| ßirGagaWelch a întrebat:

Ce sens are viata in Rai?
"El va sterge orice lacrima din ochii lor si moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigat, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioara au trecut" (vezi si Ioan 5:28, 29; Isaia 25:8).
Pe de alta parte "sufletul care pacatuieste, acela va muri" (vezi si Psalmul 146:4; Ioan 11:11-14).
Oare chiar putem trai "vesnic" si fara "probleme"? Nu este nefericire, rautatea, lupta pentru a-ti atinge scopul si chiar moartea ceea ce fac viata atat de frumoasa? E atat de infricosator si, totodata, minunat sa stii ca fiecare zi ar putea sa fie ultima... Ati putea trai stiind ca "binele" nu se va termina niciodata? Va asigur ca nu! (Nu incepeti cu "astea sunt doar placeri lumesti", pentru ca nu sunt placeri, sunt ceea ce ne deosebeste de personajele din basme care traiesc fericite "pana la adanci batraneti").
O alta intrebare mai neasteptata despre viata in Rai: in ce era vom trai mai exact acolo? O sa traim impreuna cu barbarii din epoca de piatra, alaturi de cyborg-ii din viitor? Vom dispune de tehnologie? Sau va fi si aia inlocuita de iubirea pentru fericitii din Paradis (contrastand cu razbunarea pe care o sufere homosexualii, ateii, si orice alta persoana de alta religie decat cea crestina)?

Răspuns Câştigător
56 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In rai va fi pace bucurie si fericire.In iad va fi plansul si scrasnirea dintilor.ce alegi?

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Valhalla si Ragnarok-ul.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ce-i aia?!

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Exact. Habar nu ai de religiile pe care le renegi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

În rai va fi pace și fericire, iar în iad va fi nașpa.
Bun. Dacă tu te duci în rai, iar fiul tău în iad, tot fericită ești?
Dumnezeu se simte bine că în iad ard oameni sau nu-l mai interesează?

| Guildo a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Normal ca raspunsul ei este paralel cu ce ai spus tu, ce te poti astepta de la o persoana indoctrinata cu tainele crestinismului ortodox. Frica de moarte a dat nastere la aceste... sa le numesc totusi ''basme''.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca ai ales o religie crezi tu ca trebuie neaparat sa stii totul despre celelalte pe care implicit le renegi?

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Eu nu ma refeream la crestinism in general.ce accepta, ce reneaga. Daca fata aceea nu avea habar de Valhalla si Ragnarok nu cred ca le reneaga pentru ca asa ii impune religia ci pentru ca nu stie despre ce e vorba. Nu cred ca pot sa ma fac inteleasa..parerea mea e ca fiecare religie le dezaproba pe celelalte ce se bazeaza pe cu totul alte concepte, idei drept urmare nu cred ca e neaparata nevoie sa le stii pe toate. Eu apartin religiei crestine dar nu pot spune ca stiu absolut totul despre ea ci doar atat cat am dorit sa stiu. Mi-am format propriile opinii, concepte care mi se potrivesc si eu singura am ales sa nu ma documentez mai departe. Daca asta a fost alegerea mea nu inseamna ca sunt inculta, indoctrinata. M-a luat valul.laughing eu i-am luat apararea fetei care si-a exprimat parerea in conformitate cu cat stie si nu mi s-a parut corect sa fie judecata pentru ca nu stie mai multe despre elementele altei religii.

