| ChrisRo a întrebat:

Ce rol sau rost (mai) are religia in zilele noastre?

25 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Rol si rost religia a avut mereu, Craciunul si Pastele este o sarbatoare internationala pe care vor nu vor si "necrestinii" se lovesc e ea, unii din punct de vedere religios multi altii din punct de vedere al consumismului de sarbatori, pentru omul modern orice sarbatoare religioasa are o fata materilista, se fac cadouri e un fel de black friday si halloween, black friday ca trebuie sa cumperi cadouri si halloween ca pentru multi orice sarbatoare e prilej de mancat mult si de baut pana cazi lat.
Deci chiar din prisma celor doua sarbatori enumerate de mine, religia va fi mereu in voga.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când pui astfel întrebarea ai o viziune foarte limitată a zilelor noastre.

| Celcestietot a răspuns:

Din punctul meu de vedere, religia are un rol important, dar din cel al majoritatii, nu. Cum spunea si userul Simpatik, religia ar putea continua din cauza sarbatorilor numite Craciun si Paste. Oamenii din ziua de astazi sunt mai imorali ca oricand si bineinteles ca vor sa elimine orice forma de moralitate, pentru ca sa duca in liniste viata lor gresita. Ce rost mai are religia? Esti tu sigur 100% si ai baga mana in foc ca Dumnezeu nu exista? Daca nu esti sigur, religia mai are un rost.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu e vina oamenilor ca nu mai incap pe pamant.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu stiu ce treaba are asta cu subiectul de fata, dar o sa iti raspund. Putem dezvolta sau avem deja tehnologie de a coloniza alta planeta. De ce nu o facem?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu ai zis ca lumea e tot mai imorala. Eu ti-am spus motivul. Iar colonizarea altor planete e imposibila si dumnezeul tau nu face nimic. Mor oamenii pe capete.

Deci religia e doar un placebo.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok. Nu este imposibila chiar deloc. Am fost capabili sa construim arme de distrugere in masa acum 100 de ani, iar acum tehnologia a avansat din toate punctele de vedere. Pai, pentru ca nu mai au loc pe planeta Pamant, incep : a viola, a fura, a ucide, a se comporta rautacios cu cel din jur, a practica magia neagra s-a.m.d?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Alta cauza e imbatranirea, uratenia, pamant neroditor, saracia.

Adam a fost cica teleportat pe o planeta gata teraformata. Nu se teleporteaza nimeni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

,,Adam a fost cica teleportat pe o planeta gata teraformata. Nu se teleporteaza nimeni.'' -> cine a spus asta? Imi poti da sursa?

Dupa imbatranire urmeaza viata vesnica (ceea ce nu va convine voua - invierea)
Uratenia - nimeni nu este urat, decat mintea voastra caracterizeaza omul.
Pamant neroditor - daca nu cadeam in pacat, nu aveam asa ceva
Saracia - moneda de schimb tot de om este inventata tongue

Altceva de clarificat?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu colonizam alte planete fiindca omul NU poate parasi pamantul din cauza radiatilor cosmice care ne-ar omora daca ne-am indeparta de Terra. pentru a merge si a mai trai ne-ar trebui nave cosmice in care ar exista camere din plumb cu peretii de cel putin 3 metri. Omul a fost FACUT special pentru Pamant iar pentru a merge in cosmos ne trebuiesc alte corpuri asa cum SCRIE in Biblie. Daca s-ar citi cum trebuie (crestineste) Biblia s-ar intelege ca zborul in cosmos NU se face cu nave cosmice iar chiar daca am reusi sa facem acele nave (cu pereti din plumb) NU vom reusi NUICIODATA sa depasim sistemul solar (vezi ce au descoperit cei de la NASA privind marginea sistemului solar) fara Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Cred ca imi vorbesti despre heliosfera. Planetele din jurul Pamantului pot fi terraformate, chiar daca pare imposibil. Posibil sa se faca zborul in cosmos si cu nave cosmice.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Doar Luna poate fi terraformata, cei care vor merge pe Marte vor fi atat de radiati incat nu vor putea sa reproduca daca vor ajunge cumva acolo si chiar daca vor ajunge vor fi atat de radiati ca vor muri in cateva luni. Informatia nu este necunoscuta la nivel universitar sau in institutile specializate.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Luna este mai aproape de noi, iar logic ar fi sa incercam sa o terraformam mai intai pe aceasta. Posibil si ce ai spus tu legat de Marte.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Adam, dintr-o data, s-a trezit pe o planeta gata teraformata.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si ce este rau in asta?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce nu s-ar trezi a doua zi 5 miliarde de oameni pe alta planeta teraformata de un dumnezeu mai bun?

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta vine după Judecata de Apoiwinking.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce judecata? Judecata la ce? Dumnezeu se judeca singur?

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pedepseste pe cei care au dus o viata imorala, iar pe restul stii tu.

| ChrisRo explică (pentru Celcestietot):

Viata imorala nu este dictata si ea de instinctele noastre, instincte ce fac parte din (windows) natura umana?

| Celcestietot a răspuns (pentru ChrisRo):

Acum depinde de fiecare persoana in parte. Oricum, aceasta latura imorala trebuie indepartata din viata unui om, pentru ca mai mult rau face decat bine. Daca cu totii am fi morali, nu ar fi mai bine? Dumnezeu ne-a lasat cu dreptul de a alege, iar fiecare actiune a noastra este luata in considerare.

| ChrisRo explică (pentru Celcestietot):

Ne-a lasat cu dreptul de a alege intre bine si rau, insa acest rău se afla in noi, face parte din natura noastra umana. Savantii evolutionisti numesc acest rău, "trasaturi adaptative, care au ajutat la supravietuire in trecutul preistoric al omului". Carevasazica, răul este pus in noi de catre Dumnezeu. Noi nu concepem decat ceea ce se afla in natura noastra. Cam la fel cum un peste nu concepe decat mediul sau acvatic.

| Celcestietot a răspuns (pentru ChrisRo):

Animalele care ne vanau doar le puteam ucide, nu si sa pastram acea stare si de a o raspandi in inimile noastre.

| ChrisRo explică (pentru Celcestietot):

Repet; toate comportamentele noastre, toate pulsiunile noastre, toate pornirile noastre atat bube cat si rele se afla intiparite in creierul nostru, asa, ca niste fisiere de windows. Asa cum exista natura de pisica, la fel exista natura de om. Un pisoi, chiar daca a fost indepartat de mama lui la nastere, tot va avea comportament de pisica. Pentru ca asta e natura lui, natura pentru care nu este vinovat. Acuma, Dumnezeu de ce a plantat in creierul nostru fisiere "rele"?

| Celcestietot a răspuns (pentru ChrisRo):

Cand au mancat cei 2 din pom s-a instalat acest mod big grin.