| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cand moare un om bun dpdv al lui Dumnezeu?

48 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Moare, adica isi pierde existenta si in timp devine tarana mancat de viermi. Dar interesant este ce va face cand va reanvia, acolo e problema.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu îl păstrează în memoria sa, iar în paradisul pămîntesc care va fi conform Bibliei, îl va învia. Ioan5 :28, 29. Psalmul37:9-11,29, Apocalipsa 21:3-5

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Iata doar cateva versete din cele care confirma:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." - pai cum a fost in rai? cand i-a zis lui Dumnezeu: "De ce mai parasit?" Daca ar fi stiut ca are un suflet nemuritor nu s-ar fi intristat ci chiar s-ar fi bucurat sa scape de "cosciugul" numit corp din carne. Sau nu l-a rugat pe Dumnezeu sa moara mai repede ca sa scape de "cosciug" si sa ajunga mai repede in rai. In realitate Cristos a fost in mormant in cele trei zile si nu in rai. Deci este o greseala de punctuatie. Corect este: "Adevărat grăiesc ţie astăzi, vei fi cu Mine în rai." happy

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7" - se refera la energia impersonala si inconstienta a vietii care e in orice insecta de pe Pamant si care se intoarce la Dumnezeu cand moare omul sau acea insecta.

"El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA," - se refera la constiinta omului inscrisa de Dumnezeu in ADN-ul uman pe care multi o ignora. Constiinta omului il indeamna pe om sa nu accepte moartea si sa se gandeasca la vesnicie la nemurire pentru ca a fost creat sa nu moara.

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam" - cu cateva picaturi de apa nu se racoreste un vapaiat. E doar o ilustrare cu Avraam si Lazar si bogatul si fratii lui. Casa Tatalui e templul din Ierusalim. Avraam e Dumnezeu Tatal parintele ceresc. Lazar e Cristos ce avea sa invie si sa ajunga "in sanul lui Dumnezeu" sau la dreapta Tatalui. Bogatul sunt fariseii care n-au crezut nici dupa ce a inviat Cristos. Cristos a vrut sa scoata in evidenta starea spirituala deplorabila a fariseilor despre care a zis ca ei vor ajunge in Gheena sau in moartea a doua pentru ca ei n-au crezut in profetia lui Moise despre venirea lui Silo ( Mesia ) si nici in implinirea celorlalte profetii cu privire la Mesia sau Cristos la fel cum nici evreii de azi nu cred. Cainii care "ling bubele" lui Lazar sunt oamenii nedrepti care au crezut in Cristos printre care soldatul roman si talharul rastignit care l-a recunoscut pe Cristos si altii. Fariseii duceau o viata luxoasa si prospera si isi bateau joc de Lazar ( Cristos ). Bubele sunt suferintele lui Cristos. Cei cinci frati ai bogatului sunt ceilalti farisei sau evrei care n-au crezut in Cristos si l-au condamnat la moarte. Vapaia este si starea spirituala grava a fariseilor ( bogatului ) care se rugau lui Dumnezeu ( Avraam ) ( Dumnezeu Tatal parintele lui Avraam si al lui Mesia ce avea sa vina pe linia genealogica a lui Avraam ) care sa le aduca lumina adevarului ( apa ) ca sa se mai racoreasca de ocupatia romana si asteptau pe Lazar ( Mesia ) ca sa ii elibereze de sub ocupatia romana si de sub oprobiul natiunilor din jur.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7"
"energia impersonala si inconstienta a vietii"? Asta inseamna ca "martorii" anuleaza orice esenta ontologica a fiintei umane. Omul in conceptia lor inseamna ca nu este altceva decat un sac de oase? Fara nici un "miez", fara nici un for interior, fara ceva care sa subziste in afara materiei? Stii ca aceasta inelegere descinde in mod direct din manualul satanistului "comunist" Mark

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam"
Bogatul sunt fariseii care n-au crezut nici dupa ce a inviat Cristos. Nicaieri in Noul Testament nu se folosesc alegorii atat de deplasate (in care toate sernsurile, persoanele si simbolurile sa fie la fel de criptate si modificate... Este o interpretare fortata aceasta pe care ai citit-o tu.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Constiinta omului este inscrisa de Dumnezeu in ADN-ul umanoid.

"Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului". - Lazar ( Cristos ) ca orice om s-ar fi bucurat sa aiba unde sa locuiasca si sa duca un trai linistit si sa manance bine si sa bea bine, insa misiunea de care a fost mereu constient l-a determinat sa renunte la toate acestea pentru mantuirea oamenilor. Acest fapt amplifica valoarea suferintelor lui Cristos.

"Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui." - in iad ( in pamantul plin de cadavre umane ) nu exista cunostinta si nici durere si nici simtaminte. Fariseii aveau sa sufere moartea a doua si aveau sa ramana in pamant pentru totdeauna. Moartea a doua este o stare deplorabila cu efect permanent sau "un chin simbolic permanent". Cadavrele fariseilor aveau "sa vada" in mod simbolic starea aprobata a lui Cristos dupa ce avea sa fie inviat in cer la Dumnezeu ( prietenul lui Avraam ). Cristos a facut o descriere simbolica ce avea sa reprezinte starea deplorabila in care aveau sa ajunga fariseii in pamant. Oasele celor care sufera moartea a doua se vor contopi sau amesteca complet cu pamantul in permanenta si pentru totdeauna. In pamant nu vor mai exista oase de oameni nedescompuse complet in pamant. Iadul sau cimitirele cu oase si cadavre umane nedescompuse complet sau pietrele funerare ( piramidele faraonilor, raclele, criptele, monumentele funerare, etc. ) nu vor mai exista. In locurile acestor cimitire si monumente se vor construi case unde vor locui oameni vii si drepti si care-L vor iubi pe Dumnezeu. "Şi moartea şi IADUL au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc." - Apocalipsa 20:14. Iadul simbolic exista pentru farisei si in viata de zi cu zi: erau sub ocupatie romana asteptand un Mesia care sa-i elibereze de sub ocupatia romana, ei nu credeau ca Cristos era promisul Mesia, fariseii nu puteau sa faca minunile pe care le facea Cristos pe care ei cu ochii lor le vedeau cum aveau loc in vazul lor, starea lor spirituala era dezaprobata de Dumnezeu, ei in realitate sufereau de sete spirituala desi nu recunosteau, fariseii se multumeau cu cateva picaturi "de apa" ale adevarului din legea lui Moise, Cristos ii privea ca pe niste "morminte varuite" pe farisei adica ii considera morti spiritual desi ei pretindeau ca sunt vii din punct de vedere spiritual, Avraam parintele ( stramosul ) pamantesc al lui Cristos fusese drept inaintea lui Dumnezeu pe cand fariseii din contra erau rai si nedrepti inaintea lui Dumnezeu, ei il aveau de tata spiritual pe Satan si nu pe Avraam pentru ca ei nu credeau adevarul si credeau niste minciuni si aveau ganduri ucigase pentru a-l prinde si omori pe Cristos, ei il aveau in minte pe Avraam desi nu-L cunosteau cu adevarat cine a fost Avraam si pe Dumnezeul lui Avraam si de aceea Cristos le-a spus de Avraam in mod ironic, pe Lazar prietenul lui Cristos il desconsiderau necrezand ca Cristos il inviase dupa ce a stat zile mort in mormant. In loc sa-l identificam pe Avraam ca fiind Dumnezeu, am putea sa-l consideram chiar pe Avraam care desi nu are speranta de a fi inviat in cer ci pe Pamant, Avraam "se bucura" si acum de o stare inalta demna si aprobata de Dumnezeu. Cristos dupa ce a inviat se bucura de o stare aprobata inaintea lui Dumneze, "in sanul" lui Avraam in sensul ca Avraam a fost tatal ( stramosul ) pamantesc al lui Cristos. Avraam "l-a trimis" pe Cristos ( Lazar ) in sensul ca Cristos a fost urmasul pamantesc al lui Avraam. Cristos s-a comparat cu Lazar pentru ca si el asemenea lui Lazar avea sa stea zile in mormant dupa care avea sa fie inviat sau readus la viata de catre Dumnezeu Tatal. Chiar interiorul mintii fariseilor era "un iad" intrucat Cristos ii considera pe farisei niste "morminte varuite". Fariseii il considerau pe Avraam intr-o pozitie inalta si aprobata si se asteptau ca Avraam prin samanta lui sa-l trimita pe Mesia la ei ca sa le dea "apa" adevarului si sa ii scape de sub ocupatia romana.

"Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat." - verbele "a murit", "a fost" arata ceva incheiat si nu in desfasurare adica este vorba de verb conjugat la trecutul simplu. Astfel se intelege usor ca e vorba doar de o ilustrare. "Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie." - "Si in iad... el a vazut... a zis" la fel descrie ceva incheiat, verbul fiind pus la trecut simplu si nu arata un eveniment in desfasurare. Deci e cat se poate de clar ca aceasta este doar o ilustrare si NU ceva care are loc sau se intampla in mod real sau in realitate.

Fariseii fiind evrei evident ca Avraam era si parintele sau si stramosul lor si nu doar al lui Cristos.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Constiinta omului este inscrisa de Dumnezeu in ADN-ul umanoid"? thinking Sa stii ca ideea aceasta (preluata, pentru ca nu cred ca tu poti accepta aceasta...) e pe un teren foarte minat. Vrei sa spui ca esenta umana se reduce la tololotii de piele moarta (ce contin desigur ADN) care cad de pe mine atunci cand fac baie?

Greu am ajuns atunci daca ne intoarcem la vechile apucaturi comuniste ce desfiintau grandoarea si destinatia eterna a FIINTEI UMANE, identificand-o si limitand-o la... un sac plin cu oase... sad sad

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

In ADN-ul embrionar uman e si constiinta implantata de Dumnezeu in om si pacatul mostenit ( imperfectiunea sau deficienta mostenita ) de la Adam-Eva.

"Sa stii ca ideea aceasta (preluata, pentru ca nu cred ca tu poti accepta aceasta...) e pe un teren foarte minat. Vrei sa spui ca esenta umana se reduce la tololotii de piele moarta (ce contin desigur ADN) care cad de pe mine atunci cand fac baie?" - de ce sa nu accept? Omul e alcatuit din doua componente la fel ca orice vietuitoare care se misca: 1) sacul cu oase si carne; 2) duhul de viata sau energia inconstienta a vietii care e intr-un fel asemenea curentului electric.
Mai simplu: omul e ca un Android electric biologic.
Cand moare un om bun, filmul vietii lui e copiat in baza de date a lui Dumnezeu numita "cartea vietii". In aceasta memorie e bagata si starea in care a fost corpul imediat inainte de moarte. In aceasta memorie este memorat si ADN-ul embrionar adica din celula ce rezulta imediat dupa fecundare. La momentul stabilit de Dumnezeu pentru inviere, El ia o bucata de pamant conform ADN-ului si starii memorate imediat inainte de moartea corpului si reconstituie corpul exact cum a murit. Apoi copie filmul vietii in noul creier. Apoi va alimenta corpul cu "curent electric" adica cu energia impersonala a vietii. Daca a murit fara un picior atunci in orele urmatoare dupa inviere, va vedea cum ii creste piciorul. Apoi daca a murit batran va incepe sa intinereasca. Fetusii avortati vor fi inviati in mame surogat. Bebelusii vor fi inviati si dati in grija unor oameni adoptivi.

