| soimos a întrebat:

Ce sanse de mantuire are un crestin daca Evangheliile sunt scrise de niste oameni carora Isus Christos le-a dat puterea sa lucreze cu puterile dracilor?
Ca sa nu ma acuzati ca bat campii, iata versetul din Biblie care sustine afirmatia mea!

"Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii"

Astept raspuns la intrebare, si nu comentarii la argumentul doveditor!

9 răspunsuri:
| ateu123 a răspuns:

Nu-mi pasa eu sunt ateu si nu-mi pasa

| sabin89 a răspuns:

Ei, daca dai funda, hai ca raspund si eu. Dar sper ca nu pretinzi ca raspunsurile noastre sa fie numai afirmative. Adica sa fie de genul: Da, mai soimos, cata dreptate ai!
Uite comentariul meu: Tu ai fortat textul ca sa iti iasa ce vrei tu sa iasa. L-ai schimonosit un pic. Mai concret: ai schimbat o prepozitie din text. Ai pus "cu" in loc de "peste", ceea ce schimba radical treaba. De fapt, ai schimbat toata fraza, dar "cu" asta in locul lui "peste" este esential. Pai hai sa judecam. Este tot una "le-a dat puterea sa lucreze cu puterile dracilor" (asa cum zici tu) cu "le-a dat putere si stapanire peste draci" (cum zice textul)? A-i stapani inseamna a-i tine sub control, a nu le permite sa faca ce vor ei. Cred ca si un copil de gradinita intelege asta. Funda, te rog, ca te-am ajutat sa intelegi un text.

| soimos explică (pentru sabin89):

Nu meriti funda pentru ca nici tu nu ai inteles!
Sa ai putere"peste" diavoli, inseamna ca ii poti stapani, adica exact cum zici sa ii ai sub control total, adica ei sa faca si tot ceea ce le cere cel care ii stapaneste!
In cazul nostru noi vorbim despre niste Evanghelisti sau Apostoli a caror treaba era sa scrie si sa propovaduiasca evangheliile, iar faptul ca acesti evanghelisti au recurs la ajutorul dracilor il vedem atat punctual in acele afirmatii car desfinteaza o Lege a lui Dumnezeu, cat si din contextul general in care vedem ca NT propovaduieste cu totul altceva decat VT, cel care stim ca este inspirat de Dumnezeu!
Si cum Dumnezeu nu se schimba!
Vezi Maleahi 3.6
Asa ca de funda, te rog sa ti pui pofta in cui, pentru ca nu o meriti

| ionel_7321 a răspuns:

Nu lucrau cu puterile dracilor, Evangheliile au fost scrise de niste oameni, dar sub inspiratie divina.

"Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii"

Bun, mai sus zice clar "le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii", asta nu inseamna ca lucra cu puterile lor, se refera la faptul ca demonii nu aveau nici o putere asupra apostolilor.

| soimos explică (pentru ionel_7321):

A avea puterea de a stapani peste sclavi inseamna pentru stapanul de sclavi faptul de a avea la dispozitie puterile sclavilor ide pe plantatia sa si a avea puterea de a-i pune la munca in folosul sau!
La fel si Aladin cu lampa fermecata avea puterea sa stapaneasca peste "djini-ul" din lampa sa, si ai vazut bine cum si-a folosit puterea!
Asa si cu Isus si cu cei carora le-a dat puterea sa-i stapaneasca pe diavoli!

Ce dracul, vad nu esti capabil sa intelegi o simpla fraza!
Oare cum de ai ajuns in halul asta?
Nu cumva datorita Bibliei si a smecherilor care te prostesc cu ea in mana?

| ionel_7321 a răspuns (pentru soimos):

Eu cred ca esti posedat de diavol si ca la miezul noptii te vei trezi si iti vei omora toti vecinii iar dupa aia iti vor creste coarne.phbbbbt

| soimos explică (pentru ionel_7321):

Nu pot fi posedat de Diavol pentru ca sunt ateu, iar ateii nu au nici Dumnezeu deci implicit nici Diavol!
Cea mai simpla dovada o ai in faptul ca exorcizarea se face doar in cazul religiosilor, pentru ca Diavolul intra in mintea oamenilor impreuna cu ideea de Dumnezeu!

| soimos explică (pentru ionel_7321):

Eu nu am auzit vreodata ca un ateu sa ucida in numele Diavolului, dar toata lumea a vazut cum de curand o mama penticostala si-a transat copilul in numele "dumnezeului" vostru (cu coada si coarne!)
Deci pericolul cu Diavolul este numai la voi cei care credeti in el!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Satan isi exercita deja domnia peste tine si peste toti cei care se afla intr-o atitudine de razvratire impotriva lui Dumnezeu.In Efeseni 2, 2, el este descris ca,, duhul care lucreaza acum in fiii neascultarii''.Tu esti manat pur si simplu incolo si incoace de forte pe care nu le intelegi si pe care nu le poti controla.Sau tu, te-ai deschis in mod deliberat inaintea lui Satan? Pentru ce ai dat,, ignor'' aproape la toti crestinii? Pentru ca autoritatea pe care Domnul Isus le-a conferit-o ii face biruitori peste puterea lui Satan si ii protejeaza de toate incercarile acestuia de a le face rau.