| Meme10Memu a întrebat:

Ce rol ar fi trebuit sa aiba ingerii ca in pretinsa libertate sa impiedice pe cat posibil sa se ucida oamenii intre ei sau sa dea de stire lui dumnezeu ca a cazut o stanca pe un om si dumnezeu sa-l readuca la viata imediat?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ingeri nu au libertate, liber arbitru, sunt supusi in mod absolut lui Iahve, inclusiv satanel

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu scrie nicaieri in biblie ca ingerii buni au impiedicat savarsirea vreunor fapte rele cotidiene. Ce ingeri buni mai sunt si astia care stau degeaba si duc doar mesaje?

Vorba ta. Asa sunt comandati sa nu faca nimic.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ei fac doar voia lui iahve atat, faza cu satanel cel rau este o fantezie crestina, asta face doar ce vrea iahve atat, este o blasemie sa afirmi ca satanel este egal cu iahve sau ca asta face ce vrea, in special sectancti blasfemeaza astfel biblia ei fac dintr un verset o noua secta, uite asa au ajuns la 6000

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai atunci cu Sodoma si cu Gomora cum mai sta treaba? Nu ai citit din Biblie.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Cu Sodoma si Gomora nu aveau la ce interveni ingerii decat daca erau victime se*uale. Ingerii au intervenit abia dupa ce victimele fusesera abuzate de multe ori. Acei ingeri au ucis si victimele. Erau si oameni morali care doreau sa duca o viata morala, sa se casatoreasca. Vezi viitorii gineri ai lui Lot care au fost ucisi de dumnezeu prin acei ingeri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daaaa, numai oameni buni doreau sa fie, exact ca cei din ziua de astazi. Ia uite :

,, 23. Şi apropiindu-se Avraam, a zis: "Pierde-vei, oare, pe cel drept ca şi pe cel păcătos, încât să se întâmple celui drept ce se întâmplă celui nelegiuit?
24. Poate în cetatea aceea să fie CINCIZECI de drepţi: pierde-i-vei, oare, şi nu vei cruţa tot locul acela pentru cei cincizeci de drepţi, de se vor afla în cetate?
25. Nu se poate ca Tu să faci una ca asta şi să pierzi pe cel drept ca şi pe cel fără de lege şi să se întâmple celui drept ce se întâmplă celui necredincios! Departe de Tine una ca asta! Judecătorul a tot pământul va face, oare, nedreptate?"
26. Zis-a Domnul: "De se vor găsi în cetatea Sodomei CINCIZECI de drepţi, voi cruţa pentru ei toată cetatea şi tot locul acela".
27. Şi răspunzând Avraam, a zis: "Iată, cutez să vorbesc Stăpânului meu, eu, care sunt pulbere şi cenuşă!
28. Poate că lipsesc cinci din cincizeci (45) de drepţi; poate să fie numai patruzeci şi cinci; pentru lipsa a cinci pierde-vei, oare, toată cetatea?" Zis-a Domnul: "Nu o voi pierde de voi găsi acolo patruzeci şi cinci de drepţi".
29. Şi a adăugat Avraam să grăiască Domnului şi a zis: "Dar de se vor găsi acolo numai patruzeci de drepţi?" Şi Domnul a zis: "Nu o voi pierde pentru cei patruzeci!"
30. Şi a zis iarăşi Avraam: "Să nu Se mânie Stăpânul meu de voi mai grăi: Dar de se vor găsi acolo numai treizeci de drepţi?" Zis-a Domnul: "Nu o voi pierde de voi găsi acolo treizeci".
31. Şi a zis Avraam: "Iată, mai cutez să vorbesc Stăpânului meu! Poate că se vor găsi acolo numai douăzeci de drepţi". Răspuns-a Domnul: "Nu o voi pierde pentru cei douăzeci".
32. Şi a mai zis Avraam: "Să nu se mânie Stăpânul meu de voi mai grăi încă o dată: Dar de se vor găsi acolo numai zece drepţi?" Iar Domnul i-a zis: "Pentru cei zece nu o voi pierde".

,, 14. Atunci a ieşit Lot şi a grăit cu ginerii săi, care luaseră pe fetele lui, şi le-a zis: "Sculaţi-vă şi ieşiţi din locul acesta, că va să piardă Domnul cetatea". Ginerilor însă li s-a părut că el glumeşte.'' -> Degeaba esti moral daca nu ai un Dumnezeu, iar asta s-a dovedit.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Ce e imoral in a dori sa devii ginere?

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Chiar nimic. Neascultarea fata de omul lui Dumnezeu a adus la acea urmare, si anume moartea.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Daca dumnezeu ar fi iubitor nu ar fi ucis pe nimeni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Faptele oamenilor respectivi i-a condus catre moarte. Doar voiai sa lase sa se raspandeasca imoralitatile respective mai repede? Cand face ceva Dumnezeu, este rau, cand nu face nimic, tot rau este dpvdv. Cine sa va mai inteleaga si pe voi?!

| Celcestietot a răspuns:

Pai ingerii buni ne lasa sa avem liber arbitru.

| minrest a răspuns:

Ingerii de toate tipurile, si Satan, reies din analogia dintre Dumnezeu si un rege oriental marunt. Oamenii din Orient insa stiau diferenta dintre analogie si realitate, dintre model si original; era doar un mod de a spune ca Dumnezeu a ordonat ingerilor, cum ar ordona un rege unor curteni, dar nimeni nu se gandea ca chiar asa se intampla lucrurile; le era tuturor clar ca nu stiu cum anume exact isi duce Dumnezeu planurile la bun sfarsit.

| Bizon95 a răspuns:

Pana ajungi la D-zeu, ingerii iti mananca sufletul

| Bizon95 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Fosile de ciresari?!?
ESTI TARE!
ma intreb ce au facut cu racheta alba, daca au facut copii cu ea big grin