinţă. Îti dai seama cât de aberantă e afirmaţia ta? Orice persoană religioasă implicit are o credinţă, deci e credincioasă. Nu orice persoană credincioasă are neapărat o religie, sunt persoane ce cred în dumnezeul lor personal ce nu e regăsit în niciun text presupus sfânt. Astfel, religiosul e tot timpul credincios, dar credinciosul nu e tot timpul religios. Cam asta e "diferenţa".

68 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

"Love is my Religion" -Ziggy Marley

http://youtu.be/r-eXYJnV3V4

NOname
| NOname a răspuns:

Nu am şi nu-mi trebuie.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Crestin ortodox.
O zi frumoasa sa aihappy

| Zenithf a răspuns:

Oficial sunt penticostal, neoficial sunt agnostic teist, saman, pastafarian, jediist samd.
Nepracticant in toate. laughing

| danay72 a răspuns:

Martora a lui Iehova.Isaia43:10-12

| Trolli a răspuns:

Bine ca nu m-ai intrebat de ieri, ca am uitat.
In prezent: imi place sa ma rog mie, sau sa ma rog de mine....pagana, deci. haha. I am my own God.
Maine? hmmm...nu stiu. Sunt schimbatoare.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu am

| milan9 a răspuns:

Ortodox. Dar tu?

| Holiday a răspuns:

Ce e aia? Chestia aia cand citesti povesti scrise de unii care vor sa te manipuleze cu niste personaje atot-toate care iti promit una si alta daca esti cuminte, asta insemnand altceva de la poveste la poveste, si apoi chiar ajungi sa crezi ca e adevarat si incepi sa o iei razna? Daca despre asta intrebi, din fericire nu am asa ceva...

| sublime89 a răspuns:

Nu trebuie sa avem o religie.

| kar1GaNNN a răspuns:

Crestin ortodox big grin

| KhludCiprian a răspuns:

Agnostic/Pastafarian

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru KhludCiprian):

"Aşa faci?" happy Glumesc, oricum, agnosticismul e mai mult o poziţie de cunoaştere pe baza căreia îţi formezi o pozitie de credinţa respectiv de necredinţă. N-ar fi mai uşor sa zicem că suntem "atei" decât sa ne complicăm în termene pompoase, ce nu e neapărat greşit, dar ar fi mai simplu pentru restul, poate să abandoneze credinţa în nimic.
Zic şi eu happy
O zi faină

| KhludCiprian a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Prefer agnostic, dar ai dreptate, sunt ateu, cu o singura exceptie, FSM e "the real deal"!
hee hee

Mai mult, ca agnostic scap de obicei de intrebarea: "de unde stii ca nu exista un zeu?" ca stii raspunsul oricarui om de stiinta: "nu stiu"winking Si asa am sansa ca daca cineva ma intreaba, sa pot sa intorc mai departe intrebarea: "presupunand prin reducere la absurd ca exista un zeu, de ce nu te inchini de maine la Zeus?"

| Macryna a răspuns (pentru KhludCiprian):

Am auzit de multe dar asta ce mai e? straight face in ce crezi?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Macryna):

Agnostic = nu-s absolut convins de existenta nici unei creaturi divine.

Pastafarian = ce crede in Monstrul Zburator de Spaghetti
http://ro.wikipedia.org/wiki/Monstrul_Zbur%C4%83tor_de_Spaghete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestin ortodox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nimic, nici macar religielaughing

| BlackSulphur a răspuns:

As fi luat, dar s-a terminat promotia la Kaufland.

| Vektor a răspuns (pentru BlackSulphur):

Stii ca poza de la avatar reprezinta crucea diavolului? smug

| Macryna a răspuns (pentru Vektor):

Asta insemna? tot ma gandeam ce inseamna laughing))

| BlackSulphur a răspuns (pentru Vektor):

Te inseli.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Macryna):

Nu; avatarul meu reprezinta simbolul "sulfului negru".

| Vektor a răspuns (pentru BlackSulphur):

Are 3 semnificatii:
- sulful negru din alchimie
- egalitate, protectie si bucurie infinita intre barbat si femeie
- crucea diavolului (leviathan cross) - LaVey(scriitorul bibliei satanice) a zis in 1960 ca ar fi crucea diavolului.

big grin

| DarkAndDreary a răspuns:

Niciuna.

| Ben00 a răspuns:

Cea din trecut, ortodox.