Cei care vor fi inviati in cer li se vor construi corpuri de radiatie fotonica cu aceleasi caracteristici ale corpului din carne si li se vor copia filmul vietii cand au fost pe Pamant. Nu vor fi amenintati de moartea a doua.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca tu ai fi priceput la realizarea unui film S.F., dar aspectele de natura spirituala nu tin de aceasta fictiune...

Omul este mai mult decat... o "memorie". O memorie (un "soft") nu are constiinta de sine. Sau tu consideri ca trupul cu activitatea neuronala ofera "constiinta vie" acestei memorii? Fals. Materia nu este in stare.

Iar daca Dumnezeu este Cel care ofera "constiinta vie" si nu materia trupului, atunci de ce ar fi adevarat de ce nu ar mentine Dumnezeu vii aceste memorii? thinking

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"Sa stii ca tu ai fi priceput la realizarea unui film S.F., dar aspectele de natura spirituala nu tin de aceasta fictiune...

Omul este mai mult decat... o "memorie". O memorie (un "soft") nu are constiinta de sine. Sau tu consideri ca trupul cu activitatea neuronala ofera "constiinta vie" acestei memorii? Fals. Materia nu este in stare.

Iar daca Dumnezeu este Cel care ofera "constiinta vie" si nu materia trupului, atunci de ce ar fi adevarat de ce nu ar mentine Dumnezeu vii aceste memorii? thinking" - constiinta de sine a propriei existente si memorii este posibila din punct de vedere fizic. ADN-ul este format din cinci tipuri de atomi ( hidrogen, carbon, oxigen, azot, fosfor ). Un atom este alcatuit in nucleul lui din protoni care la randul lor sunt alcatuiti din quarci ( doi up si unul down ). Acesti trei quarci sunt tinuti impreuna de forta nucleara tare mediata de gluoni. Gluonii sunt particule elementare fara masa de repaus si deci imateriali sau spirituali. Mai multi gluoni pot ocupa acelasi loc in acelasi timp. Deci constientizarea propriei existente se poate face cu ajutorul gluonilor si fotonilor: unii participa in integritatea nucleara si reactiile chimice impreuna cu electronii in timp ce altii urmaresc sincron ( in acelasi timp ) pozitiile lor in spatiu. Asa functioneaza constiinta omului sau gandurile omului. Omul isi poate dirija gandurile in timp ce energia vietii coordoneaza reactiile chimice inlantuite din propriul creier si din restul corpului si astfel sa gandeasca si sa functioneze. Energia vietii spre deosebire de legile fizice coordoneaza legile fizice in asa fel incat au loc reactii chimice coordonate in lant sau una dupa alta intr-o ordine precisa oarecum la fel cum curentul electric actioneaza intr-un aparat digital. In aparatul digital sunt niste legi fizice si informationale implementate de om. Fara un curent electric care sa puna in miscare toate acestea, acel aparat digital ar fi nefunctional sau inert. Corespondentul acestui curent este in cazul omului "duhul de viata" sau energia vietii. In materia anorganica sau nevie nu au loc reactii chimice coordonate in lant in mod precis si ordonat ci exista doar legile fizice iar reactiile chimice nu sunt foarte inlantuite ci au o inlantuire foarte scurta si limitata si ciclica. Cel mai simplu argument ca omul nu are un suflet constient nemuritor este ca omul cand se trezeste "sufletul" nu-i spune ce s-a intamplat cat timp el a dormit. Un suflet sau duh imaterial nu are nevoie de somn asa cum nici ingerii nu au nevoie de mancare bautura sau somn. Insa in timp ce constientul omului doarme sau e inactiv, energia inconstienta a vietii sau duhul inconstient de viata mentine in permanenta functiile vitale ale corpului sau coordoneaza in permanenta legile fizice si reactiile chimice foarte lung inlantuite din tot corpul. Dumnezeu cand "s-a odihnit" a facut acest lucru NU ca a obosit ci pentru ca a incetat sa mai creeze altceva pentru ca a considerat ca a facut tot ce isi propusese sa faca.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Preluarea unor exprimari din domeniul sttintific si grefarea lor in lumea spiritula care iese total din controlul materiei nu reprezinta decat o interpretare fortata si lipsita de coerenta. Ca dovada, nimic din complicatele explicatii ale organizarii materiei nu se pot demonstra in cazul sufletului. Nu sunt decat SPECULATII pompoase.

Biblia (care oricum este plina de toate figurile de stil) prezinta contextual cele trei sensuri ale suvantului "SUFLET":

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!" - DA! se separa de cadavru adica energia vietii se separa de cadavru si se intoarce la Dumnezeu. Duhul Sfant este peste tot si preia energia vietii imediat ce vietatea moare. happy

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iata un verset, Vasile,... Apocalipsa 6, 9-10:
"Şi când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiaţi pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia pe care au dat-o."
"Şi strigau cu glas mare şi ziceau: Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?"

