| Buresbista123 a întrebat:

Ce s-ar intampla intr o lume in care religiile nu ar exista? carti precum Biblia sau Coranul nu ar fi? ce fel de societate ar fi aceea,cum si ar lua ea valorile morale, intelepciunea profunda necesara emanciparii?

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ar fi la fel ca acum. Doar numele ar fi diferite. Pentru că aşa-s constuiţi oamenii. Mare parte fiind idioţi, au nevoie de ceva deasupra care să-i consoleze.

| danut a răspuns:

Stau in cumpana sa-ti raspund, ma gandesc ca orice efort este inutil dar trebuie totusi sa te intreb ceva, chiar nu ati inteles inca ca nu poate exista fiinte vi fara o sursa a vieti? Cine este generatorul vieti in univers? Poate porni un motor fara combustibil si impuls de pornire? Cine intoarce "arcul" ca mica papuse sa-si faca treaba? Tot va rastiti la pereti si receptionati doar un ecou si acela harait si distorsionat. DE UNDE VIATA? Si apoi putem trece si la aceasta fara CREATOR, la religi, etc.

| Buresbista123 explică (pentru danut):

In primul rand ceva nu poate aparea din nimic, deci ceva a fost 'mereu', dar asta inseamna ca inainte de acel ceva a fost altceva, diferit, si tot asa...
Nu e mai elegant si normal sa spui ca-nu stiu- decat sa zici ca stii totul pentru ca asa scrie intr o carte barbara scrisa acum 2000 de ani? la unele lucruri stiinta a raspuns,la altele nu,e normal, nu exista ceva absolut, fix, tot timpul va fi ceva nou de descoperit, de aflat.

| danut a răspuns (pentru Buresbista123):

Atata timp cat dpdv personal, repet personal relatia dintre mine si Dumnezeu este una viabila, cu foarte multe ocazi reale de dovada a Existentei Sale inainte de a studia Cuvantul Sau a devenit vitala si credinta in mesajul Sau pentru mine, Biblia. Dealungul existentei mele am avut parte de prea multe evenimente care nu puteau fi explicate DECAT prin prezenta unei fiinte divine, nu vreau sa produc glume nesarate pe aici dar eu NU AM CUM sa NU CRED in Dumnezeu. Nu voi fi deranjat de glume dar pentru cei "hotarati" sa-mi explice ce si cum am sa va spun cateva lucruri care ar trebui sa va dea de gandit, nu cosum, alcool sau droguri, nu sunt un harismatic, nu vad fantome sau mai stiu eu ce si de foarte multi ani sunt pregatit in domeniu tehnic, chiar tehnica destul de avansata si de care toti beneficiati asa ca... ceea ce am spus nu voi repeta dar ganditi-va bine ce aveti de comentat.

| Buresbista123 explică (pentru danut):

Mintea umnaa,emotiile omului sunt imperfecte,adica te poti insela cand crezi o chestie,chiar daca tu vrei sa fie adevarata asta nu inseamna ca si e,toti am avut experiente pe care nu ni le putem explica,dar e ok,e normal sa nu stii unele lucruri,dar daca de frica sau din lipsa de alternative, de raspunsuri, in loc sa zici ca nu stii, ca e ok sa nu ti intelegi propriile trairi, tu spui ca e Dz e ceva foarte imatur, pentru un adult

| danut a răspuns (pentru Buresbista123):

Ce am spus eu nu sunt emotii sau ceva ce a fost odata si gata, sunt multe fapte si evenimente, nu trairi mistice ci fapte practice si temeinice. Am spus ca nu dezvolt subiectul dar ceea ce am spus sunt lucruri si evenimente ireproductibile si fundamentale, cel putin pentru mine. Ce spun eu este ca Dumnezeu intervine in viata celor care CRED cu tarie in El si fac ceea ce El a spus. In rest nu comentez deoarece sunt evenimente ce s-au petrecut dealungul multor ani si vremuri diferite.

| danay72 a răspuns:

Ar fi haos,la fel cum un obliect electrocasnic,daca nu citesti instructiunile,il poti strica cand il folosesti, la fel si noi fara Biblie, nu stim cum sa fim fericiti si cum sa facem fata problemelor. Oricum, haos e pentru ca, in general, oamenii nu aplica Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Nu s-ar schimba prea mult.

| Sean a răspuns:

A fost un episod in South Park daca stii serialu, episodul Go God Go 1 si 2 care prezenta acest lucru intr-o maniera amuzanta, dar intr-un fel reala, intr-o lume de ateisti erau 3 grupari:
1.Allied Atheist Alliance
2. Unified Atheist League
3. United Atheist Alliance
Purtandu-se un razboi intre ele pentru cum ar trebui sa se numeasca gruparea.

Daca ai nevoie de o carte pentru a avea valorii morale, atunci inseamna ca esti un om patetic, cu o gandire ingusta, nu cu mult mai presus decat un animal.

| Hutzy95 a răspuns:

Nu ar mai exist lege daca nu ar exista biblia si daca nu ar exista Dumnezeu.

| ElenaMia a răspuns:

O asemena societate nu ar exista pentru ca toace ai menționat pana la urma este Creația lui Dumnezeu.

| Buresbista123 explică (pentru ElenaMia):

Ai o logica de fier...