| Zazen a întrebat:

Ce si cum puteti descrie pe Dumnezeu. Cum arata si cum gandeste!? sa fie descrierile mitologico-religioase aproape de adevar precum e descris in biblie de Daniel il,, vede"ca un batran cu plete albe si barba, ce sta pe un tron de foc si urmareste (de acolo de sus) pe oameni si pedepseste pe cei care gresesc!?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iahve e un zeu razboinic care lupta pentru poporul lui evreu, el e cel care le da ordine si face tot felul de legamante cu ei, el se exprima prin profeti cu ei, daca citesti vt afli ca iahve e in stare sa omoare 42 de copii pentru ca l-a facut pe un chel, chlel

| dragos38 a răspuns:

Hello, oamenii si-au creat zeii dupa chipul si asemanarea lor,asa sta treaba si cu dumnezeu(domnul-zeu, in limba dacilor)deci vechii iudei, de fapt sectele iudaice si-l imaginau pe yehova dupa chipul si asemanarea lor, in biblie nu este vorba despre nici o divinitate, ci despre ''Elohim'' zeii-adonai, yhwe, e.t.c.Cat despre Isus Hristos, Eleazar Ben Iair -a spus ca Mesia - nu inseamna fiul domnului, ci un lider care sa-i scape de sub jugul I.R. insa acesta nu a venit, si nu i-a salvat nimeni de sub jugul imperiului roman, dupa unele cercetari se pare ca a existat Isus Hristos dar ca om,care a incercat sa mai imblanzeasca rautatea omului, dar degeaba nu a reusit, asa cum au exist si alti intelepti cum ar fi Confucius, Budha, Mahomed, Zamoxe, asa a fost si Isus Hristos, care dupa moartea lor au fost zeificati, pentru ca au fost mai luminati la minte fata de oamenii de rand.In legatura cu Zamoxe conform istoricilor vremii a fost un elev al lui Pitagora, in legatura cu I.H. tot conform istoricilor vremii(Flavius Josephus)care a descris istoria raszboiului Romano-iudaic, exista si un film ''Masada'' Isus a mai avut 7 frati, iar el a devenit Rabin-dascal, si asa cum am scris mai sus a incercat sa mai imblanzeasca rautatea omului, deci in nici un caz nu a fost un mesia- pe care si-l doreau iudeii, a fost un om ca toti altii, doar ca un pic mai luminat la minte.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dumnezeul adevarat este Sfanta Treime: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Efeseni 4:4-7
4. Este un trup si un Duh, precum si chemati ati fost la o singura nadejde a chemarii voastre;
5. Este un Domn, o credinta, un botez,
6.Un Dumnezeu si Tatal tuturor, Care este peste toate si prin toate si intru toti.
7.Iar fiecaruia dintre noi, i s-a dat harul dupa masura darului lui Hristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Si monoteismul specific religiei crestine unde este?

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

In care verset Daniel il descrie pe Dumnezeu?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

In prima porunca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ala nu este monoteism, ci pur si simplu "dumnezeu" le zice "sclavilor" săi ("poruncile" au caracter obligatoriu si este bine stiut ca se dau doar sclavilor, nu am inventat eu asta asa ca nu te supara).
Teoretic, crestinii slavesc 3 divinitati pe care tu le-ai mentionat mai sus, dar hai sa zicem ca "dumnezeu" si "duhul sfant" sunt aceeasi divinitate. Si cu isus care-i faza? Nu joaca decat rol de profet, de reprezentant al lui "dumnezeu", nicidecum de insusi "dumnezeu". Faptul ca a savarsit minuni nu-l face cu nimic special pentru ca "minunile" pe care el le savarsea nu sunt decat concepte furate din religiile antice, asa cum este si nimbul de pe capul sfintilor sau design-ul bisericilor.
Daca zici ca "isus" este dumnezeu" atunci cazi de acord ca "dumnezeu" a aparut acum 2000 de ani odata cu religia crestina, cand se presupune ca s-a nascut isus (de femeie deja casatorita).

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus s-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om.
lui Iisus Hristos astfel a fost: fiind logodită Preacurata Maica Lui, Fecioara Maria, cu Iosif, bărbat drept şi bătrân cu anii - căci era de 80 de ani şi, sub chipul însoţirii, după mărturia Sfântului Grigore de Nissa şi a Sfântului Epifanie al Ciprului, a fost dată lui pentru paza fecioriei şi pentru purtarea de grijă pentru dânsa, mai înainte până a nu se aduna ei. Iosif era numai cu părerea bărbat Mariei, iar de fapt era păzitor al fecioriei ei celei sfinţite lui Dumnezeu, martor cu ochii şi văzător al vieţii ei celei fără prihană. Căci aşa a vrut Dumnezeu, să tăinuiască înaintea diavolului taina întrupării Sale din Preacurata Fecioară, acoperind prin logodire fecioria Preasfintei Maicii Sale, ca să nu cunoască vrăjmaşul că aceasta este fecioară aceea, despre care a zis Isaia mai înainte: Iată fecioara va lua în pântece.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Bine, daca vrei sa le numesti indoieli.Eu nu cred ca Dumnzeu este un batran cu plete si barba alba. Nu vreau sa imi imaginez cum arata El deoarece sunt sigura ca imaginatia imi va da gres.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Nu contrazic biblia. Si nici nu iau din ea doar ce imi place (Chiar daca sunt de acord cu tot). Apropo, unde scrie in biblie ca Dumnezeu este un batran cu plete si barba alba?

| AdrianTzar a răspuns:

Pe Dumnezeu îl cunoști personal, nu este cum ți se pare ție.

Răspuns utilizator avertizat