Deci tu continui sa spui ca "sufletele" dupa ce ies din trupuri raman inconstiente? Si acesta este doar unul dintr-o multitudine de versete care confirma "constienta" lor...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Dumnezeu a spus lui Cain: "şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ." Deci si versetele din Apocalipsa 6:9-10 reda in fel asemanator. Sangele lui Abel nu striga in sens literal ci faptul ca murise nevinovat iar justitia divina cerea pedepsirea criminalului sau razbunare. Deci pentru Dumnezeu, oamenii buni sunt ca vii si acestia sunt in memoria Lui mereu adica in cartea vietii iar la momentul stabilit de El ii readuce la viata si va razbuna la Armaghedon nedreptatile facute de Diavol si adeptii lui contra sfintilor sau oamenilor buni. Dumnezeu considera moartea simpla ( nu cea dubla sau nu moartea a doua ) ca un somn pentru cel decedat in acest fel in timp ce viata celor buni si modul in care ei au murit sunt mereu in memoria lui Dumnezeu si sunt ca si vii. Invatatura sufletului nemuritor dilueaza valoarea invataturii despre invierea mortilor.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Glasul sângelui strigă" este o certa metafora. Ok, Vali.
Insa in Apoc. 6, 9-10 se prezinta ceva TOTAL DIFERIT fata de o metafora!
Esti liber sa intrebi pe fiecare dintre cei 25386 de profesori de limba romana (eu sunt unul dintre ei) din aceasta tara daca textul de mai jos este "doar" o simpla metafora si-ti vor confirma pe rand ca NU! thinking

Este o autentica descriere(!): thinking thinking Diferentele sunt COLOSALE. Iti voi explica detaliat diferenta dintre cele doua realitati, dar, daca tu esti gata sa negi profesionalismul in analiza stilistica a textului a celor 25386 de profesori de limba romana, dar si a celor 87182 profesori de literatura germana din Germania sau a celor 64427 profesori de limba si literatura engleza din Regatul Unit, stii ce ar inseamna asta? thinking thinking Ca ne racim gura degeaba si ne pierdem timpul pe TPU...

Oare cum ti s-ar parea ca un grup de batrani lipsiti de cunostinte de specialitate (pentru ca daca imi vei spune ca nu sunt amatori iti voi cere numele lor si facultatea de studii lingvistice pe care au absolvit-o - si nu-ti voi cere doar in cazul unui ci in cazul tuturor in proportie de 100% acest lucru) din gruparea uneia din cele 31000 de denominatiuni din aceasta lume sa anuleze 3500 de ani de istorie in analiza textului lingvistic (socotim aici si experienta specialistilor in textul ebraic - unii din cei mai buni cunoscatori in domeniu)?

Stii ce ar insemna negarea profesionalismului si vechimii de 3500 in analiza textelor lingvistice? Descalificare automata si iremediabila a unei grupari, care s-ar izola automat de profesionalismul oricarei analize stiintifice, indiferent de ramura. Chiar nu poti. thinking

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Textul spune:
"Şi când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiaţi pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia pe care au dat-o."
"Şi strigau cu glas mare şi ziceau: Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?"
Apocalipsa 6, 9-10
Daca acesta este doar simbol si metafora, stii care este consecinta imediata? Ca pe aceelasi rationametn putem nega sensul denotativ al oricarui text descriptiv al Scripturii. Ar fi raiul pe pamant atunci pentru "martori", pentru ca in sfarsit ar putea interpreta dupa preferinta orice text in orice mod fara sa tina cont chiar de nicio regula. Dar absolut de niciuna.

Si totusi, explica-mi te rog, de ce consideri ca invatatura sufletului nemuritor ar "dilua" valoarea invataturii despre invierea mortilor? Eu cunosc motive mentru care NU trebuie sa te temi de acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

In urmatorul verset ( Apocalipsa 6:11 ) scrie: "Şi fiecăruia dintre ei i s-a dat câte un veşmânt alb şi li s-a spus ca să stea în tihnă, încă puţină vreme, până când vor împlini numărul şi cei împreună-slujitori cu ei şi fraţii lor, cei ce aveau să fie omorâţi ca şi ei." Tot capitolul 6, ca de altfel toata cartea Apocalipsa este o carte profetica. Ceea ce vedea Ioan in viziuni erau de domeniul viitorului. Insasi Pavel a spus ca va adormi in moarte in timp ce altii ( din numarul celor 144000 din care facea parte si Pavel ) nu vor adormi in moarte si vor fi transformati sau inviati instantaneu dupa moartea corpului ca sa-l intalneasca pe Cristos in vazduh. ( 1 Tesaloniceni 4:15-17:"Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiţi. Pentru că Însuşi Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului şi întru trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi cei morţi întru Hristos vor învia întâi. După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, şi aşa pururea vom fi cu Domnul." ). Toti cei dintre cei 144000 la invierea lor sunt transformati sau li se constituie un corp fotonic in mod instantaneu, insa dintre cei care inviaza ultimii dintre cei 144000 nici unul dintre ei nu vor adormi in moarte sau nu vor muri pentru ca imediat ce corpul lor din carne moare ( si incepe sa se descompuna ) energia vietii din fosturile lor corpuri ( din carne ) se va uni cu corpul lor fotonic sau spiritual echivalent ca constiinta de sine si memorie cu fostul corp din carne. In cazul acestora, energia vietii a corpurilor lor decedate nu va fi preluata de Duhul Sfant ci va fi unita imediat cu corpurile lor fotonice sau imateriale. Insa "tihna" din versetul 11 nu se refera la adormirea in moarte ci la o perioada scurta de asteptare pana ce numarul celor inviati la Cristos va fi complet. Deci versetele indicate de dumneavoastra indica o profetie in cazul lui Ioan si o implinire in timpul nostru. "Sufletele celor injunghiati" sunt corpurile spirituale sau imateriale alcatuite din fotoni ( radiatie electromagnetica ) care constituie echivalentul corpurilor "injunghiate" sau care au decedat si s-au descompus ale celor sfinti din numarul 144000 care sunt inviati in cer ca sa-l intampine pe Cristos. Cea mai mare parte dintre ei incepand din 1918 au inviat si ei acum asteapta in "tihna" ca toti din cei 144000 sa moara si sa fie inviati si sa-l intalneasca pe Cristos in vazduh. Acum ei striga in sens literal spunand: "Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?"

