| StefanUrsake a întrebat:

Ce religie sunt oamenii aceia, pe care ii intalnesti si in Ierusalim si sunt imbracati in haine preotesti negre, cu o camasa alba pe dedesubt, au o palarie neagra si codițe in par. Apropo sunt foarte ciudati. Iar daca nu intelegeti ce spun, puteti cauta pe google translate Ierusalim si dati click pe imaginea aceea 360 de grade, o sa vedeti mai multi.

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Evrei ortodocsi. Se considera urmasii levitilor.

| minrest a răspuns:

Sunt evrei ultra ortodocsi. Evreii actuali pot fi clasificati ca religie in reformati, conservatori si ortodocsi, iar cei ortodocsi merg in majoritate pe o interpretare literalista a VT. Iar ultra ortodocsii sunt acei ortodocsi care continua practica unor grupari mai vechi, de exemplu hasidimi din estul Europei.

| Teffan a răspuns:

Iudaism.
Evreii.

| Andrei_Eduard_1995 a răspuns:

Evrei