Răspuns utilizator avertizat
| Vlach a răspuns:

Crestin-ortodox

| HowdidIgethere a răspuns:

Ortodox.

| Macryna a răspuns:

Eu sunt crestina ortodoxa si asa voi ramane toata viata, consider ca in orice religie ai fi nu trebuie sa te lepezi de ea, asa ai fost nascut asa mori happy

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Macryna):

Si daca totusi o faci. Ce se intampla?

| Macryna a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Da' pai eu stiu ce inseamna? asta a fost parerea mea, acu ce vrei sa presupun ca pe lumea cealalta ajungi in iad si necuratu' te chinuie ca ti-ai schimbat credinta? laughing))) cred ca au aflat cei care nu mai sunt printre noi si si-au schimbat religia happy, dar am observat ca cei care sunt atei nu au o divinitate dar "cred" sa zic asa in existenta necuratului, daca gresesc asta e happy

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Macryna):

Nu. Ateii nu cred in nici o divinitate. "Necuratul" este tehnic o divinitate.
Anyway...Dar care e religia adevarata? Vreau sa fiu sigur.

| Macryna a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Acu tu ce vrei sa zic ca Islamismul? eu tot cred ca Ortodoxismul este adevarata religie, eu cred in Dumnezeu pentru ca simt ca exista si mi-a dat si multe dovezi, si tututror ne-a dat dar nu vedem, si o sa vedem daca exista sau nu divinitatea nu? happy si necuratul nu-i divinitate el este tot creatia lui Dumnezeu deci nu are cum sa fie

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Macryna):

Dar daca e alta religia adevarata si tu ai crezut in zeul gresit pana acum?

"si necuratul nu-i divinitate el este tot creatia lui Dumnezeu deci nu are cum sa fie"
-Ba cam este. Ma rog. Ateii nu cred nici in Dumnezeu, nici in Diavol.

| Macryna a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pacatul meu, dar de fapt nu ar fi pacatul meu ci al neamului meu care a crezut in asa ceva si m-a invatat si pe mine sa cred in asa ceva. eu observ ca tu imi pui niste intrebari cu care vrei sa ajungi in punctul in care sa-mi demonstrezi "ca nu exista divinitate" nu? happy

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Macryna):

Nu chiar. Eram doar curios.

| Macryna a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Sper ca ti-am raspuns la curiozitate happy

| Macryna a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si sunt si eu curioasa de ceva desigur daca vrei sa-mi raspunzi cati ani ai? eu am 13 si gandul ma duce ca tu ai avea 17 chiar nu stiu de ce dar asa cred

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Macryna):

Da. Multumesc pentru raspunsuri.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Macryna):

Sigur. Am 19.

| Macryna a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Cu placere si multi ani inainte happy

| iurii75 a răspuns (pentru Macryna):

"consider ca in orice religie ai fi nu trebuie sa te lepezi de ea, asa ai fost nascut asa mori"
Atunci ar reesi ca apostolul Pavel, care s-a nascut fariseu, a comis un pacat grav schimbandusi religia? happy
De fapt Biblia ne indeamna la Romani 12:2 Nu vă mai conformaţi acestui sistem, ci transformaţi-vă prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi constata voi înşivă care este voinţa cea bună, plăcută şi perfectă a lui Dumnezeu.
Deci alegerea credintei n-ar trebui sa fie o "loterie", nu?

| Macryna a răspuns (pentru iurii75):

Asta a fost doar parerea mea... sincera sa fiu nu stiam ca Sfantul Apostol Pavel a fost fariseu multumesc ca mi-ai spus happy

| iurii75 a răspuns (pentru Macryna):

Pentru putin. Pavel ne-a dat un exemplu remarcabil si avem multe de invatat de la el. http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m-ru/2008365

| milan9 a răspuns (pentru Macryna):

Ai mare dreptate intr-o anumita privinta: daca tu consideri ca ai dreapta credinta (ortodoxa) bine faci sa te gandesti a nu o trada vreodata.

