| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sa faci daca te simti inutil si nu ti-ai facut niciun sens si rost in viata?

9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Citeste!

| T0T a răspuns:

Și chiar dacă îți faci un rost în viață, te vei simți mai util? Nu vei fi niciodată neînlocuibil. Vei fi doar un chibrit pe care te străduiești să îl aprinzi în bătaia vântului. Ai reușit într-un final să îl aprinzi, te bucuri și simți căldura emisă de acesta. E util pentru câteva secunde când se va stinge mai repede și ușor decât a fost aprins. Cred totuși că răspunsul meu ar fi prea sumbru dacă m-aș rezuma la compararea vieții unui om cu un simplu chibrit, chiar dacă comparația e destul de bună din punctul meu de vedere.
Mă pot gândi astfel la poveste lui Hans Christian Andersen:„Fetița cu chibrituri". Fetița a avut nevoie de mai multe chibrituri (nu doar de unul singur) pentru a se bucura complet de căldura acestora. Le-a consumat pe toate din simplul motiv că nu a reușit să vândă niciun chibrit, efortul ei de a-și mulțumi tatăl abuziv fiind astfel inutil. Frica că nu și-a satisfăcut tatăl, care urma să o bată, a lăsat-o în frig, astfel consumând chibrit după chibrit, până la cel din urmă. La fiecare chibrit consumat memoria ei pentru bunica decedată prindea viață. A fost nevoie inclusiv de ultimul ca aceasta să poată „adormi" în final cu zâmbetul pe buze.
În viața chiar și lucrurile aparent mici și nesemnificative ( asemenea unor chibrituri) pot să te facă să zâmbești, să te satisfacă, simțindu-te împăcat cu tine însuți, doar că întâi trebuie să le acorzi mai multă atenție, poate să le privești din altă perspectivă (perspectiva chibritului ca simplu obiect de vânzare pentru satisfacerea altui individ sau perspectiva chibritului folosit pentru satisfacerea propriului interes). Așa cum fetița, datorită eșecului ei de a vinde chibrituri, avea frica de a se mai întoarcă acasă, așa și mulți dintre noi simțim uneori să evadăm când nu reușim să ne ridicăm la standardele aspre ale societății (tatăl). Uneori probabil că e mai bine să o facem. Chiar dacă societatea ne asigură masa și casa (așa cum îi asigura și tatăl fetiței) aceasta poate fi aspră cu noi în anumite circumstanțe. Sunt situații în care trebuie să faci niște alegeri dificile. Chiar și așa, viața nu se rezumă în a atinge toate așteptările celor din jurul tău, viața se rezumă la bucuria ta interioară care poate fi satisfăcută chiar și de lucruri mărunte. În cele din urmă asta e tot ce contează.

| SilentRain a răspuns:

Îți plângi de mila in timp ce manci și asculți muzica =D
De ce suferi

| AvalohAlyn explică:

Am zis asta pentru ca sufăr psihologic nu de alta.

| mentholinks a răspuns:

Belesti pla in continuare.

| Lioana a răspuns:

Sa incepi sa devii util si sa-ti găsești un rost in viata. Nu e greu. Trebuie doar sa privesti in jur si vei gasi mereu lucruri de facut care sa te facs sa te simti util.

| Steregoi a răspuns:

Intrebarea ta este o dovada obiectiva ca exista un scop cu care a fost creat omul de catre o inteligenta superioara omului. Un Android se strica daca nu se conformeaza legilor sau scopului creatorului sau.

| Steregoi a răspuns:

Chiar daca nu faci nimic existenta ta serveste unui scop al Lui Dumnezeu. Scopul Lui Dumnezeu de a dovedi ca cei care nu-L asculta mor inainte de vreme chiar daca au o sanatate buna.

| slayer09 a răspuns:

Frate, vad ca lumea e din ce in ce mai impietrita cu inima si ii doare undeva de suferinta altora. Frate, iti zic ca de la un neputincios ca si tine care era tot in pragul in care esti tu, al suferintei, ai deznadejdii, dar acum am ajuns sa inteleg rostul in viata, sa stiu ce este de facut in viata asta sa stiu sa ma bucur de viata atat cat pot, pentru ca inca sunt neputincios. Viata este o lupta intre bine si rau, intre gandurile bune si cele rele, pe cele pe care le hranesti mai mult pe alea le vei asculta si vei fi robul lor. Asa ca frate, iti zic sa ai credinta, ca crezi in iubire, sa crezi in dragoste sa crezi in toate cele bune, sa incepi usor usor sa vezi binele din toate lucrurile. E greu, e foarte greu, dar, ceea ce am facut eu a fost sa ma rog, sa ma rog, sa plang, sa ma rog, iar sa plang si sa plang si iar sa ma rog si sa ma caiesc pentru tot ce am facut rau, sa ma caiesc de tot raul. Si astfel usor usor si cu multa rabdare si ajutor de la Dumnezeu, am reusit sa ies din groapa si sa incep sa ma bucur din nou de viata si sa aflu ca viata e facut pentru a ajunge la bucuria si iubirea cea adevarata si de a ajuta pe semneii tai, in primul rand, prin dragoste. Concret: fa lucruri bune, ajuta o batranica, ajuta pe cineva in suferinta, ajuta pe cineva care are nevoie, da-le un sfat, o paine, o imbratisare, daruieste dragoste si ai sa vezi efectele. Crede in Dumnezeu si nu deznadajdui. Dar totul este realizabil prin vointa, vointa spre lucruri bune, pune-ti toata vointa spre a face lucruri bune, si nu le baga in seama pe cele rele. Fii stapan pe vointa ta! nu te lasa influentat.