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Pe langa asta ai pus si niste intrebari extra la care nu pot raspunde. Strict la intrebarea "ce sens are viata in rai?" pai nu stiu..pentru mine personal nu stiu daca are un sens. Nu imi traiesc viata in asa fel incat la sfarsit sa ajung in rai. Daca raiul si iadul sunt asa cum sunt descrise in religia mea clar prefer viata in rai decat iadul. Dintre cele doua extreme as alege-o pe cea buna mai pe intelesul tau care nu cred ca esti crestin. Oricum cred ca toti,indiferent de religie, suntem de acord ca viata dupa moarte va fi cu totul diferita decat cea de aici de pe Pamant. Cat despre celelalte intrebari care se indeapta catre subiectul "ce e dincolo" fiecare va raspunde subiectiv in functie (iarasi) de religia careia apartine. In concluzie viata in rai nu are niciun sens din punct de vedere uman. Suntem obisnuiti sa traim si cu bune si cu rele iar cum ai sus si tu prea mult bine nu-si are rostul. In punct de vedere spiritual viata in rai are sens cu S. Basme, realitati, nu conteaza, sfatul meu pentru toti este sa acceptati parerea fiecaruia chiar daca nu sunteti de acord cu ea..macar aici unde nu va afecteaza cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dacă tu te duci în rai, iar fiul tău în iad, tot fericită ești?
Dumnezeu se simte bine că în iad ard oameni sau nu-l mai interesează? "

Bine punctat!

| HueyFreeman a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Valhalla este raiul, iar Ragnarok-ul este apocalipsa. Asta in religia celtilor. Sunt elemente de baza ale acestei religii.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru HueyFreeman):

Multumesc pentru informatie happy

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Nu. Ma tot amuz pe aici de prostia omeneasca. Probleme? Astia ca tine "inteligenti" care nu stiu sa isi sustina punctul de vedere decat atacand, nu merita tratati decat cu indiferenta. Prin urmare, permite-mi sa te ignor. Mmm. oricum o sa te ignor chiar daca nu-mi permiti.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Doar cine nu se respecta accepta sa traiasca in nefericire si tristete, sentimente considerate de tine ''bune''.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

"Vino la mine sluga buna". Pai, la fel ca si acum pe Pamant, cei care au ales sa fie in slujba lui Dumnezeu vor fi in continuare in aceasta slujba. Iar cei care au ales sa slujeasca pe cel rau, vor continua sa-l slujeasca pe cel rau. Cu o mica-mare deosebire: aici si acum, ala rau e mare si tare, si ii rasplateste din belsug pe slujitorii lui, pe cand dincolo va fi falit si nu le va putea da nimic. Apoi, sa nu-ti vina sa plangi si sa scrasnesti din dinti, cand sefu' tau falit nu are sa-ti dea nimic?
In contrast cu asta, cei care au slujit pe Dumnezeu, vor fi rasplatiti din belsug, si nu va mai fi "Nici jale, nici strigat, nici durere".
Deci, ar fi cumva asa cum spui tu, ca daca te plictiseste sa-L slujesti in aceasta viata, ce rost are? Nu te vei plictisi si dincolo? De asta traiesc multi "like there is no tomorrow", pentru ca cele sfinte ii plictisesc si pe ei *yawn*.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Pe tine nu te intereseaza niciun raspuns, pui intrebarile astea numai ca sa-i starnesti pe unii si pe alti. Si oricum, vorbim alta limba, asa ca nu poti intelege ce am zis eu.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Daca azi omul desi este imperfect a ajuns cu tehnologia atat de avansata, cu siguranta in paradis, cand oamenii vor avea un creier perfect, vom fi si mai evoluati.Cat despre viata in paradis nu va fi deloc plictisitoare, pentru ca mereu vom avea ceva de facut iar cand te intelegi bine cu cineva si esti inconjurat de persoane dragi, nu vrei ca acele clipe sa se termine niciodata.
De fapt, cu trecerea timpului, viaţa va fi din ce în ce mai interesantă, întrucât cunoştinţa despre Iehova Dumnezeu nu are limite (Romani 11:33). Vom avea întotdeauna ceva nou de învăţat, precum şi timp din belşug pentru a asimila cunoştinţă. De ce? Deoarece nu vom mai trăi doar 70 sau 80 de ani, ci vom trăi o eternitate. — Psalmii 22:26; 90:10; Eclesiastul 3:11.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

