| Creepygirl2002 a întrebat:

Ce se intampla dupa ce mori? Sau ce credeti voi.Nu stiu daca sa cred faza cu Raiul sau Iadul desi sunt crestina si cred in Dumnezeu.Tot cred ca o sa ne reincarnam in animal ceva sau o incepem o noua viata.Voi ce credeti? Dau funda

43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai fost bun pe pamant ca om el te va putea reincarna in ce ai chef, exista rai - iad si intermediarul intre ele (locul ciudat unde e liniste si nu prea ai ce face). Eu vreau sa ma reincarnez in englez ca sa fiu sofer pe tir in UK laughing incepe sa ma plictiseasca europa asta

| YumiSukinanda a răspuns:

Hei-hei.
Eu nu cred in nicio divinitate, deci, parerea mea este ca dupa moarte nu mai exista nimic.
Si nu are de ce sa-ti fie frica de moarte, si stii de ce?
Pentru ca inainte sa te nasti era exact la fel. Erai necunoscut, erai neexistent.Nici nu stiai sa existi. Nu existai. Exact asa e si dupa ce murim. Nu mai existam, suntem necunoscuti. Asta e.
Unii isi traiesc viata ca si cum nu ar muri niciodata si mor fara sa fi trait, crezand ca dupa moarte ajung undeva. Nu fa aceeasi greseala.
And that's JUST my opinion.winking

| ania a răspuns:

Creștinii cred Biblia și că cei ce au impresia că sunt reîncarnarea cuiva sunt posedați de demoni care au fost anterior și în alte persoane și le transmit informații despre viața lor-oamenilor le este rânduit să moară o singură dată și apoi vine judecata-Evrei 9-27
despre rai și iad
Am văzut un scaun de domnie mare și alb și pe Cel ce ședea pe el..am văzut pe morți, mari și mici, stând în picioare înaintea scaunului d domnie.Niște cărți au fost deschise.Și a fost deschisă o altă carte care este cartea vieții.Și morții au fost judecați după faptele lor, după faptele scrise în cărțile acelea. Oricine n-a fost găsit sris în cartea vieții a fost aruncat în iazul de foc...eu am văzut coborându-se dincer de la Dumnzeu, noul Ierusalim...și am auzit un glas tare care zicea-Iată cortul lui Dumnzeu cu oamenii. Dumnzeu însuși va fi cu ei.EL va șterge orice lacrimă din ochii lor și moartea nu va mai fi.

| RAY a răspuns:

Nu trebuie sa mori ca sa numai sti de existenta ta, daca isi pierzi memoria adio TU cel din trecut, valabil si daca inebunesti si numai sti de tine, desi ceea ce percem noi are ca baza constinta numai o avem numai existam simplu, sti ca existi datorita memoriei si a creierului

| milan9 a răspuns:

Moartea NU conduce la inexistenta.

| milan9 a răspuns:

...Si asta pentru ca după moartea BIOLOGICĂ, sufletele îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4.

| milan9 a răspuns:

Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si "colaborarea" cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru. sad

| Holiday a răspuns:

Dupa moarte au loc doar niste procese naturale de descompunere a organismului. In rest, povestile cu "suflete", "spirite" si alte elucubratii sunt doar barfe intretinute de unii si de altii care au diverse interese sa se creada asta, de altii care spera la tot felul de chestii pentru ei dupa moarte si nu vor sa accepte ca se termina tot, sau de unii care pur si simplu se plictisesc si isi dau si ei cu parerea...

| gemeni6226 a răspuns:

La intrebarea asta caut raspunsul de la varsta de 18 ani si acum am 54.Tot ceea ce am reusit sa aflu cu exactitate este ca totul chiar si noi suntem energie si vibratie.Eu cred ca dupa parasirea corpului biologic se patreaza in univers informatia noastra vibrationala ori ne contopim cu vibratia si energia universala. Ajungem la nivelul corespunzator vibratiilor noastre.Cam asta cred cu o convingere de 80 la suta.

