| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnifică „Dușmănie voi pune între tine(șarpe) și femeie, între sămânța ta și sămânța ei, ea îți va zdrobi capul iar tu îi vei înțepa călcâiul"? (Facerea 3, 15)

28 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ars poetica... epică

| cristimihailov a răspuns:

Offf... inca la studiul canoanelor bisericesti?

E un hobby asa sau a devenit mai serioasa treaba?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Nu mai e. băiatul ăsta al vostru "DanyTheNovice" mi l-a luat.
Răspunsurile mele au curs pe bandă rulantă și au fost aruncate la gunoi.
Bine zicea cineva, " Niciodata să nu vorbești cu cineva despre Religie și Sport"
Sfatul tău o să mă vindece de repulsia asta.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand esti user incepator, ai putea sa faci asta, sa iti creasca punctele. Dupa, poti sa abandonezi.

Sunt multi care jura ca il aud pe Jesus cantand la urechile lor...

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Nu știu, cred că mă bag la altă categorie.Doar vezi că cu religiunea asta nu o duc la bun sfârșit, și când o duc, tot prin răspunsul meu se face, dar până atunci pătimesc multe din partea unora.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

E greu cu oamenii. Sunt multi care "stie ei mai bine".

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Să se simtă și ei bine.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ei se simt bine pe dezgustul tau...

| mentholinks a răspuns:

Pai multi zic ca se refera la Cristos ca fiind samanta femeii dar nu prea are logica.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Normal că nu are logică! Dar o să afli după de ce.

| Panamax a răspuns:

Evreii au plagiat niste texte sumeriene.Acolo era scris Zeul Sarpe medicul.
La tantalaii nostri de crestini mesajul a ajuns sa fie un sarpe vorbitor si ca sa nu para chiar prosti au zis ca de fapt era Satana.

| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

Opa, o afirmație foarte grea aici: "Acolo era scris Zeul Sarpe medicul".

Eu zic că acolo scria în original "Strălucitorul" și a rămas "șarpe" pentru că așa îl numeau israeliții(în șarpe vedeau un caracter rău, așa cum vedem noi un caracter șiret în vulpe).

Dacă tu cunoști atât de multă ebraică veche și cultură mozaică... chiar te rog să mă contrazici.

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta ceva despre zeul sarpe sumerian.
Sumerienii au fost primii pe planeta nu evreii plagiatori.
Pana si Iisus a fost evreu.Se ocupa cu falsificarea vinului la nunti.

| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

Deci habar nu ai nici de ebraică veche, nici de cultură mozaică. Așa cum eram și convins.

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai Google foloseste-l, nu mai face pe desteptul ca nu este cazul.
Ai auzit despre scrierea cuneiforma la scoala?
Evreii tai au aparut mult mai tarziu.

| fllu07 a răspuns:

Prin intermediul promisiunii din Eden, Iehova a pronunţat sentinţa împotriva şarpelui şi a seminţei sale, adică împotriva lui Satan Diavolul şi a celor care aveau să i se alăture în controversa privitoare la dreptul lui Dumnezeu de a conduce. Adevăratul Dumnezeu i-a dat seminţei femeii autoritatea de a-l distruge pe Satan. Astfel, promisiunea din Eden a arătat că Satan avea să fie redus la nimic şi că toate efectele acţiunii lui aveau să fie anulate. Totodată, ea identifică mijlocul prin care se va realiza acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E pedeapsa data Sarpelui si Evei de catre Creatorul nostru.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este dar ce semnifică ea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Semnifica faptul ca omul devenise muritor din cauza incalcarii poruncii de a nu manca din Pomul Cunoasterii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu la ce te referi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaa, da, în Biblia ortodoxă scrie "înțepa" laughing Tare asta.
Este o explicație, dar este grea de înțeles și nu prea aș da hrană tare unui bebeluș acum că știu că ești un bebeluș în ceea ce privește învățătura Biblică. Evrei 5:12

Pe scurt: s-a dat start luptei între Dumnezeu ce lucrează prin om și Satana.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

"ce lucrează prin om" cred că trebuia pus în paranteză, că altfel se poate înțelege că lucrează și prin Satana, dar de fapt doar îi îngăduie unele acțiuni.

| anonim_4396 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Poate lucra prin orice este al Lui...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, hai că va las integral soluția acestei probleme pe care ar trebui s-o rezolvati voi singuri.
Ce înseamnă șarpele și ce înseamnă femeia sau sămânța ei?
Unii răspund ca la grupa pregătitoare "Mama are mere"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni buni, știu și eu să citesc.
Se vede clar că e un conflict aici(Yin Yang), eu vreau să deslușiți taina, până acum doar ați comentat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se lasă cu tămâie.