| Enache22 a întrebat:

Ce se intampla daca o visezi pe Maica Domnului 3 nopti la rand?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nimic nu se intampla.

| RAY a răspuns:

| milan9 ca esti tanar nu inseamna ca esti departe de moarte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Maica Domnului a făcut un copil din flori.
A făcut efortul să îl crească și să îl educe și religios. Dacă nu era ea, nu am fi avut religia creștină. Astfel ea a făcut cel mai bine ce se pricepea, să facă copii și să îi educe. Astfel viața ei are impact cum pe întreg pământul.
Dacă ai visat-o așa, de 3 ori, ea ți-a transmis asta.
Fă ceea ce trebuie acum, să nu trăiești degeaba.

| milan9 a răspuns (pentru sadrian46):

Ma mir ca nu iti este rusine la varsta matale sa nu ai dram de minte... Intri pe TPU sa calomniezi o religie in care ti-au crescut stramosii (asta daca nu au avut cumva o alta religie, iudaica sau mai stiu eu...).
Dat fiind faptul ca nici analizele nu ti-au mai iesit bune ultima data, cum ar fi oare ca scarbavnicul tau suflet sa dea in aceasta lume "de dincolo" (atat de aproape de noi ca la o rasuflare lipsa) peste un Dumnezeu jignit "de mama"? Aveti tinuta de oficial important, pacat insa ca va exprimati ca un maidanez... sad

| Celcestietot a răspuns:

Posibil să fie vreun semn, cine știe. Poți încerca să vorbești cu un preot despre asta.

| Octavian199 a răspuns:

Daca ai stii cum arata acum mii de ani rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu stim, dar de obicei se intampla astfel ca noi sa cautam pe Dumnezeu? Te intreb, esti mantuit? Ai numele scris in cartea vietii mielului? Crezi in Hristos ca mantuitor personal? Daca nu, urmareste acest material.
Vreau sa iti prezint materialul de la AlfaOmega.
ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului.

2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână.

3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide...

4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos.
Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute.

mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt!

2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta.

3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă.

Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea:

„Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin.
Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. ''
Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.

https://www.youtube.com/watch?v=CbIP-nCPSHM&t=2480s

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=828s

| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Te crezi mantuit?
Faptul ca crezi ceva sau nu, nu te ajuta la nimic.Eu cred ca FCB este cea mai tare echipa de fotbal, cu ce ma ajuta?
Tu crezi ca IIsus a fost distribuitor gratis de har.
Asta inseamna ca nu ai inteles nici macar 0, 1 % din mesajul lui.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Panamax):

Salut Panamax. Legat de ce ai spus mai devreme, acorda-mi cateva minute, iti voi prezenta cateva versete biblice. Iti multumesc pentru ca mi-ai impartasit prin acel comentariu, parerea ta, te rog, ascult-o si pe a mea.

Apocalipsa 21:6
Apoi mi-a zis: „S-a isprăvit! Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul. Celui ce îi este sete îi voi da să bea fără plată din izvorul apei vieţii.

Efeseni 2:8-9
Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă, şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu, nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Romani 10:13 : Fiindcă oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit.

Efeseni 2:5 : măcar că eram morţi în greşelile noastre, ne-a adus la viaţă împreună cu Hristos, prin har sunteţi mântuiţi.