| OMEGALIN a răspuns (pentru gemeni6226):

Asemenea raspuns am gasit si eu la aceasta intrebare.Iar motivul pentru care unii isi amintesc lucruri "Din viata anterioara" e deoarece energia unei alte persoane care a decedat a intercalat cu energia respectivei persoane, cel mai probabil in primii sa-i ani de viata sau inainte de nastere iar din acest motiv are ramase amintiri si uneori pasiuni asemanatoare unei alte persoane care a decedat. happy

| GlowingShadow a răspuns (pentru OMEGALIN):

Despre ce energie vorbesti? Electrica, termica, nucleara...ce energie? Defineste-o, te rog.

| OMEGALIN a răspuns (pentru GlowingShadow):

E o energie diferita, energia corpului tau, un fel de suflet daca ii preferi aceasta definitie. Energia care-ti face celulele din creier sa lucreze.

| Balint_Milena_2001 a răspuns (pentru gemeni6226):

Https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/cand-murim/
Asta cred ca iti va oferi un raspuns satisfacator

| gemeni6226 a răspuns (pentru Balint_Milena_2001):

Atunci inseamna ca dincolo nu e nici rasplata si nici pedeapsa pentru cele lumesti.De aceea multi aleg sa fie atei care citesc asta ca tot una e atunci ce faci aici.Eu nu sunt ateu dar acum inteleg pe cei care devin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Viata se termina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crezi in iehova nu te vad prea bine, se va hrani cu energia ta in spurcatul ala de rai, sau te va arunca in iadul ala malefic. Insa daca iti recunosti Adevaratul Creator Tatal Satan ai un loc bine-stabilit in Iadul Lui, pe o alta planeta in Centura Orionului.
bucurialuisatan.com, citeste cat mai mult, ia o decizie si initiaza-te, evolueaza Spiritual, reincarneaza-te sau ramai in Paradis, HAIL SATAN!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm.

Poti vedea aici. Eu nu cred in reancarnare si stiu ca este pacat sa credem in ea.

| Deliiiia a răspuns:

Bună, absolut nimeni nu-ti poate spune concret ce se intampla. Din punct de vedere religios, exista rai si iad. Reincarnarea parca la budisti se aplica.

Reincarnarea nu se bazeaza pe nimic. Sufletul cand se creeaza atunci? Cum au fost creati primii oameni, ei din ce s-au reincarnat in oameni?

Eu iti recomand sa-ti traiesti viata, sa nu te mai gandesti la lucrurile astea, ce va fi va fi.

| Nitroblast a răspuns:

Stii cum, ar fi tare daca Dumnezeu i-ar da dupa moarte fiecaruia ce vrea. Unii sa devina animale, altii sa fie nemuritori alaturi de El...

Simplu. Dai socoteala pentru ce ai facut aici la Creatorul tau. Asa cum ai trait si ai murit aici, asa o sa fie si acolo. Mori ca un ucigas, o sa ai toate tonele de greseli pe care le-ai facut pe capul tau, fara sa iti poti lua gandul de ele. Daca mori cu sufletul impacat ( ca si talharul de pe Cruce ), asa o sa il ai si acolo. Asta de fapt e diferenta dintre rai si iad.

Reincarnarea cumva iti da mai multe sanse, ceea ce duce la un fel de auto-includere in paradis pentru fiecare persoana. Nu judecata, nu greseli, nu nimic. Mie imi pare destul de "gaurita" din punct de vedere moral.

Ca tot vrei sa te sinucizi, din intrebarile tale, daca te inseli cumva cu crezul in reincarnare? Daca te trezesti fata in fata cu Dumnezeu care o sa te intrebe "ce ai facut cu viata pe care ti-am dat-o?"

Gheena e mai jos decat iadul stiut de noi. De acolo nu mai iese nimeni, si toti cei de acolo o sa fie intemnitati pe veci la pachet cu satana si dracii sa-i. Acolo ajung TOTI sinucigasii. Risti asa de mult?