| milan9 a răspuns (pentru Macryna):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| Macryna a răspuns (pentru milan9):

Pai nu? happy

| Macryna a răspuns (pentru milan9):

Asa este happy

| Macryna a răspuns (pentru iurii75):

Am doar 13 ani nu inteleg chiar totul dar in mare da, multumesc oricum happy

| HDR10 a răspuns:

E una sa ai o religie si alta sa ai o credinta. Unii sunt doar religiosi si nu credinciosi.
E diferenta mare.

| HDR10 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Ai incercat tu sa afirmi ceva, dar nu ti-a iesit!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru HDR10):

Nu ştiu la ce faci referire.

| milan9 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

"persoană credincioasă"... Credincioasă ÎN CE? Intr-o religie desigur...
Nu cred că ai avut ocazia până acum să vezi o persoana credincioasa "în nimic"... happy

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru milan9):

Credincioasă în cele ce respectiva religie provăduieşte. Te numeşti creştin, deci crezi în Isus, astfel eşti şi religios că aparţii creştinismului şi evident eşti si credincios în ceea ce creştinismul afirmă. Te numeşti musulman, eşti religios că aparţii religiei musulamne şi eşti credincios pentru că ai credinţă în Alah. Te numeşti credincios, însa n-ai nicio religie anume, însă crezi în existenţa unei divinităţi ce ghidează vieţile oamenilor, deşi nu ştii sigur care e şi astfel nu aparţii de vreun cult anume, eşţi credincios unei idei de divinitate.

| milan9 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Orice idee de divinitate presupune si o religie...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru milan9):

Nu, nu presupune. Sunt oameni care au dumnezeul lor, au credinţa lor într-o divinitate, ce-i ajută dacă au încredere în ea, fără a o putea asimila vreunei doctrine. Socrate avea un astfel de "daimon", nu era adeptul unei religii însa credea într-o anume forţă divină.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Credinta, prin formele ei concrete de manifestare (unice si inconfundabile cu manifestarile altor "credinţe") este ea insasi o "religie".

Nu poti extrage chirurgical doar sentimentul, pietismul religios, separat de o Revelatie divina, de o cunoastere a Divinului, a scopurilor, a unei intregi serii de manifestari, de norme, de principii, de forme...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru HDR10):

E pe naiba happy Hai că ne-ai zis-o. Că doar d-aia a zis poetul " Credinţa in zilele de-apoi, singura tărie-n noi", că putea să zică religie dar n-a zis, a zis credinţă. Îti dai seama cât de aberantă e afirmaţia ta? Orice persoană religioasă implicit are o credinţă, deci e credincioasă. Nu orice persoană credincioasă are neapărat o religie, sunt persoane ce cred în dumnezeul lor personal ce nu e regăsit în niciun text presupus sfânt. Astfel, religiosul e tot timpul credincios, dar credinciosul nu e tot timpul religios. Cam asta e "diferenţa".

Răspuns utilizator avertizat
| xBlackUndergroundx a răspuns:

Martorii lui Batman.

Răspuns utilizator avertizat
| xBlackUndergroundx a răspuns (pentru TheMechanix):

Deh, m-ar apara Batman.

| SMit a răspuns:

Crestin-Ortodox, de la botez si pana mor.

| FloWhiteCloud a răspuns:

Teoretic ortodoxa, practic am ideile mele. Nu am fost niciodata de acord cu anumite lucruri, de aceea am cautat si am gasit raspunsuri, descoperind adevarul. Chiar crezi ca este necesar sa mergem la biserica si sa pupam icoane pentru a-l simti pe Dumnezeu alaturi de noi? Eu cred ca el este prezent mereu, doar ca nu vrem cu adevarat sa reusim sa-l simtim. Chiar crezi ca el ne intelege daca spunem niste cuvinte in fiecare seara? Vrem sa fim auziti, dar nu vrem sa auzim si ceea ce Vrea sa ne spuna...

| dededede17 a răspuns:

Crestin ortodox

| PinkGirl12 a răspuns:

Crestin ortodox, acum si pentru totdeauna!