| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezintă rodul în Biblie? La ce se referă când spune că oamenii aduc/au rod?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La faptele lor mai degrabă. Adică prin milostenie, blândețe și altruism, omul aduce ajutor (rod) altuia prin faptele bune pe care le face dar e și un om pe placul lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aleluia! În sfârșit ceva, ceva...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! happy

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Gresit raspuns castigator, RODUL in Biblie este definit in Parabola spusa de Hristos despre cel care a impartit TALANTII oamenilor Sai si ce a gasit cand s-a intors. Mai clar pentru cei ce nu intreleg acea parabola Dumnezeu se refera la acei oameni care au fost adusi la EL de cei credinciosi LUI. Rodul sunt cei pierduti si RECUPERATI dintre cei pacatosi pentru Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Și asta este adevărat, dar nu pot da două funde.
Rodul în Biblie reprezintă efectul acțiunilor/faptelor practice a oamenilor.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că și pilda semănătorului (Matei 13) explică destul de clar: "O altă parte din semințe au căzut pe pământ bun și au adus rod: una o sută, una șaizeci și alta treizeci. Cine are urechi [de auzit] să audă."
Chiar și cu o învățătură Duhovnicească de calitate, dacă un credincios se mulțumește doar cu statutul de membru în biserică, neimplicându-se în dezvoltarea spirituală a altora, înseamnă că este doar un membru în cultul respectiv, nu un slujitor al lui Dumnezeu.
La fel și cei ce apreciază răspunsuri greșite doar pentru că ele corespund doctrinei lor greșite, sau încearcă mereu să-i impresioneze/influențeze /atragă pe alții prin acțiunile, faptele sau doctrina lor greșită, nicidecum nu aduc Rod Duhovnicesc, ci doar au activitate religioasă!

| anonim_4396 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Dacă prin rod te rezumi numai la a aduce oameni pe calea credinței atunci nu ai înțeles ce înseamnă.
Da, este adevărat că trebuie să facem și ucenici(Domnul Isus ne-a poruncit), dar asta nu este tot ceea ce înseamnă a aduce/face rod.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu aș avea cum să mă rezum la acest aspect, fiind multe exemple și înțelesuri referitoare la rod, așa cum specifica și Sanboss.
https://www.bible.com/ro/search/bible?q=rod

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A rodi, a crește ca plantă. Rod, recoltă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

-"La ce se referă când spune că oamenii aduc/au rod?"
-"a crește ca plantă."
laughing tare asta

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, Rodica este aceea ce are copii mulți. A avut o activitate rodnică, a rodit.
Și bădica Traian din Plugușorul,
El se duse ca să vadă,
De i-a dat Dumnezeu roadă.
Roadă, adică recoltă.
Nu au auzit expresia rodul pămăntului? Mai citește literatură română, ar fi tare, dacă ai citi, o chestie foarte tare.

| mentholinks a răspuns:

E o alta minciuna scornita de Yeshua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adică ce lași în urma ta, după ce ai murit!
La propriu sau la figurat!

| sanboss a răspuns:

Depinde de contextul in care citesti.
Adica roada pamantului?
Roada pantecului ( copii )
Roada Duhului sfant! galateni 5:22
Roada firi pamantesi! galateni 5
psalmul 1 : El este sadit cau un pom langa un izvor de apa care isi da RODUL la vremea lui... daca citesti doar versetul acesta nu intelegi mare lucru... daca citesti tot psalmul vei intelege ca se refera la OM nu la POM, roada OMULUI nu a pomului
Citeste in context si vei gasi raspunsul

| anonim_4396 explică (pentru sanboss):

Cred că am spus în întrebare la ce rod mă refer.
"oamenii aduc/au rod"
Evident că nu m-am referit la plante ci la roada oamenilor.

| sanboss a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur, cum spuneam galateni 5 iti da raspunsul... + rodul pantecului pe care il poate aduce omul ( sub binecuvantarea lui Dumnzeu bineinteles )