| Octavian199 a întrebat:

Ce se intampla cu pamantul daca Adam si Eva nu "pacatuiau"?

13 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Adam si Eva nu au pacatuit ci au incalcat porunca lui Dumnezeu. Pacatele au inceput sa curga dupa ce Dumnezeu a dat cele 10 Porunci. Apostolul Pavel spune ca unde nu este Lege nu este nici calcare de Lege.

| Bizon95 a răspuns (pentru mentholinks):

Drakut, foarte drakut, te prefaci ca nu ai inteles intrebarea ca sa ii dai cu hauhau-ul religios

hai sa joc jocul asta, ca stiu sa il joc, BINE

deci, TU SPUI CA A INCALCA PORUNCA LUI D-ZEU ***NU*** E UN PACAT?!?!?
rili?!? tongue

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

Serios? Ai auzit de ''pacatul stramosesc''?

| mentholinks a răspuns (pentru Bizon95):

Man, nu stiu ce sa zic, ca nu sunt specialist in teologie, Biblia e foarte maleabila, se poate interpreta in mai multe moduri. Eu mi-am expus un punct de vedere, dar nu bag mana in foc ca as avea dreptate. Pana la urma in Biblie mai scrie si "Ferice de omul caruia nu-i tine Dumnezeu in seama pacatul." Pana la urma eu cred ca de El depinde totul si nu de noi, parerea mea.

| mentholinks a răspuns (pentru Octavian199):

Da, am auzit. Dar tu nu erai ateu si blasfemiator?

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

Inca sunt ateu.

| Bizon95 a răspuns:

BORING
2 oameni feciriti si care mureau pana la urma FARA URMASI (ca si sex-ul e un pacat) si restul pamantului fara viata inteligenta

| Octavian199 explică (pentru Bizon95):

Nu, nu. Daca faceau si copii, si copiii nu mureau, si asa mai departe.

| anonimg a răspuns (pentru Bizon95):

Exista nașterea și atunci. Expresia "cu durere vei naște copii" (Geneza.3:16) ne dă de înțeles că i-ar fi născut fără durere dacă păcatul n-ar fi fost acceptat de om.

Oricum, noul pământ va fi mai bun decât primul, după cum al doilea Adam (în mod ipotetic este Hristos) a fost mai bun decât primul.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Nu e durere de nastere.Asa ca mai cauta explicatii mai interesante.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimg):

Ce spui tu despre durerea nasterii e unul dintre lucrurile care dovedesc negru pe alb cat de mult isi doresc preotii sa "crede si nu cerceta" pentru ca cea mai simpla logica simpla peste afirmatia ta, chiar dovedeste cat de FALSA E RELIGIA:

daca nu ar exista pacatul original nu ar exista durere la nastere
DAAAA, EVIDENT!
pentru ca daca nu ar fi existat pacatul original NU AR EXISTA NASTERE, ABSOLUT DELOC, ar fi fost numai Adam si Eva, fericiti pana se termina eternitatea in gradina lui D-zeu... NU-I ASA?!?

pe scurt: fara pacat nu ar durea nasterea pentru ca ORICUM NICI NU AR MAI FI NICI O NASTERE! CORECT?!?

traducere: biserica se chinuie sa te faca sa iti para rau de pacat, indiferent cat de ABSOLUT ABSURD E ARGUMENTUL!

| Octavian199 explică (pentru Bizon95):

Si amatorii pun botul.

| Atlantic007 a răspuns:

Ramanea nealterat de boli si suferinte.