| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sens în viata da Iisus celor ce sunt creștini?

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

★„Iisus a strigat şi a zis: «Cel care crede în Mine nu crede în Mine, ci în Cel care M-a trimis pe Mine. Şi cel care Mă vede pe Mine Îl vede pe Cel care M-a trimis pe Mine. Eu am venit ca lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine să nu rămână în întuneric»" (Ioan 12:44-46).
★Pavel a spus: „El este chipul Dumnezeului Celui nevăzut… în El locuieşte trupeşte toată plinătatea dumnezeirii"
★Petru a spus: „toţi cei care cred în El primesc iertarea păcatelor în Numele Lui".
Din cele 3 citate aleatorii, reiese că cei ce cred în Isus vor primi viață veșnică sau mântuirea, asta bineînțeles dacă încearcă să îndeplinească și cele 10 porunci și alte valori morale pe placul lui Dumnezeu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Viața veșnică ți-o dă viața, nu Isus.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai auzit tu asta?

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Datorită răstignirii lui Isus avem șansa la veșnică. Deci ai spus ceva greșit.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu comentez, că nu mai terminăm.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Bine, dar am zis eu ceva
greșit în rubrica de comentarii, că totul a fost corect? Bănuiesc că ești ateu, de aceea nu ești de acord cu mine.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia spune ca creștinul este o făptură noua, Duhul Sfânt locuiește in el si e firesc sa judece altfel decât înainte.Ca si Pavel creștinul considera ca daca trăiește pentru Domnul trăiește si daca moare pentru Domnul moare.

| Irinel15123532 a răspuns:

Iisus da un sens pe care nimeni nu il poate da, Domnul Iisus ofera un scop si o traiectorie. Iisus spune ca ne iubeste nespus de mult si in El putem gasi un prieten, un prieten apropiat care ne intelege si ne accepta asa cum suntem. Domnul ofera un principiu vital si de baza ''Iubiti-va unii pe altii, asa cum v-am iubit Eu'' Dragostea este cea mai mare porunca. „Cine nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru că Dumnezeu este dragoste." 1. Ioan 4:8.
„Dragosteaa este îndelung răbdătoare, este plin de bunătate; dragostea nu pizmuiește; dragostea nu se laudăm nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu cauta folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduiește totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată." 1. Corinteni13:4-8.
De asemena Domnul Iisus spune „Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi." Ioan 15:13
Si Domnul spune mai departe, ''Voi sunteti prietenii Mei''
Și nu este nici o excepție. Nici un gând că «Această persoană nu merită asta.» Isus și-a dat viața pentru noi, ultima dovadă a cât de mult ne-a iubit El. Și nimeni vreodată nu a meritat asta mai puțin decât noi. A iubi nu înseamnă a fi de acord cu păcatul celuillalt, sau a spune că tot ce ei fac este bine. Ci a-i purta, a se ruga pentru ei, a avea credință pentru ei, a dori ce e cel mai bine pentru ei. Sunt acțiuni în ciuda a ceea ce eu simt. Atunci pot să merg de la a avea o reținere naturală pentru cineva către a avea dragoste adevarată. Pentru a-i ajuta și a-i face să se întoarcă de la a face lucruri care pot fi dăunătoare pentru ei, pot să îndemn, să dau sfaturi sau să-i corectez, dar doar când fac asta dintr-o grijă adevărată pentru ei.
Cand un om spune ''te iubesc'' cu gura, a mintit deja de la prima litera. Dragostea nu este doar un simplu sentiment, este un Angajament, aleg sa iubesc indiferent de circumstante, de obicei la nunta se spune ''si sa fiti impreuna pana moartea va va despart'' la cate divorturi sunt in ziua de azi, intrebarea buna ar fi ''pana cand diabetul va va desparti, pana cand banii va vor desparti, prima minciuna, primul salariu dat pe bautura, primul accident cu masina intr-un stalp pentru ca se farda si isi aranja parul in oglinda retrovizoare'' Dragostea este un angajament, Dumnezeu a spus ca ne iubeste cu o dragoste neconditionata indiferent de circumstante, si o dragoste care vine cu fapte, nu doar cu vorba, care fapte? Uita-te la cruce, si vei vedea singurul Lui fiu pe ea.

| Dinustok a răspuns:

Viata vesnica.