Prin invatatura nemuririi unui suflet se dilueaza invatatura despre inviere si pentru ca se fac confuzii in ceea ce priveste modul de implinire a unor profetii chiar in prezent. In plus prin invatatura nemuririi unui suflet nemuritor nu ar exista "adormire in moarte". ( 1 Tesaloniceni 4:15 ) ( 1 Corinteni 15:51, 52:"Iată, taină vă spun vouă: Nu toţi vom muri, dar toţi ne vom schimba, deodată, într-o clipeală de ochi la trâmbiţa cea de apoi. Căci trâmbiţa va suna şi morţii vor învia nestricăcioşi, iar noi ne vom schimba." )

Cei din numarul 144000 se teleporteaza sau sunt teleportati pana dincolo de marginile volumului Universului material acolo unde locuieste Dumnezeu si Cristos. Cristos ii intampina in vazduh si se teleporteaza impreuna cu ei pana la Dumnezeu.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Teleportare
https://ro.wikipedia.org/wiki/Inseparabilitate_cuantic%C4%83

"Dar dacă această teorie ar fi valabilă, variabilele ascunse ar trebui să fie într-o stare de „comunicație" oarecum misterioasă, indiferent de distanța dintre particule."

Primul cer este atmosfera Pamantului ( vazduhul ).
Al doilea cer este Universul material
Al treilea cer este locuinta lui Dumnezeu, locuinta care se afla in jurul volumului Universului material.

2 Corinteni 12:2: "Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu ştiu; fie în afară de trup, nu ştiu, Dumnezeu ştie - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer." --- aici Pavel vorbea despre sine cum cu 14 ani in urma a fost dus in viziune pana la locuinta lui Dumnezeu sau pana la al treilea cer. Atunci a avut o conexiune vizuala cu acel Univers spiritual din afara volumului Universului material. Fiintele din Universul spiritual au doar masa de miscare si sunt structuri cu constiinta de sine si memorie: Dumnezeu, Cristos, ingerii, cei inviati de pe Pamant adica aproape 144000.

Si intr-adevar spre deosebire de sangele lui Abel care adoarme si acum inca in moarte, in Apocalipsa 6 se refera la duhuri sau suflete imateriale sau fotonice ale celor ce sunt inviati si fac parte din numarul celor 144000. Abel nu face parte din acest numar. Abel va fi inviat pe Pamant dupa Armaghedon reconstituindu-i-se corpul din carne si oase si NU un corp spiritual sau fotonic. Sfintii care mor acum si nu fac parte din numarul 144000 adorm in moarte pana dupa Armaghedon cand vor fi inviati in carne si oase pe Pamant. Daniel 12:1, 2. Apocalipsa 20:12, 13.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

La care "domeniu al viitorului" se refera daca e vorba de o perioada in care istoriaomenirii isi urmeaza cursul, iar sufletele DIN CER cer de la Dumnezeu razbunare pentru sangele varsat?

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"La care "domeniu al viitorului" se refera daca e vorba de o perioada in care istoriaomenirii isi urmeaza cursul, iar sufletele DIN CER cer de la Dumnezeu razbunare pentru sangele varsat?" – domeniul viitorului adica razbunarea sangelui sfintilor va avea loc la Armaghedon care se apropie. Acum ei striga in cer: "Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?" Apocalipsa 1:1:"Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan," - "ce trebuie să se petreacă în curând" - deci toata cartea Apocalipsa arata pentru Ioan "cele ce trebuie să se petreacă în curând". De aici rezulta foarte clar ca tot continutul cartii Apocalipsa era pentru Ioan o carte profetica ce NU descria prezentul din timpul lui Ioan. Deci acele "suflete" NU strigau din cer in timpul lui Ioan. happy

| mentholinks a răspuns:

Sufletului i se da o haina alba si i se spune sa astepte, asa scrie in Apocalipsa.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Capitolul 20 din Apocalipsa contine 4 viziuni ce se completeaza reciproc si cuprind perioada miilor de ani dupa Armaghedonul descris in capitolul 19:19-21. Prima viziune cuprinde versetele 1-3. A doua viziune versetele 4-10. A treia viziune versetul 11. A patra viziune versetele 12-15. Viziunile incep cu: "Si am vazut". 1) Prima viziune incepe cu legarea si inchiderea Diavolului si evident si a demonilor imediat dupa Armaghedon, pentru mii de ani. La sfarsitul miilor de ani Diavolul va fi dezlegat. 2) A doua viziune arata mai intai cum cei inviati in cer vor domni cu Cristos. Cei care vor invia prima data ( invierea cea dintai ) sunt cei care vor domni cu Cristos. Printre ei se afla apostolii, Maria, Pavel si alti discipoli care au trait in secolul I e.n. si care nu s-au implicat in guvernarile umane si nu le-au omagiat adica nu au primit semnul fiarei. Acestora, care vor invia intai, li se vor da corpuri ingeresti sau imateriale si moartea a doua nu va fi o amenintare pentru ei. Prima inviere se va incheia pana la sfarsitul Armaghedonului intrucat la inceputul miilor de ani ei vor fi inviati deja pentru a domni impreuna cu Cristos intreaga perioada a miilor de ani asupra Pamantului locuit. Ceilalti morti vor invia pe Pamant pe parcursul miilor de ani danduli-se corpuri din carne si posibilitatea de a-si dovedi iubirea si supunerea fata de Dumnezeu si Cristos. Spre sfarsitul miilor de ani pamantul va fi plin ( pana la marginile pamantului sau "cele patru unghiuri" sau puncte cardinale ale pamantului ) de "neamuri" sau de oameni inviati si supravietuitori ai Armaghedonului. Astfel ca Diavolul odata dezlegat la sfarsitul miilor de ani va gasi Pamantul plin de oameni pe care ii va incerca sau "amagi" intr-un test final vrand chiar sa-i distruga. Atunci Diavolul va strange o mare armata si va inconjura sediul pamantesc ( tabara sfintilor ) al Ierusalimului din cer. Dar nu va reusi! Si armata formata din oameni si Diavolul si demonii vor fi distrusi ajungand in moartea a doua sau "lacul cu foc" simbolic de unde nu vor mai putea reveni ca sa existe. Moartea a doua isi va produce efectele incontinuu si vesnic cauzand inexistenta permanenta a Diavolului si a tuturor celor de partea lui adica toti demonii si toti oamenii rai. Acolo ajunge si fiara sau guvernarea umana nimicita mai inainte adica la Armaghedon. 3) A treia viziune prezinta nimicirea ( alungarea ) cerului ( guvernarea umana ) si a pamantului ( supusii guvernarii umane ) care vor fi fost nimicite pana la sfarsitul Armaghedonului sau pana la inceputul perioadei miilor de ani. 4) A patra viziune prezinta judecarea celor inviati pe Pamant din marea propriuzisa ( unde au murit innecati sau ale caror cadavre sau cenusa au fost aruncate in mare sau in ocean ), din moartea simpla ( sau cauzata de pacatul mostenit de la Adam si Eva ) si din iad ( cimitire ). La sfarsitul miilor de ani cimitirele ( iadul ) si moartea simpla vor fi distruse pentru totdeauna in "lacul cu foc" simbolic din care nu vor mai reveni ca sa existe. Marea propriuzisa impreuna cu Pamantul nu vor suferi nimicire ( ci vor fi reinnoite ) in "lacul cu foc" simbolic sau moartea a doua care nu va fi nimicita niciodata pentru ca dupa sfarsitul miilor de ani cine va mai contesta suveranitatea lui Dumnezeu va fi nimicit complet si imediat trecand astfel in moartea a doua. Doar cei gasiti sau memorati sau scrisi in cartea vietii vor invia si vor ramane scrisi in continuare doar cei care vor trece testul final cand Diavolul cu demonii vor fi dezlegati. Cei ce vor trece cu succes testul final vor trai vesnic in paradis pe Pamant. Cei care vor fi cu Cristos in cer vor trai vesnic ca ingeri impreuna cu Cristos si asupra lor pericolul reprezentat de moartea a doua nu va exista.

Apoi Apocalipsa 21 prezinta cum va fi un nou cer ( o noua guvernare adica cea de la Dumnezeu ) si un nou pamant ( supusi ai guvernarii ). Cerul si pamantul vechi simbolice si marea ( agitata a fostei lumi ) simbolica nu vor mai fi. S-ar putea vorbi si de o innoire sau refacere sau reparare ( NU o distrugere a atmosferei sau a Pamantului sau a marilor si oceanelor propriuzise ) a "fetei" sau suprafetei pamantului sau a conditiilor climatice de pe Pamant. Cerul ( atmosfera Pamantului ), pamantul sau uscatul sau continentele ( NU ca planeta intreaga sau ca si corp cosmic ) si marea ( marile si oceanele ) vechi pot fi si fostul cer, pamant si mare poluate de fosta epoca industrializata, si care vor fi reconditionate reparate reinnoite sau curatate de deseuri industriale de catre Dumnezeu. Tehnologia de atunci va fi mult superioara celei de azi iar mijloacele de producere a ei NU vor fi poluante pentru om si mediu. DAR NU se vorbeste de o "mare noua". De ce? Pentru ca cerul si pamantul nou sunt mai degraba simbolice reprezentand o noua forma de guvernare care nu va fi nimicita niciodata. Biblia vorbeste de mare si in sens simbolic reprezentand marea agitata a lumii cu diferitele ei ideologii si teorii existentiale. Ierusalimul nu va mai fi niciodata pe Pamant. Noul Ierusalim va fi in cer unde nu va fi nevoie de lumina Soarelui. Insa pe Pamant vor fi neamuri sau oameni si sedii pamantesti ale Ierusalimului ceresc. Societatea umana va fi ierarhizata ( vor fi imparati sau oameni cu responsabilitati mai mari pentru administrarea pamantului DAR care la fel ca restul oamenilor vor avea cate o singura sotie si vor fi egali in drepturi cu ceilalti oameni si doar o mai mare raspundere si responsabilitate ) DAR sub directa guvernare a lui Dumnezeu in dreptate si iubire vesnica. Raiul sau paradisul va fi pe Pamant.

| Clorox a răspuns:

Ajunge in rai? Nu stiu, cine naiba stie?!