Vezi tu draga prietene, mantuirea vine doar prin har, Domnul Iisus Hristos spune ''Eu sunt calea, adevarul si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine'' Dumnezeu spune in cuvant ''Plata pacatului este moartea'' si ''Sufletul care a pacatuit, acel ava muri'' si ''Nu exista iertare de pacat, fara varsare de sange'' si ''Voi nu ati fost rascumparati cu aur si cu argint, ci cu sangele scump Al Lui Hristos''.
Vezi tu, daca mantuirea era posibila prin faptele legii, nu mai era nevoie sa vina Hristos, dar apostolul Pavel spune, si o sa iti dau si versetul ca sa ma intelegi mai bine frate draga. De fapt biblia nu spune doar sa crezi, ci SA TE INCREZI, sa crezi ca ceea ce spune El ca va face, va face, si sa iti pui increderea in promisiunile si ceea ce a spus El.
Legea și credinţa
1O, galateni nechibzuiţi! Cine v-a fermecat pe voi, înaintea ochilor cărora a fost zugrăvit Isus Hristos ca răstignit? 2Iată numai ce voiesc să știu de la voi: prin faptele Legii aţi primit voi Duhul ori prin auzirea credinţei? 3Sunteţi așa de nechibzuiţi? După ce aţi început prin Duhul, vreţi acum să sfârșiţi prin firea pământească? 4În zadar aţi suferit voi atât de mult? Dacă, în adevăr, e în zadar! 5Cel ce vă dă Duhul și face minuni printre voi le face oare prin faptele Legii sau prin auzirea credinţei? 6Tot așa și „Avraam a crezut pe Dumnezeu, și credinţa aceasta i-a fost socotită ca neprihănire". 7Înţelegeţi și voi dar că fii ai lui Avraam sunt cei ce au credinţă. 8Scriptura, de asemenea, fiindcă prevedea că Dumnezeu va socoti neprihănite pe neamuri prin credinţă, a vestit mai dinainte lui Avraam această veste bună: „Toate neamurile vor fi binecuvântate în tine." 9Așa că cei ce se bizuiesc pe credinţă sunt binecuvântaţi împreună cu Avraam cel credincios. 10Căci toţi cei ce se bizuiesc pe faptele Legii sunt sub blestem, pentru că este scris: „Blestemat este oricine nu stăruiește în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă." 11Și că nimeni nu este socotit neprihănit înaintea lui Dumnezeu prin Lege este învederat, căci „cel neprihănit prin credinţă va trăi". 12Însă Legea nu se întemeiază pe credinţă, ci ea zice: „Cine va face aceste lucruri va trăi prin ele." 13Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi, fiindcă este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn", 14pentru ca binecuvântarea vestită lui Avraam să vină peste neamuri în Hristos Isus, așa ca, prin credinţă, noi să primim Duhul făgăduit.
Făgăduinţa și Legea
15Fraţilor (vorbesc în felul oamenilor), un testament, chiar al unui om, odată întărit, totuși nimeni nu-l desfiinţează, nici nu-i mai adaugă ceva. 16Acum, făgăduinţele au fost făcute „lui Avraam și seminţei lui". Nu zice: „Și seminţelor" (ca și cum ar fi vorba de mai multe), ci ca și cum ar fi vorba numai de una: „Și seminţei tale", adică Hristos. 17Iată ce vreau să zic: un testament pe care l-a întărit Dumnezeu mai înainte nu poate fi desfiinţat, așa ca făgăduinţa să fie nimicită de Legea venită după patru sute treizeci de ani. 18Căci dacă moștenirea ar veni din Lege, nu mai vine din făgăduinţă; și Dumnezeu printr-o făgăduinţă a dat-o lui Avraam. 19Atunci pentru ce este Legea? Ea a fost adăugată din pricina călcărilor de lege, până când avea să vină „Sămânţa", căreia Îi fusese făcută făgăduinţa; și a fost dată prin îngeri, prin mâna unui mijlocitor. 20Dar mijlocitorul nu este mijlocitorul unei singure părţi, pe când Dumnezeu este unul singur. 21Atunci oare Legea este împotriva făgăduinţelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Dacă s-ar fi dat o Lege care să poată da viaţa, într-adevăr, neprihănirea ar veni din Lege. 22Dar Scriptura a închis totul sub păcat, pentru ca făgăduinţa să fie dată celor ce cred, prin credinţa în Isus Hristos. 23Înainte de venirea credinţei, noi eram sub paza Legii, închiși pentru credinţa care trebuia să fie descoperită. 24Astfel, Legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă. 25După ce a venit credinţa, nu mai suntem sub îndrumătorul acesta. 26Căci toţi sunteţi fii ai lui Dumnezeu prin credinţa în Hristos Isus. 27Toţi care aţi fost botezaţi pentru Hristos v-aţi îmbrăcat cu Hristos. 28Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toţi sunteţi una în Hristos Isus. 29Și dacă sunteţi ai lui Hristos, sunteţi „sămânţa" lui Avraam, moștenitori prin făgăduinţă.''

