| 1Mihai1 a întrebat:

Ce-s cu toate contradictiile din Biblie?

2TES 2:4 Dz nu este o entitate concretă (fiinţă, duh, spirit, etc.), ci DOAR denumirea unui cumul de interpretări mistice "vrednice de închinare", toate numindu-se "dumnezeu".
SI
IOAN 4:24 Dz este Duh, după cum a afirmat chiar "fiul său".

IO 4:24, 1TIM 6:16 Dz este Duh, nu are corp fizic. Niciun om nu l-a văzut. SI
EX 24:9-11 Dz are corp fizic, nu este duh. Are picioare, mîini şi degete (Deut. 9:10), are faţă (GE 32:30, MAT 18:14), are inimă şi tot lăuntrul (OS 11:8), este VĂZUT pe dinapoi (EX 33:23), are şapte duhuri (AP 4: 5)

36 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

"1. Sunt scoase din context.
2. Sunt la figurat, deci numai cei initiati pot intelege."
rolling on the floor

"Biblia contine 40 de carti scrise de autori diferiti si nu se contrazice."

| MarioBril a răspuns:

Nu vad contradictiile. In 2 Tes 2:4 se vorbeste despre Antihrist care vrea sa se aseze mai presus de Dumnezeu:

4. Potrivnicul, care se inalta mai presus de tot ce se numeste Dumnezeu, sau se cinsteste cu inchinare, asa incat sa se aseze el in templul lui Dumnezeu, dandu-se pe sine drept dumnezeu.

Cat priveste intruparea, aceasta este oricand posibila, Iisus Hristos fiind cea mai elocventa.

| Guildo a răspuns:

Biblia nu a fost scrisa in 2 ani, a fost scrisa timp de secole, iar oamenii care au scris-o au fost influentati de perioada in care traiau, de asemenea mentalitatea oamenilor se schimba de la un secol la altul. Fiecare autor si-a lasat amprenta sa asupra scriiturilor, deci totul este destul de haotic. Este o carte straveche, astazi valorile sociale si morale s-au schimbat, dar unii nu realizeaza asta. Totusi sa ii comparam pe autorii Bibliei cu ganditorii din Grecia Antica, Platon sau Aristotel sau Socrate, care au lasat valori mult mai importante omenirii, este diferenta dintre un basm popular si un roman modern de analiza psihologica.

| 1Mihai1 explică (pentru Mădă0611):

Vad ca nu se contrazice, chiar deloc.
Merge aia cu figuratu' laughing

| 1Mihai1 explică (pentru MarioBril):

Cum nu vezi contradictiile?

| EmaS a răspuns:

Cuvantul S-a facut Trup si a locuit printre noi plin de har si de adevar. Dumnezeu S-a intrupat prin Fiul Sau Isus Hristos.

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

Ce legatura are asta cu intrebarea?

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Asta este explicatia ca Dumnezeu S-a facut Trup.

| MarioBril a răspuns (pentru 1Mihai1):

Simplu. Biblia afirma ca Dumnezeu este duh, dar nu se pune problema ca acesta nu se poate materializa. De altfel avem tot felul de materializari ale ingerilor si chiar a lui Dumnezeu prin Iisus Hristos. Care ar fi deci contradictia?

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

Si cu asta ce-i?
Exod 32:27
El le-a zis:,, Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeul lui Israel:, Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi străbateţi tabăra dela o poartă la alta, şi fiecare să omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa"

| 1Mihai1 explică (pentru MarioBril):

Si daca spune "Dzeu NU ESTE duh"?

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

De ce? pentru ca poporul si-a facut un idol caruia i s-au inchinat si au intors spatele lui Dumnezeu adevarat care i-a scos din tara Egiptului.

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

1. Ce idol?
2. Deci Dumnezeu este rau? happy
IS 43:10 Dz recunoaşte că este din rîndul dumnezeilor FĂCUŢI / scorniţi / închipuiţi, etc...de superstiţioşi, ca şi ceilalţi dumnezei (GE 31:32, EX 20:3, 23:24, 32:23).

