| anonim_4396 a întrebat:

Ce spun religiile, in special creștinismul despre timpurile când existau dinozauri? (acum zeci de milioane de ani) - se spune ceva despre asta in primul rand? Sa stiu daca isi are rost intrebarea.
Acum câți ani i-a creat Dumnezeu pe Adam și Eva?
Se spune că in decurs de o săptămâna a creat tot ce vedem in jurul nostru, in ziua a 6 a creat toate vietatile, inclusiv pe om după cum bine stim.

Mi se pare ca nu prea se leagă ceva.
Știm că dinozaurii au stăpânit pământul timp de milioane de ani, timp in care omul nu exista, acesta apărând milioane de ani mai târziu (nu-mi spuneți că existau stramosii lui că nu vorbim de evolutie ci de religie-creatie).
Religia spune că Dumnezeu a creat pământul deci deducem că înainte nu a existat nimic, deși știm că oamenii au apărut după dinozauri care deja locuiau pe planeta care de fapt exista.

Lucrurile astea nu se leagă, ce explicații au creștinii sau ei nu cred ca au existat dinozauri?
Ce argumente aveti in afara de "Crede și nu cerceta"?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Oamenii locuiau impreuna cu dinozaurii (asta reiese din Biblie, din cate am remarcat eu), iar asta arata si in picturile din pesteri, deci inca o data natura CONFIRMA spusele bibliei. Sa vedem ce scrie in Biblie despre dinozauri :

Iov 41 :

,, 1. Poţi tu să prinzi leviatanul cu undiţa, ori să-i legi limba cu o sfoară?
2. Vei putea tu să-i vâri în nas o trestie sau să-i găureşti falca cu cârligul?
3. Îţi va face el multe rugăminţi şi îţi va spune el lucruri drăgălaşe?
4. Ori va face cu tine legământ şi-l vei lua la tine rob pe toată viaţa?
5. Te vei juca tu cu el, cum te joci cu o pasăre, sau îl vei lega tu ca să-ţi înveseleşti fetele?
6. Pescarii întovărăşiţi vor putea să-l scoată de vânzare şi negustorii să-l vândă cu bucata?
7. Vei putea tu să-i găureşti pielea cu săgeţi şi capul cu cârligul pescăresc?
8. Ridică-ţi numai mâna împotriva lui şi vei pomeni de o asemenea luptă şi nu o vei mai începe niciodată!
9. Iată, este o deşertăciune să mai nădăjduieşti în izbândă; numai înfăţişarea lui şi te dă la pământ.
10. Cine este atât de nechibzuit încât să-l întărâte? Cine va îndrăzni să dea piept cu Mine?
11. Cine M-a îndatorat cu ceva, ca să fiu acum dator să-i dau înapoi? Tot ce se află sub ceruri este al Meu.
12. Cât despre leviatan, voi vorbi despre mădularele lui şi despre tăria lui şi despre frumoasa lui întocmire.
13. Cine a ridicat pulpana din faţă a veşmântului lui şi cine poate pătrunde în căptuşeala armurei lui?
14. Cine a deschis vreodată porţile gurii lui? Zimţii lui sunt îngrozitori!
15. Spinarea lui este ca un şirag de scuturi, pe care le-ai fi întărit şi pecetluit puternic.
16. Ele sunt strânse unul într-altul atât de tare, că nici vântul nu pătrunde printre ele.
17. Fiecare e lipit de cel de lângă el şi se ţin aşa şi nu se mai despart.
18. Din strănutul lui scapără lumină şi ochii lui sunt roşii ca pleoapele zorilor.
19. Din gura lui ies parcă nişte torţe aprinse şi izbucnesc valuri de scântei.
20. Din nările lui iese fum, ca dintr-o căldare pusă la foc şi care fierbe.
21. Răsuflarea lui este de cărbuni aprinşi şi din gura lui ţâşnesc flăcări.
22. Puterea lui e adunată în grumazul lui şi înaintea lui ţâşneşte groaza.
23. Carnea lui e îndesată; oricât ai apăsa în ea nu se lasă.
24. Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra râşniţei, cea de dedesubt.
25. De măreţia lui se tem şi valurile; valurile mării se dau înapoi din faţa lui.
26. Să-l atingi cu sabia nu foloseşti nimic; nici cu lancea, nici cu săgeata, nici cu toporul.
27. Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred.
28. Săgeata nu-l pune pe fugă şi pietrele din praştie cad pe el ca nişte pleavă.
29. O săgeată pentru el este un pai în vânt şi îşi bate joc de vâjâitul unei lănci ce zboară.
30. Sub pântecele lui sunt nişte solzi ascuţiţi; când dă prin noroi, pare că dă cu grapa.
31. Când se afundă, apa fierbe ca într-o căldare; el preface marea într-un cazan de fiert mirodenii.
32. El lasă în urmă o dâră luminoasă şi adâncul pare un cap cu plete albe.
33. Pe pământ el nu-şi află perechea şi e făcut să nu cunoască frica.
34. El se uită de sus la toţi câţi sunt puternici şi este împărat peste toate fiarele sălbatice". ''

