| qVoichita a întrebat:

Ce se întâmpla dacă un condamnat de pe vremea lui Isus refuza să-și ducă crucea până la locul execuției? Oricum era condamnat la o moarte chinuitoare, deci ce puteau să-i facă mai rău decât atât?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,era condamnat la moarte, iar acest lucru nu putea fi acceptat cu bucurie.

| laur2298 a răspuns:

Mintea umana este deosebit de diabolica, romanii aveau tot felul de torturi pentru a face dintr-un om, neom, cu alte cuvinde de a-i induce o teama atat de mare incat sa faca exact ceea ce i se spune, chiar daca acea executare ducea la moarte...