| Cksihja a întrebat:

Ce se întâmplă dacă un bebeluș este botezat de două ori?

29 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cine crede si se va boteza va fi mantuit- Marcu 16.16
Destinul etern al sufletului oricarui om depinde de credinta lui, talharul de pe cruce n-a mai aoucat sa se boteze si totusi Mantuitorul Hristos i-a promis ca va fi cu El in rai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Absolut nimic, căci botezul unui bebeluș are valoare pentru cei mari. iar nu pentru el.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Are dublul punctelor de scut divin fata de unul botezat o singura data.

| User252426 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Botezul este o...
Dumnezeu(Creștin) nu există.

| johnnny123 a răspuns:

Exact ce se intampla si daca este botezat o data sau niciodata.

| gabicoo a răspuns:

Îi mai dăm popii o șansă! Dacă nu i-a ieșit din prima poate reușește să-l înnece din a doua încercare!
winking

| alina2k18 a răspuns:

Inseamna ca s-au dat banii de 2 ori si o sa fie smecher de categoriewinking
laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Hehe boy, preotul va avea bani si de cele nesfintewinking

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Si eu am fost, in ro la ortodoxi, in Germania la greco catolici, de ce, nu stiu

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Cum merje slabitu?
winking
Ziceai ca slabesti f mult in ianuarie, deci in aproape 3luni peste 15kg?

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

La noi in Timisoara este carantina din 8 martie =80 kg, acum 79 kg, stiu ca e nimic, miercuri ne lasa afara din casa, atunci merg pe jos, 11 ianuarie -8martie =7 kg

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

2 sau 1, 5 kg erau apa astfel numi pot explica scaderea asa brusca
31 decembrie 88, 3
2 ianuarie -87kg
3 ianuarie =86, 2
12 ianuarie=86, 7

mentionez ca nu am mai consumat carbo

| halogen001 a răspuns:

Face primii pasi in cariera de scafandru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla sa i se fi vazut pl de doua ori in public.

| badpanda a răspuns:

Are sanse mai multe sa-i intre apa in plamani.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Se intampla ca nu se respecta cuvantul Scripturii care spune la Efeseni 4, 5 ca botezul este unul: "Este un Domn, o credinta, un botez".

| AndrElle a răspuns:

Nimic.

| User252426 a răspuns:

Intra Satana în el.

| BlindMirror a răspuns:

Nimic. Taina botezului se relevă doar prima dată. Preotul care acceptă să facă încă o dată este doar un escroc.

| Cksihja explică (pentru BlindMirror):

Și dacă nu știe că pruncul a mai fost botezat.

| BlindMirror a răspuns (pentru Cksihja):

De ce nu ar ști? Ce ascunzi de fapt?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlindMirror):

Sau poate se refera la bozetul crestin din nastere si dupa la botezul maturitatii pentru trecerea la pocainta, cea mai joasa ramura sociala posibila la un nivel de religie fanatica, o ciuma a colectivului si o sinucidere a personalitatii.

| BlindMirror a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil. Hai să vedem ce replică primesc. Poate ne luminează. big grin

| Cksihja explică (pentru BlindMirror):

Să zicem că a fost botezat o dată pe stil nou și a doua oară pe stil vechi.

| BlindMirror a răspuns (pentru Cksihja):

Cum adică "să zicem"?
Ce înseamnă stil nou și stil vechi?
Există un singur "stil". Dumnezeu nu lucrează pe stiluri, că nu este Calvin Klein.
Sincer, nu cred că ai habar ce înseamnă taina botezului. Sau, mai grav, ce este creștinismul. Discuția noastră se oprește aici.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru BlindMirror):

"Taina botezului"?!?
prima oara cand aud ca e taina, ce IN BALARII e asa de secret la un botez?!?
ca, chiar nu vad
sau doar alta chestie umflata DEGEABA, cu, cuvinte pompoase, ca oamenii sa se uite si sa zica... ooooooo, ce "tare"

| BlindMirror a răspuns (pentru Zuzu1991):

Așa îi spune. Nu lucrez în domeniu, altfel îți dădeam detalii. laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Taina este un cuvânt uzitat în dogma religioasă. Taina botezului, a cununiei, etc. sunt 7. Sunt ritualuri la care se consideră că au acces doar cei ce fac parte din comunitatea religioasă, misterion în grecește. Astfel fiind taine, secrete pentru alte comunități. se consideră un bun cultural care îi scoate înafara restului lumii, cei de nu cred, pe credincioși. Participarea la taine asigură credinciosului salvarea de la moarte și viața veșnică în împărăția lui Dumnezeu.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc, nu stiam asta, acum e clar