| RAY a întrebat:

Ce sens, scop mai are viata asta daca scopul este viata de apoi?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Viata asta e ca un fel de test. Ti se testeaza sufletul si intregritatea prin modul in care traiesti."

Total eronat. Daca ar fi asa n-ar muri nimeni la nastere sau in primii ani de viata.

20 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Viata ar avea scopul acesta, sa inveti cat mai multe, imbogatirea spirituala

| Mayar a răspuns:

Sa te comporti asa cum iti sunt si invataturile. Sa iti iubesti aproapele (si sa nu uitam si de animale, pasari, - fiinte in general).

Viata asta e ca un fel de test. Ti se testeaza sufletul si intregritatea prin modul in care traiesti. Esti absolut liber sa faci ce alegere vrei. Dumnezeu nu te obliga la absolut nimic. Tu alegi. La final, primesti rasplata.
Adica: "Dupa fapta, si rasplata".
Daca unui om nu ii pasa de nimeni si nimic decat de propria-i persoana, atunci rasplata va fi destul de 'subtire'. Apropo, mandria este ceea ce l-a determinat pe lucifer sa devina ceea ce este acum. S-a crezut mai repsus de Dumnezeu, a avut o mandrie prea mare. Dar asta e doar o mica farama despre care auzi discutandu-se la biserica. Daca treci pe acolo, sigur nu regreti. Dar iarasi, toti facem alegeri.
Daca un om este bun cu aproapele sau si cu animalele (sa nu uitam de ele! Caci sunt mai nevinovate decat omul), atunci va avea parte de Rai, de odihna si pace.

Cel ma interesant lucru este insa, iarasi - lucru discutat la biserica - exact asa cum tu judeci pe ceilalti, exact asa vei fi judecat si tu, cu aceeasi 'unitate de masura'.
In fine. Sunt prea multe lucruri pe care eu nu le pot reda intr-atat de complet pe cum o face un preot cu pregatirea necesara. De aceea incurajez oamenii sa mearga la biserica, unde afla informatia dorita 'first-hand", pe langa participarea la sfintele slujbe.

| Mayar a răspuns (pentru Holiday):

Atunci de ce poti mereu sa alegi, iar in final vei da socoteala pentru alegerile facute?
Unele astfel de nenorociri se intampla pentru ca raul facut de stramosi se mentine pana la al 7-lea neam. Adica daca X a facut ceva groaznic, pana la cel de-al 7-lea neam al sau poate suferi mult pentru pacatul sau. De ce? Pentru ca daca nu ii pasa de altii, macar de familia lui sa ii pese.

| RAY explică (pentru Mayar):

La final va da socoteala la toti cei 300 de milioane de zeii hindusi, dar stai ca si tu vei da socoteala

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

"Unele astfel de nenorociri se intampla pentru ca raul facut de stramosi se mentine pana la al 7-lea neam."

Deci nici nu conteaza ce faci/nu faci, daca bunica-ta n-a fost pupatoare in dos de spiridusi? Sau cum?

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg ce vrei sa zici sau ce legatura asta asta cu intrebarea ta si raspunsul meu. Fii mai explicit, te rog.

| RAY explică (pentru Mayar):

Acum 9 ore | Mayar a răspuns (pentru Holiday):
Atunci de ce poti mereu sa alegi, iar in final vei da socoteala pentru alegerile facute?

amenitare cu iadul, nu e civilizat sa ameniti un om cu iadul vesnic cand nu e de acord cu ce afirmi, e o gandire ilogica, eronata, asa si eu te pot amenita zana maselura

| Mayar a răspuns (pentru Holiday):

O cam iei pe aratura. Revino-ti si scrie dupa aceea.

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

"Araturi" sunt incercarile tale de a explica ce nu are nici o logica, respectiv povestea asta cu spiridusi.