Răspuns utilizator avertizat
| NoFeelings a răspuns:

Buna.
Cred in totalitate în rai și iad. Și sper că eu, și familia, precum și cei dragi noua sa ajungem in Rai.
Abia aștept momentul. happy

| GlowingShadow a răspuns:

Eu sunt convins ca sunt o fiinta biologica ca orice alta vietate pe planeta asta. Nu suntem cu nimic speciali. Nu cred in rai, nici iad, iar sufletul e un mit. Sunt convins ca dupa ce mor, corpul meu se descompune conform proceselor biologice si chimice, si atat a fost.

| TabletaSB a răspuns:

Incepem o noua viata, vesnica, care este continuarea celei de aici, cu sau fara Dumnezeu, alegerea iti apartine. Timpul de aici e distanta dintre chemarea Lui si raspunsul nostru.

| Marian2314 a răspuns:

Nu exista reincarnare.Pana si Isus Cristos a fost pe pamant ca dovada pentru a crede in el. Dupa ce mori sufletul se duce la Dumnezeu pentru judecata.Acolo va conta ce fapte bune am facut in acest pamant.Si iadul nu este pamantul. Dupa cum scrie in biblia lui Matei spune asa:Acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor! Daca vrei poti sa cauti pe net si sa citesti! Diavolul este pe pamant si ne ispiteste pe fiecare fie cu credinta slaba sau mare, el nu ne lasa pana nu cadem in pacat.I-ar scopul nostru este sa-i slujim lui Dumnezeu nu numai prin vorbe ci prin fapte!

| Julizz a răspuns:

Bună!
Eu îți pot da 2 variante, cea religioasă și cea științifică.Dar bănuiesc că pe cea științifică o cunoști, deci cea religioasă e aici :
Eu sunt muslmană, noi credem că după moarte, sufletul veghează asupra persoanelor dragi, iar dacă a făcut haram (păcat de moarte) familia va fi afectată și el va trebui ori să privească familia chinuindu-se, ori este trimis înapoi pe Pământ și nu își va mai găsi liniștea niciodată.

| Dacii2326 a răspuns:

Sufletul se reincarneaza de 7 ori, pentru a-si deschide cel de-al 3-lea ochi

| Creepygirl2002 explică (pentru Dacii2326):

7 ori? Si de unde stiu la a cata sunt?

| Dacii2326 a răspuns (pentru Creepygirl2002):

Nu sti, unii oameni isi amintesc lucruri din viata anterioara

| CsGO16 a răspuns:

Suntem nemuritori! pls funda

| PikachuTeVad a răspuns:

Profesorul meu de religie a spus ca dupa ce va fi sfarsitul lumii, Dumnezeu va crea din nou pamantul, iar cei din Rai ajung pe pamant, iar cei din iad nu vor mai exista! Iadul va disparea si Pamantul va fi un loc numai cu persoane bune! Funda?

| infotic a răspuns:

Exista doua posibilitati:reincarnare, cand sufletul nu este destul de pregatit sa ajunga in rai, sau merg in rai. Iadul este de fapt Pamantul.

| GlowingShadow a răspuns (pentru infotic):

Ce este sufletul? Da-mi o definitie stiintifica, te rog. Ca prea multi folositi niste termene din povesti de adormit copii.

| Drimmero a răspuns (pentru GlowingShadow):

Sufletul e partea cea mai abstracta a unui om, ceva atat de metafizic incat nici stiinta nu poate explica si prefera sa nege! O luam altfel,, de unde crezi tu ca sunt generate sentimentele? Din creier, stomac, calcai?

| GlowingShadow a răspuns (pentru Drimmero):