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Am explicat mai sus. Biblia ne ajuta sa intelegem unde va fi raiul. Raiul sau paradisul va fi pe Pamant intrucat gradina Eden a fost tot pe Pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Ca sa vad daca aveti variante de raspuns mai bune. happy

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Incep sa regret ca-ti mai raspund la intrebari...
De fapt... Asta am sa fac, vad ca nu are rost sa-ti raspund la intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Viitorul NU va fi doar al unor oameni inteligenti sau doar al unei elite. Nu vor mai exista oameni prosti. Oamenii vor fi egali in drepturi. Prostia incepe cu minciuna si mandria. Dumnezeu a facut oamenii care sa fie la fel de rationali inteligenti sau destepti chiar daca cu daruri diferite sau cu hobby-uri diferite. De ce trebuie sa te consideri mai desteapta doar raspunzand la intrebari? Sau de ce sa ne consideram unii mai destepti decat altii avand acelasi Dumnezeu Creator? Lumea nu va mai fi alcatuita din prosti si destepti sau unii care doar vor intreba si unii care doar vor da raspunsuri. happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

NU poti sa spui asa ceva atata timp cat NU se cunoaste 100% cum a aparut omul. Am dezbatut pe acest site teoria Big Bang si evolutionista care au multe minusuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai scrie in Biblie ce se intampla si ce este omul:
Pai omul e ca un aparat electric cu sentimente si emotii. Ceea ce defineste un om este ADN-ul si filmul amintirilor vietii lui. La moarte Dumnezeu poate copia codul ADN si filmul amintirilor in baza de date numita cartea vietii. La momentul fixat Dumnezeu va putea lua o bucata de pamant si va reconstitui corpul dupa ADN apoi va copia filmul in noua retea neuronala si GATA sunt eu sau tu sau altcineva care am fost pana inainte sa murim. Va fi ca si cum cineva m-a mutat in alt loc in timp ce "dormeam" si m-as "trezi" in alt loc. E multa suferinta pana moare omul pentru ca in timpul cat este "mort" sau inexistent ca trup, NU e constient de nimic, nu doare nimic intrucat neuronii care ar produce senzatia de durere nu mai sunt nicaieri in timpul starii de "moarte simpla" sau daca mai sunt, sunt inactivi in pamant pana se vor descompune complet. "Suflarea de viata" este energia vietii. Tot ce misca pe Pamant are "suflare de viata" sau este alimentat cu energia vietii. Geneza 1:30. Apocalipsa 20. Geneza 2:7.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca si-a pus credinta in hristos, inainte sa moara, va fi intampinat de hristos si de dragostea lui, si va fi un copil al lui dumnezeu tatal pentru vecie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se naste alt om.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

DA! se naste un alt om SAU o viitoare proba intre procesul dintre Dumnezeu si Diavol. happy

| AlexeHellsing a răspuns:

Dacă e dpdv a lui Dumnezeu, cine ar putea să știe înafară de El și dacă El e singurul care știe să-ți răspundă, ce mai faci aici?

| Danielpreafericitul a răspuns:

Incearca si o sa afli.
Poate asa scapam de postarile tale idioate.

| anonim_4396 explică (pentru Danielpreafericitul):

De cand "Danielpreafericitul" promoveaza sinuciderea? Oare nu pentru ca modifica sau "seamana" eroare in invatatura despre adevarata dragoste promovata de Cristos?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Ai inteles gresit! Cele de mai sus le-am TRAIT DIN PLIN pentru Cristos in propria mea familie parinteasca care parintii mei fie ignora Biblia fie nu crede ce promite Dumnezeu sau fie ei nu o inteleg corect asa cum faci si tu. DAR pentru batjocurile si violentele din partea propriilor mei parinti NU am ajuns sa-i urasc pentru ca stiu ca Diavolul e vinovat pentru toata eroarea asta in lume. Si culmea! parintii mei pretind ca sunt crestini DAR NU sunt desi mama mea merge la biserica ortodoxa si o vad cum sufera din cauza erorilor ce le aude in acea biserica. Sincer, am ajuns sa-i compatimesc. DAR am speranta ca Dumnezeu ii va putea readuce la viata daca ei o sa moara pentru ca Dumnezeu e indurator si judeca drept si pentru ca va fi o inviere si a celor nedrepti. Parintii mei il iubesc pe Dumnezeu DAR ei nu stiu inca cum sa o faca potrivit cunostintei exacte din Biblie. Dumnezeu le va da timp si posibilitatea sa o faca in viitor. Am trait "inchizitia" sau o forma a "inchizitiei" din partea parintilor mei.

"Cine* îşi va păstra viaţa o va pierde şi cine îşi va pierde viaţa pentru Mine o va câştiga." - iata cum se aplica la mine aceste cuvinte: nu-mi pastrez "viata" sau prestigiul in lume prin necredinta ca sa pierd adevarata viata si fericire prin credinta in Cristos CI imi "pierd viata" sau prestigiul in lume prin necredinta in Cristos DAR castig adevarata viata si fericire prin credinta in Cristos. IATA! ce inseamna sa fiu "nebun" in ochii lumii si intelept inaintea lui Dumnezeu. Intelepciunea si "stiinta" lumii e nebunie inaintea lui Dumnezeu.

