| 1Mihai1 a întrebat:

Ce-s cu toate contradictiile din Biblie?

2TES 2:4 Dz nu este o entitate concretă (fiinţă, duh, spirit, etc.), ci DOAR denumirea unui cumul de interpretări mistice "vrednice de închinare", toate numindu-se "dumnezeu".
SI
IOAN 4:24 Dz este Duh, după cum a afirmat chiar "fiul său".

IO 4:24, 1TIM 6:16 Dz este Duh, nu are corp fizic. Niciun om nu l-a văzut. SI
EX 24:9-11 Dz are corp fizic, nu este duh. Are picioare, mîini şi degete (Deut. 9:10), are faţă (GE 32:30, MAT 18:14), are inimă şi tot lăuntrul (OS 11:8), este VĂZUT pe dinapoi (EX 33:23), are şapte duhuri (AP 4: 5)

36 răspunsuri:
| 1Mihai1 explică (pentru Lizzu):

De unde stii? E doar parerea ta sau...

| bond007geims a răspuns (pentru 1Mihai1):

Si cuvintele " Dumnezeu recunoaste ca este din randul dumnezeuilor facuti" nu le bagam in seama?"
Ești dus cu pluta? "10 „Voi sunteţi martorii mei", zice Domnul, „da, slujitorul meu pe care l-am ales, ca să ştiţi, ca să aveţi credinţă în mine şi să înţelegeţi că eu sunt Acelaşi. Înainte de mine n-a fost făcut niciun Dumnezeu şi nici după mine n-a mai fost vreunul." Ce recunoaștere visezi? E singurul Dumnezeu adevărat, alții n-au fost nici nu vor fi.

| cristi202 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Cum de vezi o contradictie?

| beligan a răspuns:

Foarte putin zis contradictie!
E un balamuc! dogmele crestine le-au,,asezat''dupa teoriile lor,si au indicat cum au vrut,, calea''pentru credincios!
De ce crezi ca sunt sute de religii autointitulate crestine? Fiacare a interpretat dupa bunul plac biblia, fiindca este foarte simplu deoarecede exemplu untr-o parte,, spune''sa nu ucizi, si-n alta parte indica cum Dumnezeu indeamna sa ucizi cu pietre! http://www.trilulilu.ro/......ucida-cu-p
http://www.youtube.com/watch?v=w8nQZMrV0H4
etc.etc.

| Lizzu a răspuns (pentru 1Mihai1):

Nu e doar parerea mea... am mai vazut pasaje care se contrazic si care sunt pline de brutalitate si macel.