"Dar, odata ce ai toate acestea si batranetile te trag in spate, moartea isi are importanta."
Esti sigur ca este asa cum ai scris mai sus? Ai sa vezi ca dupa 40-50 de ani parca n-ai fi trait decat 3-4 si ai vrea sa mai faci multe, singurul neajuns este batranetea, boala si neputintele dar dorinta de viata este..pentru vesnicie. Vorbesti de lucruri pe care doar le banuiesti, stai sa ajungi acolo si sigur vei spune altceva. In "Rai" Dumnezeu spune ca a PREGATIT pentru cei care vor ajunge acolo, lucruri pe care omul NU SI LE POATE IMAGINA. Numai faptul ca voi avea acces la cunostiintele universului, voi putea sa vizitez galaxi si planete locuite este indeajuns sa-ti doresti "Raiul", nemaipunand la socoteala LIPSA MORTII, A BOLILOR, A URII, A LUPTII OARBE PENTRU PATIMI SI AVERI, a prietenilor si a celor dragi care NU MAI DISPAR din cauza unor boli sau a unor idioti care i-au lovit cu masina, acolo vreau sa fiu. Tu poti fi unde vrei, este alegerea ta, dar eu in "Rai" vreau sa fiu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

"Ce s-a intamplat cu PUTEREA DE A ALEGE?!"
Pai..nu ai de ales? Cumva ti-a "bagat" cineva binele cu de-a sila pe gat? Cumva esti nemuritor si eu nu stiu, nu te imbolnavesti sau mori ca noi toti? Ai cumva posibilitatea de a trai vesnic sau poti vizita universul fara Dumnezeu? Spune-ne si noua cum ai reusit asta ca "vrem" si noi. Ce bine era daca nu stiam decat de bine, cat de fericit as fi fost daca nu stiam de boli si morti si razboaie dar tu, NU si NU, vrei morti si boli si crime si foamete si saracie si dezmadejde si toate uraciunile lumii acesteia. Le ai din plin dar eu vreau sa scap de ele! Dunmezeu era constient si de bine si de rau dinainte sa apara si din punctul meu de vedere M-AS FI LIPSIT DE ASA "CUNOASTERE".

Răspuns utilizator avertizat
| Oleg20 a răspuns (pentru danut):

"vrei morti si boli si crime si foamete si saracie si dezmadejde si toate uraciunile lumii acesteia"/
Înțeleg că nu e bine dar îți vine să i le dorești din plin ca să-i fie viața mai "frumoasă".
Raiul nu e ca în filmul cu "IvanTurbincă" unde toți stau în genunhi și se roagă necontenit.

| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Daca atata "poti", atata "oferi".

| danut a răspuns (pentru Oleg20):

Un crestin nu doreste pentru semenul sau DECAT ceea ce isi doreste si pentru el.

| RAY a răspuns:

Nu poate exista absolut nimic dupa moarte, creierul e un pc foarte bun care stimuleaza realitatea asa cum vrea el

| Lizzu a răspuns:

Imi place cum gandesti si cum gandesc toti care sunt de o parere cu tine si care s-au eliberat de FRICA Cerului.

Eu ma intreb : daca exista Rai si Iad,in ele vor merge si ceilalti oameni de alte religii sau fiecare merge in iadul si raiul sau?

Pe zi ce trece,crede-ma, vad lipsa logicii din tot,din religie,din tot ce are legatura cu ea.
Incep sa nu mai dau atentie vorbelor cum ca exista rai si iad.
-- Ceva superior si inteligent care ne-ar fi creat pentru a experimenta prin noi si corpurile noastre fizice,nemurirea si viata pe Pamant,nu ar fi dorit ca la sfarsit de cursa sa existe o pedeapsa. Adica,pentru ce?
-- As vrea sa-si scoata toti credinciosii asta din minte...dar se pare ca e imposibil, ei NU VOR sa accepte si altceva decat ceea ce cred ei.

Ateii au experimentat ambele stari de fapt : credinta si necredinta, fiecare cu argumentele ei.
Credinciosii au experimentat si experimenteaza doar o stare de fapt si anume : credinta.
Bineinteles ca exista si fosti atei care acum au ales credinta dintr-un motiv sau altul.