Isaia 27 :

,, 1 În ziua aceea, Domnul va lovi cu sabia Lui cea aspră, mare şi tare leviatanul... ''

Iov 40 :

,, 15. Iată acum, Behemoth, pe care eu l-am făcut la fel de bine ca tine; mănâncă iarbă ca un bou.
16. Vezi ce putere are în coapsele lui şi ce tărie are în muşchii de pe pântece.
17. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului şi vinele de pe pulpele lui stau ca nişte noduri.
18. Oasele lui sunt ca nişte ţevi de aramă şi mădularele ca nişte drugi de fier.
19. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu şi făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace.
20. Munţii îi dau hrană şi toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd.
21. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor şi al bălţii.
22. Frunzele de lotus îi fac umbră şi sălciile bălţii îl împrejmuiesc.
23. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchiseşte; el stă liniştit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură.
24. Cine poate să-l privească? Cine poate să-i străpungă nasul cu un laţ?''

Psalmul 104

,, 25 Iată marea cea întinsă şi mare: în ea se mişcă nenumărate vieţuitoare mici şi mari.
26 Acolo, pe ea, umblă corăbiile şi în ea este leviatanul acela pe care l-ai făcut să se joace în valurile ei.''

Cu ultima propozitie ai vrut sa termini de tot Biblia, dar, nicio problema ca iti dau eu verset unde ne incurajeaza sa cercetam si poate vei afla si tu adevarul cu aceasta ocaziewinking!

,, 1. Preaiubiţilor, să nu daţi crezare oricărui duh, ci SA CERCETATI duhurile dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieșit mulţi proroci mincinoși.'' (1 Ioan 4:1)

| Teffan a răspuns (pentru Celcestietot):

Leviathan și Behemoth sunt doua creaturi mitologice din Biblia ebraică, inspirate, după cum am spus, din mitologia popoarelor învecinate, adică cananeeni, babilonienii, sumerienii, etc.
Se pare ca exista o recurenta a acestor mituri care implica un monstru marin sau terestru, învins de către o divinitate sau, mai târziu, de către un "erou". De aceea observam mitul eroului, în societățile tradiționale, ca având o particularitate interesanta, ceva ce le leagă între ele, începând din Europa, mergând pana în India. Este vorba despre acel cavaler care străpunge cu spada un dragon(sau "șarpe"), un monstru, o bestie, afirmându-și astfel curajul. Aceste mituri au conotații mai spirituale,în special simbolice.

Putem observa laitmotivul monstrului de ape în numeroase legende sumeriene, cananene, hinduse, nordice și iudaice.

Învingerea unui monstru de ape de către Iahve, în cărțile Iov și Isaia, este o reflectare a numeroase mituri care relatează despre același eveniment mitologic:

Sarpele de mare, Lotan(creatura din mitologia cananeana, transformata lingvistic în Leviathan), servitorul zeului marilor, Yam, a fost învins de către zeul furtunii, Baal(acel Baal demonizat de către creștini).

Zeița Mesopotamiana a marilor, Tiamat, a fost învinsa de către Marduk(un alt nume demonizat), zeitatea suprema a Babilonului.

Vritra, personificarea hindusa a secetei, este învinsa de către Indra, zeitate din Rigveda, cea mai veche scriptura a omenirii.

Pana și Jormungandr, Sarpele marilor, din Mitologia nordica, este ucis de către Thor.

Sa spui ca aceste informații extrase din Biblie reflecta realitatea istorica, având în vedere ca toată importanta lor(cu funcție simbolica) se rezuma la o mitologie regăsita în atâtea și atâtea culturi, sa spui ca picturile rupestre fac o paralela la Jurasic, adică acum 200 de milioane de ani(când picturile datează din paleolitic, adică de cel mult 1 milion de ani), este nebunie curata, iar cine te asculta pe tine, se face părtaș la nebunia ta sectantă.
Autorul întrebarii a demonstrat ca este extrem de ignorant.
Ceea ce spui tu este o jignire adusa istoriei și preistoriei, și niciun om sănătos(cercetător, profesor, sau un om simplu) nu te poate lua în serios.

| Celcestietot a răspuns (pentru Teffan):

