| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce scop avea recensamantul din iUdeea de pe timpul lui Iosif si Maria? Si femeile contau la recensamant?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Imparatul roman credea ca astfel va afla pe cati contribuabili putea conta, cel mai probabil nu era constient ca el contribuia la implinirea profetiei ca Mesia se va naste in Betleem.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

O prostie și recensămintele astea, adică pe bune, de ce sa ne intereseze cari locuitori are un oraș sau țară.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sclavii trebuiesc numarati. In 1991-2001-2011 a avut loc recensamantul in Romania din 10 in 10 ani, o sa mai fie inca unul acum in vara lui 2021 ca sa vada cati mai suntem in tara.

Pacat ca din 17-18 milioane cati suntem doar 5000 traiesc bine (clasa politica) ceilalti sunt doar niste sclavi si atat.

| Vântulalb a răspuns:

La iudei, femeile conteaza mai mult decat barbatii.
Chiar si acum, nationalitatea se da dupa mama si nu dupa tata. Fiindca (trist dar adevarat) cu siguranta stii cine este mama insa nu poti fi sigur de tata.
Iar un copil dintr-o casatorie mixta, va fi evreu doar daca mama este evreuca. Daca doar tatal este evreu, el nu va fi primit in comunitate.

| doctorandus a răspuns (pentru Vântulalb):

Sa ne lamurim: in iudaismul rabinic, mama este cea care transmite etnia.

Dar in Biblie (Vechiul Testament + Noul Testament) tatal este cel care transmite etnia.

In Biblie spita este dupa tata, in iudaismul rabinic este dupa mama.