Mama mea mi-a zis: "roaga-te lui Dumnezeu asa cum stii tu." Asta pentru ca a vazut la mine credinta in Dumnezeu. Imi dau lacrimile scriind aceste cuvinte pentru ca stiu necazurile cand mi-a zis aceste cuvinte.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

In iad nu petreci nimic nu simti nimic. In iad esti mort. happy DA! Dumnezeu alege in functie de ce alege omul. Daca omul alege sa-l ignore atunci si Dumnezeu il ignora. Daca ai fi murit chiar si in burta mamei fi sigur ca Dumnezeu te-ar fi inviat intr-o mama surogat in viitor. Dumnezeu vede predispozitia rebela sau supusa de cand e in burta mamei. Dar chiar si un rebel poate alege sa il cunoasca si sa-l iubeasca pe Dumnezeu. In cartea vietii sunt memorati si fetusi umani. Toti embrionii si fetusii nenascuti umani sunt scrisi in cartea vietii pentru a fi inviati in viitor in mame surogat pentru a li se da posibilitatea sau ocazia sa aleaga intre Dumnezeu si moartea a doua. Deci, vezi? Dumnezeul meu Iah este mai bun decat dumnezeul tau natura care nu te scapa de moartea a doua pentru ca natura NU e Dumnezeu ci creatia Dumnezeului Iah. happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Ia citeste tu, daca vrei, in orice Biblie vrei tu la Apocalipsa 20:14 unde spune ca iadul ( cimitirele ) va fi aruncat in raul de foc. Iezerul ( lacul ) cu foc sau raul cu foc sau gheena sunt acelasi lucru adica moartea a doua. Seolul sau locuinta motilor sau iadul reprezinta acelasi lucru adica cimitirele sau locurile unde ajung cadavrele: fie in pamant, mare, ocean, varfurile muntilor, cosmos sau in oricare alt loc de pe Pamant sau din Univers. Apocalipsa 21:8. Cartea vietii este memoria de unde doar cei care vor fi inviati ( reconstituiti ) sau care au dreptul la viata de la Dumnezeu. Cimitirele nu vor mai exista in sensul ca ele vor reprezenta acelasi lucru adica moartea a doua prin unirea lor sau contopirea lor cu iezerul de foc pentru ca pentru Dumnezeu nu vor mai constitui ceva din care sa readuca la viata. Pentru Dumnezeu iezerul cu foc e o stare existentiala din care NU mai exista speranta de revenire la viata sau la starea de existenta. Iezerul cu foc sau moartea a doua este o stare nonexistentiala eterna continua sau care va fi mereu aceeasi stare. Toti acesti termeni: moartea ( simpla ), iezerul cu foc, moartea a doua, Seolul, iadul NU sunt de fapt locuri propriuzise ci mai degraba stari existentiale simbolice. Moartea ( simpla ) este o stare nonexistentiala temporara in timp ce moartea a doua este o stare nonexistentiala permanenta continua vesnica sau neincetata. Dupa ce moartea ( simpla ) va fi aruncata in iezerul de foc, pentru Dumnezeu NU va mai exista starea de nonexistenta temporara ci DOAR nonexistenta permanenta sau DOAR moartea a doua care nicaieri in Biblie NU spune ca va fi contopita cu ceva sau aruncata sau nimicita. Dupa cele de mai sus, moartea ( simpla ), iadul, Seolul, locuinta mortilor reprezinta acelasi lucru adica starea de nonexistenta temporara din care exista speranta de revenire la viata. Atentie ca marea ( oceanele ) nu va fi nimicita sau aruncata pentru ca in Apocalipsa 20:14 se refera la marea propriuzisa. La Apocalipsa 21:1 spune ca "marea" nu mai este pentru ca aici se refera la marea agitata a omenirii sau la fosta stare de poluare a marii propriuzise. Vechiul pamant si cer ( atmosfera ) sunt pamantul si cerul poluate sau deteriorate de omul rebel. Apocalipsa 21:1 prezinta un proces de reparare sau reconditionare sau reinnoire a Pamantului si NU de distrugere a Pamantului. Pamantul si cerul din Apocalipsa 21:1 pot reprezenta elemente ce apartin unei forme de guvernare: pamantul vechi ( oamenii de rand supusi ) si cerul vechi ( oamenii bogati influenti ai lumii care conduc lumea cu ajutorul Diavolului si al demonilor ). Pamantul nou va fi noua societate formata din oameni supusi lui Dumnezeu. Cerul nou va fi cerul sau guverarea sau imparatia lui Dumnezeu cu sediul in Ierusalimul cel nou ceresc sau spiritual sau imaterial din domeniul de existenta spiritual imaterial unde locuieste Dumnezeu ca persoana si fiinta suprema. Deci pamantul vechi si cerul vechi poate reprezenta forma veche de guvernare ( sistemul vechi ) in care ne incadram noi azi. Pamantul nou si cerul nou poate reprezenta noua forma de guvernare din viitor ( sistemul nou care va urma ).

| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Ai vazut multe filme S.F? Ai citit multe basme? Tu crezi ca eu descriu basme? Basmele sunt placute dar la un moment dat plictisesc creierul omului.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

E "bine" ca te doare capul. Cand fortezi brusc muschii faci febra musculara. Trebuie sa aderi la o religie ca sa afli adevarul ratiunea realitatea? Biblia, DA! e o carte care poti s-o bagi in foc DAR ce scrie in ea se potriveste cel mai bine cu realitatea. Numai ignorantii vad in ea contradictii sau basme sau ii deformeaza sensul de intelegere devenind astfel o carte complicata sau de neinteles. Biblia nu e o librarie ci un TOT unitar in care in realitate NU sunt contradictii sau nonsensuri. Politicienii jura pe ea considerand-o doar o carte de invatatura sau morala DAR se insala singuri. Ceea ce urmeaza pe plan mondial ii va uimi si ii va face sa "ii doara mult capul" datorita ignorantei care o aleg si care e in mintea lor.

Răspuns utilizator avertizat