Autorul o sa vada atunci cand va cerceta singur, iar apoi va vedea ca am dreptate. Totusi, vad ca intrebarea apartine unui user anonim, asa ca discutia noastra se duce intr-un sac fara fund. Ai fost orbit de minicuni, dar nicio problema, te voi lasa sa mai cerceteziwinking. Cam atat cu acest comentariu, caci nu pot scrie mai mult celor care jignesc de fiecare data cand comenteaza.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să înțelegi despre ce este vorba.
Ce este Biblia? Cine a scris-o în ce scop, cu ce motivație?
Ce lucruri nu se leagă?
De unde știi despre dinosauri?
Ce știau sau nu știau cei ce au scris Biblia?
De ce îi acuzi despre ceea ce ei atunci nu știau, iar dta știi acum?
Orice cunoști ( de exemplu un text, Capitolul Geneza, Facerea din Biblie. sunt date alfabetice. cuvinte înșirate una după alta) sunt date. Ca să se transfome în informație, adică date folositoare vieții tale, să fie bune la ceva, trebuie să le interpretei, să le traduci, să le înțelegi cu mintea ta. Cei ce au scris Biblia, acum mii de ani, trăiau în altă lume, adică interpretau lumea altfel. Nu poți să îi acuzi de faptul că ei nu știau atunci când au scris-o despre dinosauri. Astfel argumentul meu pentru dta este să înțelegi că dta când citești Biblia stai de vorbă prin ea cu acei oameni care au scris-o. De aici pornești pentru tine o lungă cercetare despre ceea ce este adevărul și constați că el este un proces. Și vezi toată lumea și religia cu alți ochi cu altă înțelegere, cu altă interpretare.

| Andrei200202 a răspuns:

Prima fosilă de dinozaur a fost descoperită prin anul 1600 din ce am citit, si s-a confirmat abia prin 1650 științific că in trecut au existat niște reptile uriașe.
"Inventatorii" creștinismului (religie care a apărut cu mult înaintea confirmării de mai sus) probabil că nu știau de existența acestor mari reptile așa că nu au luat in vedere chestia ca dinozaurii au existat inainte oamenilor? Poate dacă știau ar fi făcut ca aceste lucruri sa se lege?

| Teffan a răspuns:

Acum te-ai trezit și tu?

Este bine știut faptul ca Biblia nu reflecta realitatea istorica nici măcar în ceea ce privește evenimentele pe care se presupune ca le-a trăit poporul evreu, și care sunt consemnate în Vechiul Testament, da păi să mai vorbească cu claritate despre preistorie, pana în Jurasic? Hai sa fim serioși.

Trebuie reținut ca scripturile iudaice reflecta doar realitățile din acea perioada(o reflectare foarte vagă, cu detalii eronate, în cea mai mare măsură) și miturile altor popoare cu care au luat contact(de aceea mitologia iudaica este asemănătoare cu cea Mesopotamiana, în timp ce unele particularități sunt copiate, literalmente, din alte mituri sumero-akkadiene), adaptate la societatea evreiasca, prin transformări esențiale.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crede și nu cerceta nu aparține creștinismului, ci adversarilor lui! Dimpotrivă, Hristos Dumnezeu spune căutați și veți afla, bateți și vi se va deschide, cereți și vi se va da! În Psalmul al doilea sta scris: "Luați învățătură, ca nu cumva să Se mânie Domnul și să pieriți din calea cea dreaptă, când se va aprinde degrab mânia Lui! Fericiți toți cei ce nădăjduiesc în El."
Știința omenească este bună și utilă în măsura în care ne ajuta la cunoașterea Creației Divine și la înlesnirea vieții noastre; însă, dacă îl neagă pe Dumnezeu, nu trebuie să ascultăm de ea, fiindcă devine mincinoasă, ci noi trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni!
Dinozaurii au fost contemporani cu oamenii; știm asta din relatările biblice dar și din alte surse. Pe unele temple antice din Asia sunt sculptați stegozauri.
Eu unul nu cred în datările de milioane și miliarde de ani.
Eu cred în ce a spus Sfântul Dionisie Exiguul, că Hristos s-a născut în anul 5508 de la facerea lumii; deci noi astăzi suntem în anul 7528 de la facerea lumii.
Viața biologică nu a apărut spontan și natural, ci trecerea de la materia moartă la cea vie s-a făcut prin Creație Divină, așa cum spunea și savantul român Nicolae Paulescu: "Fără Dumnezeu, viața nu poate fi explicată."
Este o realitate că dincolo de Terra și de atmosfera ei, viața biologică nu există sau nu este observabilă deocamdată. Nu este o întâmplare faptul că există viață biologică doar pe Pământ!

| GicaGigekGica a răspuns:

Nu amesteca stiinta cu Dumnezeu. De unde atata precizie, niciodata nu am inteles de unde au stiut ei ca dinozaurii au trait acum x milioane de ani...De unde stiu ei ca omul a aparut dupa?