| YellowAngel a întrebat:

Ce se intampla in cimitire daca tot spatiul o sa fie ocupat?
Se cumpara un spatiu nou?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da, dar din nefericire e o afacere foarte profitabila prin care bieții oameni sunt jegmaniti de bani.

| RAY a răspuns:

Dupa 7 ani intra alt mort in locul tau sau mai repede

| Golyat18 a răspuns (pentru RAY):

Ce tot vorbiti acolo? Cine #racu mai desgroapa mortii? WTF

| RAY a răspuns (pentru Golyat18):

Nu vorbeam de asta, nu ai inteles

| Golyat18 a răspuns (pentru RAY):

Da de ce vorbeai? Cei cu mine is bat?!

| Sofer a răspuns:

Se face rezervare pentru un spațiu nou pentru noul om ce o sa îl ocupe.

| Holiday a răspuns:

Se recicleaza mormantul. Practica, cel putin cea ortodoxa prevede ca dupa 7 ani se poate inlocui mortul cu altul. In general este mostenitorul locului de veci, sau o ruda ca acestuia care este inmormantata acolo cu permisiunea proprietarului. Procedura e simpla, se iau oasele, se pun intr-un sac, se introduce noul sicriu, langa el sacul cu oase si se acopera.happy

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu va mai fi acupat mereu

| Golyat18 a răspuns:

E posibil sa se faca cimitir etajat.

| Golyat18 a răspuns:

Mai bine se face un cimitir nou decat sa se ia o decizie corecta. Deci inca nu e o problem, desi cand vom ajunge ca si chinezii sau chiar mai multi da atunci ar putea fi o problema. Dar pana atunci nu, deoarece oameni nu judeca rational "bai da cheltui atat de mult cu inmormantarea utilizez un spatiu degeaba...crucea, betonul, florile, toate in zadar, mai bine il incinerez". Nu! Pentru ca asa'i traditia si tu daca ai avea de ales sa vinzi un teren pentru locuri de veci sau sa pui grau pe el cred ca ai alege prima varianta, taitei mai multi%

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Nu. Se scot oasele cadavrelor care au fost ingropate si au peste 50 de ani. Si se ingroapa un alt mort in locul eliberat. Astea se refolosesc. Si mai dai si bani anual ca sa mentii locul de citimitir. (Asta la mine in oras se intampla)

| YellowAngel explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

OMG. Si dupa ce mori trebuie sa dai bani in lumea aceasta.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns (pentru YellowAngel):

Nu tu. Rudele. Pana si rudele de gradul nu stiu care. De exemplu. Bunica mea plateste anual pentru locul ocupat de mama ei de vreo 30 de ani.

| YellowAngel explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Sti cumva cat plateste?
Acum aflu prima data ca platesti anual. Adica stiam ca il cumperi, dar sa platesti anual pentru asa ceva mi se pare o chestie...
Sa iti explodeze mintea.

| YellowAngel explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Mi-am dat seama ca rudele. Era asa un pic ironic. Mi se pare anormal. Pe ai mei nu i-am auzit ca ar plati. Adica doar ca aucumparat loc de veci, dar nu ca platesc pentru ele.
Si daca nu mai platesti ce fac?

| Alexxxxxandraxxx a răspuns (pentru YellowAngel):

Nu stiu cat platesc. Dar daca nu dai bani. Ingroapa aia pe altul im locul ala. Si pana si crucea o iau. :/

| YellowAngel explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Cand ii spunea mama fratelui meu sa se faca preot, uite de aceea. Bani zboara. :-(

| alexwahl a răspuns (pentru YellowAngel):

In Germania mai si platesti chirie pentru locul de veci.

| YellowAngel explică (pentru alexwahl):

Era si un banc parca ceva ca i se adreseaza unei babe de 101 ani de ce nu mai moare. Pentru ca nua m bani de inmormantare.

| alexwahl a răspuns (pentru YellowAngel):

Da! Nu-ti mai fa ganduri de genul asta.Tu esti tanara.

| HeillÓðinn a răspuns:

Incinerezi trupul neinsufletit, si-l scutesti de ritualurile crestine costisitoare.