Sentimentele sunt rezultatele unor procese neuronale si chimice din corp. Asta n-are legatura cu ce am intrebat. E o aberatie sa spui ca stiinta neaga existenta lucrurilor pe care nu le poate explica. Un exemplu ar fi asa-zisa materie intunecata din Univers. Stiinta stie ca exista, are si cateva dovezi, dar inca nu o poate explica. In nici un caz nu o neaga. Abstract...metafizic? Stii ce inseamna macar? Aici nu vorbim de filosofie, te-am intrebat ce e sufletul din punct de vedere anatomic. Sa te ajut? Havar n-ai ce e sufletul, ceea ce nu ma mira deloc, dat fiind ca suflet nu exista.

| Drimmero a răspuns (pentru GlowingShadow):

Pe unde ai umblat Enstein pana acum? Unde e greseala mea zicand ca e ceva abstract sau metafizic? Daca zici ca nu exista, ai vreo dovada in acest sens? Inca mai crezi ca esti compus doar din carcasa aia formata doar din oase si 'carne'? Ca sa stii si aspectul asta, omul e o intreaga filosofie, incearca sa gandesti dincolo de bariera aparentelor?

| GlowingShadow a răspuns (pentru Drimmero):

Tu ai vreo dovada ca Mos Craciun nu exista? Cam asta e sensul si intrebarii tale.
Vedem prin corp, ecografie, radiografie, nimic ciudat inauntru, doar organele obisnuite din punct de vedere anatomic. Vedem impulsurile electrice din creier si din alte parti ale corpului, impulsuri care ne tin in viata. Misca muschii de la inima ca sa pompeze sange, misca muschii cand ridicam ceva, cand ne deplasam, impulsuri cu ajutorul carora gandim, luam decizii si asa mai departe. Nici urma de suflet.
Stiu din ce sunt compus: praf de stele, ca si tu si orice alta fiinta de pe Terra. Iti zic si in detaliu daca vrei: oxygen, carbon, hidrogen, azot, sodiu, potasiu, calciu, magneziu, clor, sulf, fosfor, fier si inca cateva elemente. Omul nu e filozofie, e un organism biologic. Nici viata nu e filosofie, e un proces biologic si chimic. Asta e drama si frumusetea vietii, o stea trebuia sa moara ca noi sa existam.

| Drimmero a răspuns (pentru GlowingShadow):

Eu iti vorbesc de filosofie si tu imi zici de Mos Craciun....deja e risipa de vreme.
Total de acord cu ecografia si compozitia fizica,, iar revin cu o intrebare, tu cumva poti vedea abstractul? ))))) E si logica aici, daca nu poti vedea asta nu inseamna ca nu exista. Vorbesc la modu' general. Eu mi-am zis opinia, e treaba ta daca o consideri gresita/

| KiszMy a răspuns (pentru GlowingShadow):

Tot ceea ce se vede prin intermedii sunt aparențe înșelătoare. Omul este o dimensiune reală, nu o compoziție.

| GlowingShadow a răspuns (pentru Drimmero):

Logic ca nu pot vedea ce nu exista (dace excludem eventualele halucinatii).
M-ai intrebat daca pot dovedi ca nu exista suflet. Intrebarea cu Mos Craciun a fost o analogie simpla.
Nu ma intelege gresit, iti respect parerea. Ceea nu pot respecta e cand oamenii arunca pareri bazate pe legende, mituri si le prezinta ca fapte. Cum e si primul raspuns care vorbeste de 7 reincarnari...

| GlowingShadow a răspuns (pentru KiszMy):

Ia dezvolta ideea, te rog. Mi-ar place sa rad in seara asta.

Răspuns utilizator avertizat
| GlowingShadow a răspuns (pentru rebornfromfire):

Constiinta noastra este un proces neurologic din creier ( in neocortex). Nu poti sta nici macar o secunda fara sa te gandesti la ceva. Chiar si gandindu-te sa nu te gandesti la nimic e ceva. Emotiile unui om nu sunt procese ascunse, iti dai seama foarte usor cand esti nervos, cand te-ai indragostit, cand esti indiferent si asa mai departe.

Răspuns utilizator avertizat