Vezi tu draga prietene, vreau sa iti fac o ilustratie, legea este oglinda de la baie, oglinda te arata ca esti murdar, pentru ca legea iti spune ''Asa e pacat'' dar nu te poti spala cu oglinda, nu merge, sub oglinda de la baie, invariabil ghiuveta, legea spune ''Vezi ca sub mine este ceva, Hristos, spala-te''
Expresia ca nu exista iertare fara varsare de sange se refera la moartea Lui Hristos pe cruce, fara Hristos care a platit datoria, noi suntem fara speranta. Si acum ce spunem? Sa pacatuim linistiti? Nu.

Efeseni 2:10 10Căci noi suntem lucrarea Lui şi am fost zidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele

Dumnezeu a pregatit faptele bune, dar, fii atent, un om spunea odata ''NU faci fapte bune ca sa devii fiu, ci faci fapte bune pentru ca ESTI fiu''
Tu nu poti face nimic pentru a capata mantuirea prin fapte, pentru ca este un dar, un cadou. Daca faci ceva pentru un cadou, mai este cadou? NU. Inseamna ca ai platit acel lucru si nu mai este dar si nu mai este nici har. Cerceteaza noul testament si ai sa vezi frate draga ca asa este. Dumnezeu vrea sa face fapte bune, pentru ca odata mantuiti, El ne da Duhul Sfant, care sa ne ajute sa facem faptele bune. Pentru ca singuri nu vom putea, si El ne va ajuta sa ne mentinem pe cale, nu inseamna ca nu vom mai pacatui niciodata, dar cand vom cadea, ne marturisim pacatul imediat, ne pocaim de el, si mergem mai departe primind iertare prin credinta in Hristos Iisus. Hristos te iubeste.

| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Har zici?
20. Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor.
48. Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Panamax):

Desigur Panamax, dar de ce ai scos versetul din contextul sau? Hai sa vedem. La ce se refera Hristos cand spune sa intrecem neprihanirea fariseilor?
In primul rand avem asa.
2Corinteni 5:21. Pe Cel ce n-a cunoscut nici un păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El.

Romani 3:22. Şi anume, neprihănirea dată de Dumnezeu, care vine prin credinţa în Isus Hristos, pentru toţi cei ce cred în El.

Isaia 45:24. În Domnul eu am neprihănirea şi puterea

Isaia 64: 6. Toţi am ajuns ca nişte necuraţi şi toate faptele noastre bune sunt ca o haină mânjită. Toţi suntem ofiliţi ca o frunză şi nelegiuirile noastre ne iau ca vântul.

