| pacatosulBogdan a întrebat:

Ce să facem ca să ne pocăim, să ne întoarcem de la păcatele și fărădelegile noastre și să ne ierte Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| 33226633 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne daruiasca dragoste fata de El si fata de aproapele nostru, iar apoi toate ni se vor adauga noua. Ortodoxia este credinta cea adevarata.

12 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Simplu.Incepe sa-ti folosesti propria ratiune in mod echilibrat si nu vei gresi. Lasa spiridusii, n-au nici o treaba, concentreaza-ti energia ca sa devii pur si simplu un om normal.

| Algo098 a răspuns:

Sa facem numai fapte bune si sa nu iesim din cuvantul Domnului.

| pacatosulBogdan explică (pentru Algo098):

Mulțumesc pentru răspuns! Este într-adevăr util să punem un început bun vieții noastre, căci spune Scriptura: "Dacă este cineva în Hristos, este făptură nouă; cele vechi au trecut, iată toate s-au făcut noi." - 2 Corinteni 5, 17
Trebuie să ne schimbăm în bine prin înnoirea minții -metanoia- și să primim harul iertării.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa iti para rau de ce ai facut, te spovedesti si te impartasesti. Faci fapte de mila pentru cei in nevoie. Daca iubesti mult ti se va ierta mult, prin faptele bune iti mai speli din pacate. Sa nu te lauzi cu ce faci, lasa sa te laude Domnul in ziua judecatii

| pacatosulBogdan explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns! Sunt în mare măsură de acord cu tine, însă m-ar interesa să oferi și argumente scripturale, că să se folosească și alții care citesc Biblia de răspunsul tău.

| slayer09 a răspuns:

In primul rand sa fii om. Smereste-te si uita de probleme si nu lasa patimile sa te doboare, grijile, si tot ce e lumesc si concentreaza-te asupra Domnului, cu rugaciuni, si usor usor te vei curati, nu lasa mintea sa zburde si nu gandi urat si nu judeca pe ceilalti. Iubeste si ajuta. Iarta pe cei ce iti fac rau.

| pacatosulBogdan explică (pentru slayer09):

Mulțumesc pentru răspuns! Înțeleg și apreciez îndemnul tău spre rugăciune și dobândirea virtuților, dacă am înțeles bine, însă cum dobândim concret iertarea păcatelor? Cum facem să ne ierte Dumnezeu?

| slayer09 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Din experienta mea, eu cred ca Dumnezeu iarta atunci cand te intorci la El. Atunci cand constiinta iti este murdara, si te apasa ganduri urate si pline de patimi, si le si faci, Dumnezeu se departeaza de la tine, nu mai simti pacea si nici iubirea lui, si te tulburi si ai o stare de agitatie, dar cand crezi in El si cu adevarat te caiesti pentru ceea ce gandesti si pentru ceea ce ai facut urat, El se apropie de tine si iti da pacea si te iarta.

| SiA31 a răspuns:

Citește Biblia. Acolo o să îți găsești răspunsurile happy

| pacatosulBogdan explică (pentru SiA31):

Mulțumesc pentru răspuns! Unde anume să citesc în Biblie, deoarece are 80 de cărți?

| SiA31 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Nu are 80. Are 66 ^-^
Apocrifele nu sunt incluse în Biblie.
Caută în partea din Noul Testament, 1 și 2 Corinteni. Cred că sunt cele mai concrete cărți ^-^

| pacatosulBogdan explică (pentru SiA31):

Canonul biblic ortodox include 14 cărți bune de citit. Deci, 66+14=80 cărți. O sa recitesc cele două epistole către Corinteni. Mersi!