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Dumnezeu este plin de mila si de dragoste dar El este sfant si drept.Deci in dreptatea si sfintenia Lui pedepseste pacatul.

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

1. Ce idol?
IS 43:10 Dz recunoaşte că este din rîndul dumnezeilor FĂCUŢI / scorniţi / închipuiţi, etc...de superstiţioşi, ca şi ceilalţi dumnezei (GE 31:32, EX 20:3, 23:24, 32:23).

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

Deci?

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Dumnezei falsi.

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

Si cu El cum stam?
IS 43:10 Dz recunoaşte că este din rîndul dumnezeilor FĂCUŢI / scorniţi / închipuiţi, etc...de superstiţioşi, ca şi ceilalţi dumnezei (GE 31:32, EX 20:3, 23:24, 32:23).

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

Si cu El cum stam?
IS 43:10 Dz recunoaşte că este din rîndul dumnezeilor FĂCUŢI / scorniţi / închipuiţi, etc...de superstiţioşi, ca şi ceilalţi dumnezei (GE 31:32, EX 20:3, 23:24, 32:23).

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Rahela a furat idolii din casa, erau niste statuete, si le-a ascuns sub saua camilei.Deci observi ca este vorba de niste dumnezei straini care au ochi dar nu vad au urechi dar nu aud.Singurul Dumnezeu adevarat este Dumnezeu!

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

Si cuvintele " Dumnezeu recunoaste ca este din randul dumnezeuilor facuti" nu le bagam in seama?

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Daca facuti de maini omenesti.Of, ca greu mai intelegi.Asa cum si-au construit si vitelul de aur si apoi s-au inchinat lui.

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

?

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

Pai ce sa inteleg? Daca este scris ca Dumnezeu recunoaste ca este din randul dumnezeilor facuti?

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

El spune ca sunt dumnezei falsi care nu te pot ajuta cu nimic. Uite iti raspund si aici nu stiu daca primesti mesajul ca am intampinat greutati.Pentru ca Dumnezeu avea un plan.Primul lor copil a fost Izraelcare inseamna Dumnezeu va imprastia ceea ce urma sa faca Dumnezeu natiunii Israel.Al doilea a fost Lo-Ruhama (necompatimit). Aceasta semnifica faptul ca Israel nu va mai fi compatimit, ci trimis in captivitate, pe cand Iuda va fi crutata de atacurile asirienilor.Al treilea copil a fost numit Lo-Ami (nu poporul meu)Dumnezeu nu il mai recunostea pe Israel ca popor al Sau.A fost o avertizare a lui Dumnezeu la adresa infidelitatii poporului Sau.

| MarioBril a răspuns (pentru 1Mihai1):

Corect este urmatoarea formulare: Dumnezeu este SI Duh.

| 1Mihai1 explică (pentru MarioBril):

Pai asa trebuia sa scrie, si este in continuare o contradictie pentru ca trebuie sa fie "si" si nu "este" simplu.

| 1Mihai1 explică (pentru EmaS):

"El spune ca sunt dumnezei falsi care nu te pot ajuta cu nimic" Nu, El spune ca recunoaste ca este din randul dumnezeilor facuti/inchipuiti. Spune-mi daca nu spun adevarul.

| Lizzu a răspuns:

happy Ce ai postat tu e doar una din miile de contradictii din biblie.

Se contrazic pentru ca au fost multi oameni (scribi) inspirati care au scris texte acolo si e imposibil ca toti sa gandeasca si sa rationeze identic.
Asa ca...nu te mai agita. Nu vei primi raspunsuri asa cum vrei la intrebare.
Mai rau vei fi confuz citind si raspunsurile credinciosilor si ale ateilor.

In pasajele astea, fiecare din ei si-a scris parerea personala despre cum ar arata dzeu, daca e sau nu cu trup fizic. Crezi ca ei au mai stat sa citeasca ce au scris precursorii lor in urma? De unde... oh go on

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Nu intelegi tu.