| Mainbug a întrebat:

Ce s-a discutat la sinodul din Creta? de ce se zice ca au bagat erezia in Ortodoxie?

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu stiu foarte bine despre ce s-a discuat, dar daca este adevarat ca au de gand sa uneasca ortodoxia cu catolicismul s-ar putea ajunge la un haos total. Credinta adevarata este cea ortodoxa, nu cea catolica. Sunt sigura ca multi clerici si mireni vor fi impotriva si aceasta,, religie'' va fi considerata erezie. Dar din pacate putini cunosc diferentele dintre ortodoxie si catolicism.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Fiecare religie sustine ca este cea adevarata. Dintre toate cred ca cele de origine crestina sunt toate false.
Iisus nu a inviat si nu a fost fiu de zeu.

| SG1995 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dragă nu a fost vorba de uniunea celor 2 subculte a creștinismului, ci în mare parte s-a vorbit pe ici-pe colo pe despre toleranța pentru alte religi, și fanatici s-au indignat. Uite aici documentul incriminat:
basilica.ro/sfantul-si-marele-sinod-relatiile-bisericii-ortodoxe-cu-ansamblul-lumii-crestine-document-oficial/

| Mainbug explică (pentru SG1995):

Si de ce sunt acuzații unii episcopi/ patriarhi de erezie?

| SG1995 a răspuns (pentru Mainbug):

Pentru că anumite curente din interiorul Ortodoxiei sunt prea "restrictive", citește și tu articolele din sinod care le-am trimis, și apoi vezi ce spun cei care numesc sinodul eretic.

6 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Nu stiu, nu am fost acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu as fi curios sa stiu care-i erezia de la Sinod...probabil ca "vina" sinodului este ca s-a intrunit, desi asa este condusa Biserica lui Hristos Dumnezeu, prin soboare ecumenice si locale.
Mai degraba, erezia este curentul de nepomenire si neascultarea de episcop, desi acest lucru este, conform "Invataturii de credinta crestin ortodoxa", neascultare de Hristos.

In erezia papistasa, exista un oarecare eretic si apostat, care se crede infailibil si vicarul lui Dumnezeu, si isi impune punctul de vedere.

In Ortodoxie este altfel. Deciziile se iau in sobor sub ocrotirea si inspiratia Duhul Sfant:

"Parutu-s-a Duhului Sfant si noua..." (Fapte 15, 28), Sinodul Apostolic de la Ierusalim, anul 50 dupa Hristos.