| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate face atunci când viața îți dă palmă după palmă? Atunci când vine necaz după necaz, pierzi sănătatea, jobul, apropiații tăi? Când nu mai poți, iar sufletul și trupul tău sunt în suferință! Când simți că nu mai există speranță și apar și gândurile de suicid. Ce credeți că este de făcut? Cum mai trebuie abordată situația când ai pierdut totul?

Răspuns Câştigător
| LG280 a răspuns:

Nu-ti pierde speranta! Cel care si-a pierdut speranta nu are ce sa mai piarda, spunea un scriitor, si eu ii dau dreptate. Si eu am probleme de sanatate, financiare, relationale, dar nu vreau sa ma consider cea mai nenorocita fiinta de pe fata pamantului, pentru ca sunt altii mai rau decat mine. Stii ca exista oameni care nici nu vad, nici nu aud si implicit sunt muti? Lor le-a ramas numai mirosul, gustul si pipaitul. Fata de ei eu ma simt privilegiat si ma rog pentru ei. Nu vreau sa te simti certat, ci motivat sa tragi linie, sa vezi totalul si s-o iei de la capat. NU refuza ziua de maine. Doamne ajuta!

14 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

In întrebarea ta nu este menționat Dumnezeu. Viață fara Dumnezeu nu ar exista.

| Ivan_Carina_1990 a răspuns:

In primul rând nu trebuie sa fie cazul de suicid! In al doilea rând poate nu ai pierdut totul, nu esti intr-o stare buna, trebuie sa te relaxezi, sa te calmezi, sa-ți ceri iertare la cei apropiati, încearcă ta-tu revii, gândește ca viața ar fi un maraton infinit, când este un obstacol trebuie sa sari, iar înainte sa sari trebuie sa te gândești de doua ori la ceea ce trebuie sa faci, nu sa te gândești o data crezi ca e bine pana cand vezi ca ai căzut, nu te mai gândi la suferința, tot ce a fost este in trecut, trecutul e trecut nu poți da timpul înapoi, trebuie sa mergi inainte, sa-ti continui viața, un lucru nu ai pierdut, nu te-ai pierdut pe tine, dacă m-as pune in locul tău, nu as renunța, este doar o viața, trăiește-o, întâi organizează-te, ce este mai important? Apropiații. Încearcă sa le deschizi ochii, sa vadă ca te-ai schimbat, sa vadă ca esti o alta persoana, una buna, după ce le recâștigi încrederea, ocupa-te de necazuri, apoi de job. Poate ca tot ce am spus eu nu te ajuta, dar măcar asculta acest sfat, NU RENUNȚA! FII PUTERNIC!

| doctorandus a răspuns:

Cand ai ganduri de suicid trebuie sa mergi la psihiatru, mestere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LG280):

Ești un om cu adevărat minunat! Îți mulțumesc pentru toate aceste sfaturi

| Steregoi a răspuns (pentru Ivan_Carina_1990):

Orice răspuns fara Dumnezeu este slab. A încerca sa ajutam pe alții fara sa pomenim nimic de Dumnezeu e ca si cum i-am lăsa in continuare sa se zbată ca pestele pe uscat cu vorbe slabe sau goale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te schimbi!

1Devii muncitor, incerci din greu pana iti este usor!
2Mananci sanatos, faci sport si mergi la doctor regulat pana poti dona sange si sfaturi!
3Dai tot ce poti si ajungi mai devreme decat se poate spune ca esti punctual!
4Incerci sa fii cat mai bland, pana iti spune cineva ca poti fi luat de prost, si devii rabdator, astepti sa termine ce are de spus cel cu care vorbesti chiar daca spune o prostie si incerci sa-i intelegi perspectiva!
5Dormi!
∞Citeste Evanghelia dupa Ioan(cel putin) si te rogi!
6O iei de la inceput!

| RAY a răspuns:

Citeste cu foarte mare atentie, in fiecare zi asta
Zidane :
"Intr-o zii plangeam fiindca eram prea sarac si nu imi permiteam sa imi cumpar ghete de fotbal, dar am vazut un om fara picioare, atunci mi-am dat seama ca sunt foarte bogat!
Unii ochii vor sa vada aur, masina si soferul
Alti ochi n-au vazut vreodata soarele si cerul
C-un baston in mana merge problemele nu il opresc
Oamenii-l privesc, soptesc si il ocolesc
Te-ai gandit vreodata oare cum ar fi
Sa te trezesti in bezna sa nu vezi nimic
Sa nu stii ce-nseamna zi sa stii numai de noapte
Dar cu toate astea sa mai speri ca intr-o zi se poate
Sa nu-ti vezi prietenii, ploaia si pamantul
Sa nu vezi copacii atunci cand bate vantu
Dar sa-i auzi pe toti cum se plang de probleme
Si cum nefericirea cruda le curge prin vene
Ca n-au bani de vacante, n-au masini de forjat
N-au ghetele Jordan, n-au matase pe pat
Au apartament in centru, dar vor in palat
Ce viata nedreapta, ce trai de ****
Acum trezeste-te cat inca mai e vreme
Deschide ochii poate vezi adevaratele probleme

| LG280 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc! Ti-am scris ce am simtit! Si tu esti un om remarcabil in felul tau! Sanatate multa!

| sabin89 a răspuns (pentru LG280):

Se pare că ţie îţi pare bine că există oameni mult mai necăjiţi si mai nenorociţi; asta îţi dă ţie o satisfacţie. Dacă ăstia n-ar exista, tu nu ai mai avea putere să înfrunţi problemele vieţii. Nu prea e-n regulă să ai ca sursă de putere necazurile altora. Ar fi mult mai bine dacă ţi-ai găsi motivaţia de a trăi pornind de la alte considerente, ceva mai nobile.

| Amely21 a răspuns:

Ai auzit de Iov? El și-a pierdut într-o zi totul. 10 copii, animalele, casa, TOT. Până și sănătatea. Nu mai avea nimic. Dar îl avea pe Dumnezeu-și i-a și rămas credincios, nu l-a blestemat pe Dumnezeu, așa cum l-a sfătuit soția sa. I-a rămas credincios lui Dumnezeu, și Dumnezeu l-a binecuvântat și mai mult! I-a dat dublu, din ce avea înainte.
Dacă îl ai pe Dumnezeu, ai TOTUL!

| Nilsson a răspuns:

Gandurile de suicid vin de la Satana care uraste ii uraste incredibil de mult pe oameni si vrea sa ii distruga pe toti.

Nu trebuie sa mai privesti viata doar din perspectiva greutatilor tale, priveste si lucrurile bune pe care ti le-a dat Dumnezeu: esti integru din punct de vedere fizic, tanar si poti sa incepi un drum nou in viata oricand.

Nu te mai gandi doar la tine, gandeste-te ce ai putea sa faci pentru altii care sunt mult mai chinuiti. Implica-te in voluntariat sau in activitatile unei biserici.

| Irinel15123532 a răspuns:

Niciodata nu este totul pierdut, in orice situatie exista un nou inceput.

| Amely21 a răspuns (pentru LG280):

Foarte bun raspunsul, LG280!
Cu Dummezeu putem merge inainte, in ciuda faptului că trecem prin ce trecem. Și să nu ne pierdem speranța!