| benny7 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă un ortodox se roagă într-o biserică catolică?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Nu contează. E un singur Dumnezeu

| benny7 explică (pentru Donsavas):

E un singur Dumnezeu, DAR CONTEAZĂ RĂUTATEA DIN OAMENII? dacăp ai un segan slad la intenet nu te poţi conecta? sau ce faci?

| GdX a răspuns:

Nu se intampla nimic. Este aceeasi religie pana la urma. Catolicii sunt supusi papei de la roma pe care-l recunosc ca trimis al domnului, iar ortodoxii nu il recunosc. E aceeasi biblie.

| Mircea08 a răspuns (pentru GdX):

Este aceeasi biblie dar religiile sunt MULT diferite si asta datorita invataturilor suplimentare introduse in dogma lor de cei care au considerat ca Iisus nu ar fi fost destul de explicit, sau nu le stia el pe toate asa cum stiu mai marii bisericilor

| Mircea08 a răspuns:

Nu stiu. dar un crestin se poate ruga oriunde, inclusiv in carciuma!, si asta deoarece nimeni din preajma lui nu stie ca se roaga deoarece rugaciunea se face IN DUH!

| 6684464 a răspuns:

Poti sa te rogi unde vrei...

| wpetterssone a răspuns:

Nu se întâmplă nimic pentru că este același Dumnezeu, aceeași Biblie (traduceri diferite, dar idei și principii egale), iar conducerea este fie de un papă universal, fie de un patriarh local.
Te poți ruga oriunde, nu doar în incinta unei biserici.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Se intampla ca acel ortodox e doar cu numele si nu-si cunoaste credinta, altfel nu s-ar ruga in cladirea ereticilor papistasi, ci in biserica lui ortodoxa, unde este har si unde este sfanta Euharistie, adica insusi Iisus Hristos in altar.

| benny7 explică (pentru pacatosulBogdan):

Ai dreptate aşa e corect*

| mentholinks a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Deci acolo sta ascuns Isus. Il tine prizonier biserica ortodoxa de nu-si mai face aparitia nici dupa atat amar de vreme de cand a zis ca vine in curand?