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Nu e o amenintare. E o reamintire ca nu poti face absolut ce vrei, poti macelari oameni, etc, fara sa trebuiasca in final sa dai socoteala. In caz ca nu ai observat, 99% din oameni nu mai au moralitate, ci rautatea din ei le dicteaza alegerile.
Si eu uneori ma enervez de atata prostie si rautate...

| RAY explică (pentru Mayar):

Aaaaaa deci 5, 5 miliarde de persoane nu au moralitate si macelarsc pe alti dar crestini sunt sfinti, cica sa vad ce sa vad crestino 99% din romanii sunt crestini, da stai ca 1% face tot raul, esti culmea, fanatica rau de tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

"Apropo, mandria este ceea ce l-a determinat pe lucifer sa devina ceea ce este acum."
De fapt Dumnezeu asta a vorstru este o mare inventie, a fost modificat de altii din timpurile de atunci, acum in biserica e un mare narcisist incât daca nu ii te inchini lui o sa mori in focul Iadului.
Lucifer a avut Moralitate, pentru ca nu s-a supus cuvantului lui "Dumnezeu". Lumea e intoarsa cu susu-n jos.

"Daca un om este bun cu aproapele sau si cu animalele (sa nu uitam de ele! Caci sunt mai nevinovate decat omul), atunci va avea parte de Rai, de odihna si pace."
Raiul este aici si acum, nu existã nimic in afara de momentul prezent, desigur daca suntem buni ajutam unicitatea universului si ne simtim impliniti dpdv sufleteste.

"lucru discutat la biserica - exact asa cum tu judeci pe ceilalti, exact asa vei fi judecat si tu"
Aici ai dreptate, prea multi oameni judeca dar nu sunt in stare sa se puna in picioarele celuilalt.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu traiesti doar aici si acum? Esti intr-atat de pragmatic, de inchis la minte, nu te gandesti la viitor, la consecinte, la absolut nimic? Doar animalele traiesc pe principiul aici si acum...

| RAY explică (pentru Mayar):

Animalele nu traiesc pe nici un principiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Binenteles ca animalele traiesc pe acest principiu laughing
ce tip de consecinte? Atât timp cat iti respecti principiile/moralitatea care Depind de fiecare, in viata asta, nu o sa fie nici o consecinta inainte sau dupã moarte.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt persoane care traiesc aici si acum, nu se gandesc pe viitor ce va fi, nu se gandesc la consecintele actiunii lor din prezent. Nu pot aprecia decat ceea ce este practic. Vad ca si tu pretinzi ca esti astfel. Imi pare rau de tine...

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Ba da. Se numeste instinct.

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

"Viata asta e ca un fel de test. Ti se testeaza sufletul si intregritatea prin modul in care traiesti."

Total eronat. Daca ar fi asa n-ar muri nimeni la nastere sau in primii ani de viata.

| Octavian199 a răspuns:

Doar sa te temi de un zeu fictiv.

| Teffan a răspuns:

Nu are sens.
Trăim ca să murim.

Dacă invocam viata de apoi, tot în infinit suntem propulsati.
Veșnicia creștină în alta dimensiune înseamna infinit și infinitul este fără sens pentru existenta umana.
Conceptul reincarnarii, tot un infinit.

Sa trăim veșnic, tot un infinit.
Considerând ca moartea e sfârșitul, suntem trimiși într-o stare de inexistenta infinita.

Fără scop.

Toată supraviețuirea asta pare inutila atâta vreme cât murim.

Putem sa facem abstracție de moarte dacă avem o ideologie colectiva, subminand individualismul.
OK, eu mor dar important e colectivul, poporul, rasa etc.

Religia este născută din ego-ul uman care nu se poate împacă cu abisul infinit al morții.

Ne sperie infinitatea în stare de inexistenta, nu moartea în sine.

Totuși, știind ca ne vom reincarna sau ca vom trăi veșnic în alta dimensiune, putem sa suportam mai ușor gândul morții.

Exista doctrina hindusa și budista de contopire cu brahman, sau atingerea cu nirvana care reprezinta sfârșitul ciclului reincarnarii.
Dar după, ce se întâmplă?
Deci în concluzie nu contează ce se întâmplă dacă suntem aruncați în infinit. Totuși ideea de viata veșnică este mai suportabila decât ideea de inexistenta veșnică.

| LupusDei1993 a răspuns:

Pai nu exista dovada la nicio viata de apoi deci cam asta e singura viata pe care o putem trai