Parerea mea la intrebarea ta este ca nu exista un loc in care vom dainui vesnic ca raiul, sau daca exista nu este rai ci un loc din univers, o planeta poate care ne va gazdui atunci cand plecam de aici.
Unii vor alege sa se reincarneze in functie de stadiul la care au evoluat mental si spiritual. Altii vor ramane acolo in continuare pentru a se desavarsi ca suflet.
Nu cred asta 100% dar tind sa ma gandesc ca exista altceva decat raiul si iadul crestin.

Nu, nu am putea fi fericiti in Rai pe deplin stiind ca in Iad poate se vor afla unele din rude si cunoscuti care sufera pentru simplul fapt ca au ales sa-si asculte instinctele si nu niste "legi" impuse.
-Cine ar putea fi fericit si sa cante cantece de slava pentru creatorul care i-a trimis la chin pe cei apropiati? Deci asta e cea mai mare prostie pe care mi-a fost dat sa o intalnesc in viata!
--Si pentru ce sa traim vesnic acolo? alaturi de ingeri sau de d-zeu? ce am mai rezolva? ne-am plictisi in mod tragic si cred ca ne-am arunca in Iad si gata. Macar acolo e actiune.

Eu una as fi fericita daca sufletul meu ar avea o ocupatie,poate sa ajung la rang de inger,insotitor,ghid spiritual, sa-mi aleg oamenii pe care sa-i ghidez si sa-i ajut in viata ca si ei sa aiba posibilitatea sa ajunga la cunoastere absoluta si sa faca acelasi lucru ca mine pentru altii.

Ma voi uita si eu la Troia, mi-ai aprins interesul.

Scuze ca am scris cam mult, dar nu ma pot abtine, as mai fi avut o gramada de scris.

| reihiuke a răspuns:

Ce sens are viata in Rai?
Oare chiar putem trai ''vesnic'' si fara ''probleme''?

O sa-i propun Domnului sa mute Raiul in Ferentari laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da di ci ti grabesti? vei muri si vei vedea.conteaza ce crezi si cum traiesti pan atunci.cum vrei sa fie amintirea ta? ca-o adiere de vant racoroasa si frumos mirositoare? ori o duhneala de cadavru de care se ingretosaza toti? cum vrei sa-ti fie sfarsitul? ca un apus de soare frumos? ori ca o nenorocire venita pe neasteptate?

| WholeWorldTeam a răspuns:

In rai nu se termina niciodata fericirea pentru ca acolo nu exista imperfectiune si nu este cine sa te ispiteasca si sa iti compromita mantuirea.Pe ce te bazezi cand spui tu ca nu va fi acolo nimic rau si asa mai departe? Ce sens are viata in rai? Unul foarte important.Vei fi vesnic langa Dumnezeu si nu iti va lipsii nimic.Ti se pare putin? Normal.Pentru ca nu dai doi bani pe Dumnezeu.Din scrierile sfintilor parinti in rai nu exista ere si nimic lumesc din ce este in lumea noastra.Acolo vesnic Dumnezeu este slavit in cantari iar cei care s-au mantuit se bucura de ''ceea ce ochiul n-a vazut, urechea n-a auzit si la inima omului nu s-a suit '' (1 Cor. 2, 9).

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Pai daca ei nu au vrut sa faca voia Lui si nu l-au acceptat niciodata (dau un exemplu), cum ai vrea sa fie in rai? Cand iti vei vedea si tu in iad neamurile care nu s-au mantuit o sa iti fie scarba de ei, vazand cat de cumplit se muncesc dupa dreptate.
Eu spuneam mai sus legat de imperfectiune. nu stiu ce ai inteles tu. Spuneam ca in rai (nu in viata pamanteasca) nu exista imperfectiune.Si cu siguranta ca vom vorbii in rai si altceva decat cantari, insa la cat de frumos trebuie sa fie raiul, in mod sigur nu vom povestii fleacuri ci vom lauda la nesfarsit lucrarile cele minunate ale Domnului pe care nici nu ni le putem inchipuii cu mintea aceasta plina de pacate si stricacioasa.

