| anonim_4396 a întrebat:

Ce spune biblia despre mongoli, turci, arieni, arabi, rusi, nordici? Ii numeste cumva "evrei"?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu spune, căci nu se ocupă de ei. Din câte știu, Isus recomandă la apostoli să meargă să predice evanghelia la toate neamurile. În aceste neamuri, care nu sunt iudei, sunt incluși restul.

| mentholinks a răspuns:

Biblia nu e cronica Akasha, nu spune toate lucrurile.

| Meme10Memu a răspuns (pentru mentholinks):

Nu spune ca nu e nevoie la nivelul scazut de cultura al oamenilor.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Bliblia este o carte locala : orientului mijlociu->zona Israelului de azi si oarecum Romei. Nu are legatura cu lumea din imprejurimi, cu atat mai putin despre cei din celalalt capat al pamantului. Contine mentiuni depre evenimente istorice impodobite cu detalii fanteziste, Si norme sociale/morale de comportament si atitudine.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata e un miracol si deci e loc si de "fanteziile" din Biblie.

| Anisoara_Anna_1975 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu uita ca Domnul Isus a murit pentru noi toti, nu numai pentru alte popoare.