| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce rugaciuni de luminare a mintii cunoasteti? De unde pot sa fac rost de ele? Cum il rog pe Dumnezeu sa ma intelepteasca?

11 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Rugaciunea inmultirii neuronilor.
Dar exista riscul ca daca functioneaza o sa devii atee.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Sau Satanista? Pleaca din crestinism ca sa se duca in alt crestinism la moda?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Satanistii sunt pe jumatate crestini.
Ei cred in celalalt spiridus inventat de crestini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Zeul Enki e inventat de crestini?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Enki a fost un simplu extraterestru cu functie de conducere.
Evreii au plagiat povestile sumerienilor, crestinii au furat de la evrei si satanistii de la crestini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Enki intr-adevar, e un extraterestru, pentru ca El nu traieste pe Terra. Satanismul nu este nici o inventie crestina dar nici o reactie la crestinism.

| Superior a răspuns:

Eu cred ca cel mai bun mod de a vorbi cu Dumnezeu este sincer,cu vorbele tale si clasica rugaciune "Tatal nostru". Nu cred ca pe Dumnezeu il face fericit / il determina sa te ajute daca memorezi o rugaciune si sa o rostesti pur si simplu,neavand la baza ceea ce-ti doresti,ce vrei sa ti se ierte,ce vrei sa-i comunici lui Dumnezeu,etc. Trebuie sa vorbesti cu el,ca si o persoana reala (chiar daca nu-l poti auzi,imagineaza-ti ca te inregistrezi live si trimiti mesajul live cuiva) iar el te va ajuta,cel putin asta e modul care m-a ajutat de unele probleme (stii tu). Cred ca o parte din chestiile astea au fost facute de oameni, nu sunt ateu, cred in Dumnezeu si Iisus Hristos, dar unele chestii e posibil sa fie facute de oameni cu diverse intentii. Chiar tu spuneai cand cauti vindecare de pacate, Dumnezeu e ca un doctor. Nu cred ca la medicul de familie inveti o poezie sau ceva de genul si el isi da seama ce vrei.

| NGheorghe a răspuns:

"luminare a minții" - este o expresie folosită in situațiile in care oamenii găsesc rezolvări si explicații la problemele care ii frământă, este exact situația in care înțelege "ce" sau "de ce" se întâmpla ceea ce se întâmpla. Câta vreme tu nu ai vreo nedumerire despre " de ce viața este așa cum este?" (cu nedreptățile ei) atunci nu ai ce sa ți se lumineze sau clarifice!
Alta. Ii fain ca îți dorești sa fi mai înțeleapta, dar asta nu are legătura cu memorizarea sau rezolvarea problemelor scolare, ci in general are legătura cu corectitudinea. Ți se pare ca nu esti destul de corecta cu alte persoane? sau cineva ți-a zis ca nu esti corecta? deoarece astea sunt motive ca sa îți dorești "mai multă" înțelepciune. Dacă esti supercorecta atunci nu mai ai nevoie sa primesti ceva deoarece ai deja. Practic răspunsul la întrebarea ta ultima este așa: Doamne, da-mi doua mâini, eu sunt perfect sănătoasă, dar mai da-mi doua maini sa am de rezerva... happy happy happy

| reihiuke a răspuns:

