| MrJoker30 a întrebat:

Ce se intampla cu un musulman dupa ce moare? Va rog fara raspunsuri gen "nimic".

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Din punct de vedere biblic exista 2 posibilitati. Dpdv al VT oamenii vor fi judecati si rasplatiti de Dumnezeu dupa faptele lor indiferent de credinta pe care au avut-o. Din prisma Noului Testament vor ajunge in rai doar cei care au crezut in Isus, restul fiind aruncati in gheena indiferent de faptele lor.

31 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Va ajunge intr-un loc cu gradini, servit de feciori, acompaniat de virgine si i se va da sa bea din potire.

| MrJoker30 explică (pentru mentholinks):

As vrea un raspuns din punct de vedere CRESTIN, adica daca religia crestina este adevarata, ce se va intampla cu cei care au avut alt dumnezeu? Vor merge in iad?

| Mclaren12 a răspuns (pentru MrJoker30):

Nu este adevarata religia crestina. Numai voi aveti iluzia asta. Nu exista "daca".

| Qasim a răspuns (pentru mentholinks):

"Au zis cã nu vor intra în Rai decât cei care sunt iudei sau creștini! Acestea sunt doar dorințele lor. Rãspunde-le: "Aduceți dovada voastrã dacã aveți dreptate!". " Quran 2:111

Asa ca adu dovada ta daca ai dreptate/

| mentholinks a răspuns (pentru Qasim):

Eu nu sustin ca am dreptate. Asa sustine Biblia. Asta a vrut omul sa stie.

| MrJoker30 explică (pentru mentholinks):

Un om cu toate tiglele pe casa.Nu am venit aici sa judec daca exista sau nu Dumnezeu, ci sa aflu ce spune el happy

| mentholinks a răspuns (pentru MrJoker30):

Din punct de vedere biblic exista 2 posibilitati. Dpdv al VT oamenii vor fi judecati si rasplatiti de Dumnezeu dupa faptele lor indiferent de credinta pe care au avut-o. Din prisma Noului Testament vor ajunge in rai doar cei care au crezut in Isus, restul fiind aruncati in gheena indiferent de faptele lor.

| xerxes1 a răspuns:

Cand un om moare, religia avuta in timpul vietii nu are nicio importanta.
Toate au fost inventate de oameni.

| MrJoker30 explică (pentru xerxes1):

Frate... ti-am spus ca nu iau in cosiderare.

| xerxes1 a răspuns (pentru MrJoker30):

Pentru ca nu te duce capul.
Raspunsul este destul de clar.
Budist, musulman sau ateu sunt clasificari facute de oameni valabile doar pe planeta asta.
In alte dimensiuni nu mai conteaza ce ai crezut. Conteaza doar nivelul spiritual dobandit.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

De fapt conteaza daca este sa vorbim de "nivele spirituale". Sunt religii care incurajeaza practicarea spiritualitatii, gen budism, si sunt religii care condamna practicarea ei, gen crestinism.

| MrJoker30 explică (pentru Mclaren12):

Ok frate. Aceasta este o intrebare TEOLOGICA, si daca esti ateu nu stiu ce cauti aici dar in fine. Nu a zis nimeni ca religia crestina este sau nu adevarata, dar trebuie cate un imbecil sa se bage in seama indiferent de caz laughing) Eu ti-am cerut un raspuns dintr-o perspectiva CRESTINA, iar tu vii sa arunci cu r...t si aici. Banuiesc ca ai o viata destul de limitata daca timpul tau se rezuma la asa ceva.

| Mclaren12 a răspuns:

Oare o musulmanca ce primeste? 1000 de virgini?

| Qasim a răspuns (pentru Mclaren12):

O musulmanca va primii tot ceea ce doreste in Paradis, printre care si feciori tineri daca ea vrea acest lucru.

| drutzix a răspuns:

Avand in vedere ca e o religie avraamica, se intampla acelasi lucru ca la crestini.
Dupa credinta lor, la sfarsitul lumii oamenii si djinnii vor fi reinviati, judecati si trimisi in paradis sau in iad.

| MrJoker30 explică (pentru drutzix):