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns:

Nimeni nu stie ce este dincolo de moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| Apocaliptic a răspuns:

Pai are sens ca acolo este casa ta adevarata(ca doar stai o vesnicie) si este mai frunos decat ne putem imagina. Dar daca nu vrei... nu-i nimic ca doar este si un iad "pregatit" special pentru genul asta de oameni(care nu vor in Rai).
In Rai vom trai in "era divinitatii". Vom canta, il vom sluji pe Domnul si vom dispune de toata frumusetea de acolo. Sunt sigur ca toate sufletele arata la fel(cel mult barbatii cu barbatii si femeile cu femeile), sunt sigur ca vom fi toti la fel de destepti si sunt sigur ca nu ne vom aminti nimic din ce a fost odata pe Pamant(doar daca nu ajungem in iad(Doamne fereste)).
P.S.: [Ateii care au auzit de Dumnezeu nu au ce cauta in Rai]

Răspuns utilizator avertizat
| Apocaliptic a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu se poate vorbi cu tine de Dumnezeu.
Mori si ai sa vezi adevarul.
O data ce nu crezi in Dumnezeu cum sa ajungi in Rai? Tu crezi ca ajungi acolo doar ca ai auzit de Dumnezeu? NU! Trebuie sa "castigi biletul spre Rai" si dupa aia poti ajunge acolo!
Stii cum se numeste categoria asta? "Religie"!

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan_9316 a răspuns:

Ce spune Biblia despre liberul-arbitru? Ne hotărăşte Dumnezeu soarta?

Răspunsul Bibliei
Dumnezeu ne-a acordat demnitate înzestrându-ne cu liber-arbitru, adică cu libertatea de a lua decizii. Acţiunile noastre nu sunt stabilite dinainte de Dumnezeu sau de soartă. Să vedem ce spune Biblia.

Dumnezeu i-a creat pe oameni după chipul său (Geneza 1:26). Spre deosebire de animale, care acţionează de regulă după instinct, noi ne asemănăm cu Creatorul nostru în ce priveşte capacitatea de a manifesta calităţi, cum ar fi iubirea şi dreptatea. Şi, tot asemenea Creatorului, avem liber-arbitru.
Ne putem influenţa într-o mare măsură viitorul. Biblia ne îndeamnă: „Alege viaţa... ascultând de glasul lui [Dumnezeu]", adică alegând să respectăm poruncile sale (Deuteronomul 30:19, 20). Acest îndemn ar fi lipsit de sens, ba chiar plin de cruzime, dacă nu am avea liber-arbitru. Dumnezeu nu ne obligă să facem ce ne spune el, ci ne adresează cu căldură cuvintele: „O, de-ai lua aminte la poruncile mele! Atunci pacea ta ar fi ca un râu!" (Isaia 48:18).
Reuşitele sau eşecurile noastre nu sunt determinate de soartă. Dacă dorim să atingem un obiectiv, trebuie să depunem eforturi. Biblia spune: „Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta" (Eclesiastul 9:10). De asemenea, arată: „Planurile celui harnic îi aduc cu siguranţă folos" (Proverbele 21:5).
Liberul-arbitru este un dar preţios de la Dumnezeu, întrucât ne oferă posibilitatea de a alege să-l iubim „cu toată inima" (Matei 22:37).

Nu controlează Dumnezeu totul?
Biblia învaţă într-adevăr că Dumnezeu este Atotputernic şi că puterea lui nu poate fi limitată de nimeni (Iov 37:23; Isaia 40:26). Cu toate acestea, el nu îşi foloseşte puterea pentru a controla totul. De exemplu, Biblia spune că Dumnezeu a avut „stăpânire de sine" faţă de Babilonul antic, un duşman al poporului său (Isaia 42:14). Şi în prezent Dumnezeu îi tolerează pe cei care îşi folosesc în mod greşit liberul-arbitru şi le fac rău altora. Totuşi, el nu va proceda astfel la infinit (Psalmul 37:10, 11)

Răspuns utilizator avertizat
| AndaDaniela a răspuns:

Se spune ca viata asta e un test pentru cea vesnica...Acum nimeni nu stie...