Vezi tu, exista o neprihanire care se capata prin fapte, aceasta este a fariseilor, si este o neprihanire care se capata prin credinta in Hristos Iisus, singurul care poate emite pretentia neprihanirii epntru ca a fost lipsit de pacat. Neprihanirea fariseilor este sa te bazezi pe tine, neprihanirea crestinilor este sa te bazezi pe Dumnezeu. Te rog din suflet, nu ma intelege gresit, te rog fierbinte sa ma asculti cu atentie. Faptele, sunt foarte, foarte, foarte importante. Pentru ca ai dreptate ''Pomul bun se cunoaste dupa roadele bune, pomul rau se cunoaste dupa roadele sale rele.'' Deci sunt importante, este clar. Dar nu ca si conditie pentru mantuire, intrarea in cer se face doar prin credinta in Hristos, dupa ce am fost mantuiti, vom face voia tatalui, adica? ''Faptele bune pe care le-a pregatit El mai dinainte ca sa umblam in ele'' Adica, dupa matuire si primirea Duhului Sfant, noi vom cauta sa nu mai traim ca inainte, pentru ca Hristos spune ''Daca nu va nasteti din nou, nu veti intra in impartia cerurilor'' Nasterea din nou se face prin credinta in Hristos, noi devenim copiii Lui, si vom cauta sa nu mai raim ca inainte, vom caut sa facem binele, sa cautam voia Lui Dumnezeu si sa o implinim, dar nu prin puterile noastre caci nu vom reusi, avem nevoie de Duhul Sfant. Spune-mi, daca faptele ar fi fost suficiente, nu ar mai fi fost nevoie ca Hristos sa moara pe cruce pentru noi, pentru ca este scirs ''Sangele Lui le va acoperi pacatele'' adica le va sterge. Daca mantuirea era posibila prin fapte, la ce a mai fost nevoie sa moara Hristos pe cruce pentru a plati datoria pacatului? Din nou draga prietene, nu ma intelge gresit, faptele sunt foarte importante si sunt oglinda noastra, si Dumnezeu spune ca este intristat cand pacatuim, dar, nu faptele ne aduc intrarea in cer. Dumnezeu te iubeste mult, iti recomand urmatoarele link-ri.

https://alfaomega.tv/viata-spirituala/mantuire#axzz5sBAoiBmd

https://www.youtube.com/watch?v=h9awXEytF7o

https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=166s

https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=256s

| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Eu am dat citate cu cuvintele lui Iisus din Evanghelie din acelasi capitol.
Tu dai din carti inventate din Vechiul Testament si epistola unuia care nu l-a vazut in viata lui pe Iisus.Ar fi avut cica niste vedenii.
Si tot eu sunt care scot din context.
"Cercetătorii Bibliei consideră că a existat un Proto-Isaia, care a scris capitolele 1-39, conținând cuvintele din sec. VIII î.e.n. ale unui profet, amplificate în secolul al VII-lea î.e.n., care conform autorilor evanghelici ar fi creat o adevărată școală de gândire în perioada 740 – 701, un Deutero-Isaia (cap. 40-55) care a scris în secolul al VI-lea î.e.n., spre sfârșitul captivității babiloniene și un Trito-Isaia (cap. 56-66), care ar putea fi de fapt mai mulți autori, a/au scris la Ierusalim după întoarcerea din exil."

Biblia este plina de minciuni si falsuri.Dar contine si adevaruri fundamentale.Problema este cum sa le deosebim.
Cauta despre pericope adulterae sa vezi ca tot fals este, si este citat in toate bisericile din lume in fiecare zi.
Am intrebat un preot si stia ca este un fals, se invata in seminar.Dar este prea frumos ca sa fie inlaturat.Si atunci?
Cu adevarul cum ramane? Sau cu minciuna ca fiecare cuvant din Biblie este insuflat de Duhul Sfant?
Adica Duhul Sfant a facut modificari de-a lungul timpului in persoana falsificatorilor?
Comoda explicatie.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

De unde sti ca ai visat-o pe ea? Nu cred ca arata ca-n icoane.

| LupusDei1993 a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa participi la recucerirea Ierusalimului.
Deus Vult!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu este bine sa credem in visuri! In Biblie, cei care se incred visurilor sunt descrisi in mod negativ:

"Ca si cel care se prinde de umbra si alearga dupa vant, asa este si cel care crede visurilor." - Sirah 34, 2

In Patericul egiptean, este descris cazul unui calugar care se incredea visurilor, si intr-o noapte a visat ca iudeii erau in Rai in locul crestinilor, care se chinuiau in iad. Crezand acestui vis inselator, s-a lepadat de monahism si s-a dus la iudeii vrajmasi ai Domnului Iisus Hristos, facandu-se rabin si pierzandu-si mantuirea.