As vrea sa stiu din punct de vedere CRESTIN, adica daca religia crestina este adevarata, ce se va intampla cu cei care au avut alt dumnezeu? Vor merge in iad?

| drutzix a răspuns (pentru MrJoker30):

Pai nu asta se intelege din intrebarea ta.
Daca religia crestina e adevarata atunci toti care nu au recunoscut ca Isus e fiul lui Dumnezeu ajung in iad. musulmanii cred ca Isus e doar un profet => Iad.

| MrJoker30 explică (pentru drutzix):

Si budistii, paganii, etc? Am citit ca sunt judecati de Iisus dupa moralele religiei pe care ei au respectat-o.

| Qasim a răspuns (pentru drutzix):

"Au zis cã nu vor intra în Rai decât cei care sunt iudei sau creștini! Acestea sunt doar dorințele lor. Rãspunde-le: "Aduceți dovada voastrã dacã aveți dreptate!". " Quran 2:111

Deci cei care afirma asta sa aduca dovada lor daca au dreptate.

| drutzix a răspuns (pentru Qasim):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea?
Omul a intrebat ce se intampla cu musulmanii daca mitologia crestina e adevarata

| drutzix a răspuns (pentru MrJoker30):

Unde ai citit?
Din cate stiu eu credinta in Isus ca fiul lui Dumnezeu e o necesitate de baza pentru mantuire in crestinism.
Nu mantuire => Nu rai.

| Qasim a răspuns (pentru drutzix):

Legatura este foarte mare. Ei faceau doar presupuneri. Cine va merge in iad si cine in rai. Eu doar le-am transmis ceea ce Dumnezeau le-a transmis cu mult timp in urma si le transmite si acum. Ca ceea ce ei spun ca se va intampla, sunt doar dorintele lor nicidecum realitatea.

| drutzix a răspuns (pentru Qasim):

Intrebarea nu are legatura cu realitate.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Adevaratul raspuns il stie numai Dumnezeu. Noi doar ne putem da seama (din perspectiva ortodoxa), ca nu poate ajunge in rai deoarece nu a urmat calea cea dreapta si ca pedeapsa primita va fi in baza pacatelor acestuia.

| Qasim a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"Au zis cã nu vor intra în Rai decât cei care sunt iudei sau creștini! Acestea sunt doar dorințele lor. Rãspunde-le: "Aduceți dovada voastrã dacã aveți dreptate!". " Quran 2:111

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Qasim):

Dovada ca vei ajunge in rai sau in iad o pot da cuiva, crestin sau nu, numai daca acea persoana moare si nicicum altfel.
Dupa religia islamica, eu unde voi ajunge?

| Qasim a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Vei ajunge unde iti este locul in functie faptele pe care le faci in aceasta lume. Eu nu sunt Dumnezeu sa pot spune in locul lui unde vei ajunge tu, insa iti pot spune un pacat pe care El nu il iarta si anume de a ii asocia fii, parteneri, fiice si altele. afara de asta El iarta cui voieste si osandeste pe cine voieste.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Qasim):

Cum adica sa i se asocieze fii?

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pentru musulmani sa spui ca Isus este Fiul lui Dumnezeu e ca si cum ai spune ca Dumnezeu are o sotie.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru AC4S4):

Pai, si cine este Iisus pentru ei?

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

E un profet pentru ei. In Coran scrie:
3:45 - "Îngerii îi spuseră: "O, Maria! Dumnezeu îţi vesteşte un Cuvânt de la El: numele său este Cristos, Iisus, fiul Mariei, slăvit în Viaţa de Acum şi în Viaţa de Apoi, căci el este dintre cei apropiaţi lui Dumnezeu."
3:59 - "Iisus este înaintea lui Dumnezeu precum Adam pe care l-a creat din ţărână şi apoi îi spuse: "Fii!" Şi acesta a fost."

Daca citesti din Biblie si Coran o sa vezi asemanari, doar ca unele pasaje sunt schimbate in Coran.

| Qasim a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Exact ceea ce faceti voi crestinii cand spuneti ca Isus este fiul sau, ca Israel este fiul sau si altii din Biblie. Politeistii din timpul Profetului Muhammad (saw) spuneau ca ingerii sunt fiicele lui Dumnezeu si alte asemenea exemple.