| PsyhoChild a întrebat:

Ce se intampla daca Eva nu musca din mar? Ce s-ar intampla daca diavolul si-ar cere iertare de la Dumnezeu? Lumea va disparea?
Dumnezeu exista in trecut, prezent si viitor.Deci stia ca Satan il va dezamagii.Stia si ca Eva va musca din mar.De ce nu a incercat sa opreasca asta? Va rog sa nu ma luati cu scrieri din biblie si sa imi spuneti direct parerea voastra.

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Zicea un tip "dacă există Dumnezeu, atunci el e un copil de 5 ani cu o lupă în mână, într-o zi de vară, iar noi suntem furnicile".

| Holiday a răspuns:

Povestea avea nevoie de o intriga. Fara ea, nu ar fi existat.
Ca intr-adevar, intriga a ajuns de rasul curcilor e foarte adevarat, dar la vremea aia intr-o societate 99.999% analfabeta unde si flatulenta era o minune a ajuns sa aiba oarecare priza la public.
Curios e cum inca mai sunt destui care cred traznaile astea.

| SG1995 a răspuns:

Daca Eva n-ar fi mancat din pom, conform mitului ar fi fost nemuritoare si ea si barbatu-so, deci automat iesea din calcul reproducerea, erau doar ei si zeul.

| oprescudorin11 a răspuns:

Intrebarea ta este NOSTIMA, caci si eu mi-am schitat-o in minte, dar m-am speriat, fiind foarte Credicios, gandindu-ma la raspuns.
Acum, insa, sunt in armonie cu Dumnezeu si pot spune ca Viata ar fi fost lipsita de 'pricina', de orice FRUMUSETE, (traind intr-o frumusete doar creiata, unde nu se intampla mai apoi NIMIC!)
Biblia este ca si Informatica sau Cibernetica, creata pe doua valori : DA si NU.
Este (paradoxal)cea mai valabila Existenta Performanta!

| oprescudorin11 a răspuns:

Raspunsul Corect la intrebare ar putea, insa, DEGENERA, e EXTRM de periculos, cai unii ar ABUZA Cum?
Vezi tu? Cine stie raspunsul s-ar insinua Dumnezeu.
Consecintele ar fi EXTREM, EXTREM de funeste! Nu vreau sa mai dezvolt subiectul! Uita de raspuns si de mine!

| oprescudorin11 a răspuns:

Pe de alta parte, EVA este intruchiparea Frumustii, caci, banuiesc ca era femeie, iar Frumusetea nu are nevoie de Explicatii!(cum zicea Oscar Wilde!)
Dumnezeu ne-a oferit Libertatea Lui, spre a fi mai Fericiti! In asta consta Frumusetea Lui Dumnezeu!
Dumnezeu a cugetat, precum filozofii, a considerat in Maretia lui, ca e Bine sau rau sa nu murim de plictiseala!

| xerxes1 a răspuns:

Daca Eva nu ar fi mancat singurul mar din gradina, Dumnezeu nu s-ar fi enervat asa de tare si nu si-ar mai fi varsat nervii pe omenire.Pe vremea aceea nu exista tratament impotriva nervilor, de aceea lucrurile au mers prost de la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a dat omului liberul arbitru. Nu l-a îngrădit să i se supună.

| gratargratar a răspuns:

A) Daca Eva nu musca din mar, oamenii ar fi continuat sa traiasca in Rai. Stiu ca sunt duhovnici care au scris mult pe tema aceasta, dar n-am apucat sa citesc inca pe acest subiect... Dupa parerea mea, oamenii ar fi continuat sa se inmulteasca trupeste dupa alta mentalitate decat cea de acum. Mantuirea atunci ar fi insemnat ajungerea omului la masura ingereasca, transformarea trupului sau in imaterialitate duhovniceasca. Toate acestea insa n-ar mai fi implicat moartea care exista acum.
Raiul (Edenul in care au trait Adam si Eva) a fost un loc fizic, iar Dumnezeu i-a creat fizic pe acestia. Deci de la inceput Dumnezeu a avut in plan punerea capacitatilor omului la incercare din iubire fata de creatie, pentru ca El sa iubasca creatia atat cat o iubeste deja.

b) Pai daca isi cere iertare, e iertat. Dar nu isi poate cere iertarea pentru ca, neavand materialitate, nu are nici posibilitate de penitenta. Deci caderea ingerilor e definitiva. Pentru ca degradarea firii ingeresti catusi de putin declanseaza un determinism absolut. Gandul cel rau ramane, intentia ramane ca o contradictie implacabila ce duce ingerul la nebunie. De aceea, Sf. Arhanghel Mihail a spus la caderea lui Lucifer "Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte".
Dupa parerea mea, ingerii nu au ispite ca oamenii. Au doar potentialitatea ispitirii pe care o pot declansa voluntar. Adica un fel de ispita a ispitei.
Lumea nu disparea daca si-ar fi cerut ingerii iertare, pentru ca ea nu e dependenta de acestia ci de Dumnezeu. Dumnezeu nu creaza nimic in plus si nimic din ceea ce este nu e dispensabil.

d) Nu, El nu exista in prezent, trecut si viitor. El Este si atat. Pentru ca la El nu este timp.
Eu cred ca Dumnezeu este atotstiutor, dar se intampla si sa nu vrea sa stie anumite lucruri pentru a nu incalca libertatea creatiei Sale. Deci Dumnezeu a daruit liber arbitru si oamenilor si ingerilor. Acum Dumnezeu vede raul si binele din fiecare om si stie in ce directia tinde balanta. Dar nu vrea sa stie pana in sfarsit ce se va decide cel in cauza. Deci Dumnezeu stie in cauza, dar nu stie in effect. Si daca nu stie in efect, atunci nu stie pentru ca nu vrea sa stie, nu pentru ca nu poate. Iar El nu vrea sa stie pentru ca daca ar sti, in bunatatea Sa ar interveni si ar incalca libertatea fiintelor Sale. Ori libertatea mobilul ce ne duce la asemanarea cu Dumnezeu.

Repet - acestea sunt opiniile mele personale. Se foarte poate sa fiu in eroare.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dacă omul nu ar fi căzut în păcat, noi am fii trăit în Eden, având viață veşnică. Diavolul nu şi-ar fi cerut iertare de la Dumnezeu. El a căzut din pricina mândriei şi voinței de a lua locul Domnului.
Dumnezeu stia, dar a ales să testeze credința slujitorilor. Putea oricând să pună îngeri de pază la pom, dar i-a lăsat pe oameni să DECIDĂ dacă vor respecta sau nu porunca.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Ce potrivit a sunat asta "credinta slujitorilor"
Ai mare dreptate, Yehova voia ca oamenii sa fie niste sclavi supusi care doar sa creada ce li se spune si sa nu gandeasca. De asta i-a mintit Yehova si i-a amenintat cu moartea. Ce-i drept Adam si Eva ar fi fost niste sclavi cuminti daca nu venea sarpele. Din punct de vedere biblic este paradoxal ca sarpele este cel care le-a spus adevarul lui Adam si Eva si Yehova este cel care i-a mintit.
In realitate este fictiune. Mitul/"basmul" crestiei iudeo-crestine este pur si simplu o adunatura de mituri pagane care semnifica alegorii legate de suflet, nu actiuni concrete plasate intr-un anumit context istoric. De exemplu, pomul intelepciunii este o alegorie pentru sufletul evoluat, nu a mancat nimeni niciun mar fermecat din niciun pom.