Mintea nu se lumineaza prin rugaciuni, ci prin munca asupra ei. la fel si cu emotiile negative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciune Maicii Domnului "Sporirea mintii"
Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, casa pe care Intelepciunea lui Dumnezeu Siesi Si-a zidit-O, datatoarea darurilor duhovnicesti, ceea ce de la cele lumesti la cele dinainte de lume mintea noastra o inalti si pe toti la cunostiinta intelepciunii ii ridici! Primeste aceasta cantare de rugaciune de la noi, nevrednicii robii Tai, care cu credinta si cu smerenie ne inchinam in fata Preacinstitei Tale icoane! Indupleca-L pe Fiul Tau si Dumnezeul nostru sa le dea mai marilor nostri intelepciune si putere, judecatorilor dreptate si necautare la fata omului, pastorilor intelepciune duhovniceasca, ravna si buna paza a sufletelor noastre, invatatorilor smerita intelepciune, fiilor ascultare si noua tuturor Duhul chibzuintei si al evlaviei, duhul smereniei si al blandetii, duhul curatiei si al adevarului. Si acum, maica prealaudata, da-ne buna sporire a mintii, pe cei aflati in vrajba si in dezbinare impaca-i, uneste-i si pune intre ei o legatura de iubire nedespartita, pe cei rataciti din nesocotinta intoarce-i spre lumina adevarului lui Hristos, povatuieste-i frica de Dumnezeu, infranarea si harnicia, da-le cuvantul intelepciunii si cunostinte folositoare de suflet celor ce le cer, lumineaza-ne cu bucuria cea nepieritoare, Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita decat Serafimii. Iar noi, vazand faptele minunate si preachibzuita intelepciune a lui Dumnezeu in lume si in viata noastra, sa ne instrainam de desertaciunea pamanteasca si de prisositoarele griji lumesti si sa ne ridicam mintile si inimile noastre spre cer, pentru ca, prin ocrotirea si ajutorul Tau, lauda, multumire si inchinare pentru toate sa-i aducem Intreit Slavitului Dumnezeu si Ziditorul tuturor, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!
Rugaciune pentru luminarea mintii
Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, lumineaza mintile copiilor nostri cu harul Tau cel datator de viata. Tu, Care dai celor intelepti intelepciunea si celor priceputi priceperea, trimite peste ei Duhul Tau cel Sfant, datatorul intelepciunii, al cunostintei si al intelegerii. Tu i-ai luminat pe alesii Tai in toata vremea. Tu i-ai insuflat pe cei trei mari dascali ai lumii si Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvantatorul si Ioan Gura de Aur, de s-au aratat vase alese ale sfinteniei, raspandind in lume dreapta credinta. Tu ai luminat-o pe Sfanta Mare Mucenita Ecaterina, si ea a rusinat multimea ritorilor pagani. Tu, Doamne, lumineaza-i si pe copiii nostri (numele), ca sa invete cele bine placute Tie si sa se umple de cunostinta adevarului. Da-le lor stiinta, pricepere, rabdare si chibzuinta. Sa nu primeasca ei cunostinte pierzatoare de suflet, nici sa invete ce e urat lui Dumnezeu.
Fa-i ascultatori fata de dascalii care ii invata cele bune si sarguinciosi in indeplinirea celor ce li s-au randuit. Iar la vremea potrivita, Doamne, ajuta-i sa gaseasca locul in care sa foloseasca cele pe care le-au invatat si sa munceasca spre binele lor si spre folosul aproapelui. Tu ii osandesti pe cei care isi ingroapa talantii si ii binecuvantezi pe cei care ii inmultesc cu pricepere. Randuieste-le Tu, Doamne, Cel ce randuiesti toate spre mantuire, unde sa munceasca, ce sa munceasca si cum sa munceasca. Da-le lor, Doamne, spor in toata lucrarea cea buna si-i intareste in credinta ca sa Te marturiseasca printr-o vietuire curata pana in ultima clipa a vietii lor. Amin.
Rugăciune pentru luminare minții
"Luminează-mă Bunule Iisuse, cu lumina Ta înlăuntru, și gonește din locașul inimii mele tot întunericul. Înfrânează gândurile mele ce se rătăcesc, și sparge toată silnicia ispitelor, ce năvălesc asupra mea. Ridică brațul Tău pentru mine și zdrobește sălbaticele fiare – poftele de care ard -, ca pace să fie înlăuntrul meu și să sune neîncetat laudele tale în Sfânta sfintelor, în conștiința cea curată.
Poruncește vânturilor și furtunilor. Zi furtunii: potolește-te, și vântului: nu mai bate, și liniște mare va fi. Trimite lumina Ta și ajutorul Tău, ca să lumineze pe pământ; căci pe pământ pustiu și întunecat sunt, de nu mă vei lumina Tu. Varsă darul Tău de sus, toarnă cereasca rouă peste inima mea, sfintele lacrimi de evlavie să inunde acest pământ secetos, ca să dea roade bune și mântuitoare.
Ridică inima mea cea căzută sub greutatea păcatelor mele ca, muind buzele mele în izvorul bunurilor cerești, să nu mai gândesc decât cu urâciune la bunătățile lumești.
Ridică-mă mintea mea, Doamne, dezlipește-mă de toată mângâierea ce vine de la făpturi; pentru că nici un lucru făcut nu poate sătura deplin inima mea, pentru că marginile nu pot sătura dorința ei după nemărginit.
Unește-mă cu Tine prin nedesfăcuta legătură a dragostei, pentru că celui ce iubește numai Tu singur poți fi îndeajuns și afară de tine, pentru el, toate sunt deșarte. Amin."
Rugăciune pentru luminarea minții copiilor
Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, luminează mințile copiilor noștri cu harul Tău cel dătător de viață. Tu, Care dai celor înțelepți înțelepciunea, și celor pricepuți priceperea, trimite peste ei Duhul Tău cel Sfânt, dătătorul înțelepciunii, al cunoștinței și al înțelegerii.
Tu i-ai luminat pe aleșii Tău în toată vremea. Tu i-ai insuflat pe cei trei mari dascăli ai lumii și ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul și Ioan Gură de Aur, de s-au arătat vase alese ale sfințeniei, răspândind în lume dreapta credință.
Tu ai luminat-o pe Sfânta Mare Muceniță Ecaterina, și ea a rușinat mulțimea ritorilor păgâni. Tu, Doamne, luminează-i și pe copiii noștri, ca să învețe cele bine plăcute Ție, și să se umple de cunoștința adevărului. Dă-le lor știință, pricepere, răbdare și chibzuință. Să nu primească ei cunoștințe pierzătoare de suflet, nici să învețe ce e urât Ție.
Fă-i ascultători față de dascălii care îi învață cele bune, și sârguincioși în îndeplinirea celor ce li s-au rânduit. Iar la vremea potrivită, Doamne, ajută-i să găsească locul în care să folosească cele pe care le-au învățat, și să muncească spre binele lor și spre folosul aproapelui.
Rânduiește-le Tu, Doamne, Cel ce rânduiești toate spre mântuire, unde să muncească și ce să muncească. Dă-le lor, Doamne, spor în toată lucrarea cea bună, și-i întărește în credință, ca să Te mărturisească printr-o viețuire curată, până la sfârșitul vieții lor, amin."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista. Mintea ti-o deschizi singura, nu ti-o deschide nimeni.