| Sixx_Klaw_1997 a întrebat:

Ce spune Biblia despre reîncarnare?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia este o adunatura de povestiri si legende egiptene,sumeriene, babiloniene, mesopotamieme etc adunate de niste evrei strangatori.
De aceea se bat cap in cap si exista sute de contradictii.
Nu exista niciun Rai sau Iad.
Mult mai plauzibila mi se pare teoria reincarnarii.Este mult mai corecta.Fiecare plateste intotdeauna ce a facut, mai devreme sau mai tarziu.
Doar ca biserica ne vrea docili si saraci si a eliminat cu grija aproape tot ce inseamna reincarnare din Biblie.
Noul Testament a fost scris de către nişte autori necunoscuţi şi prea târziu pentru a fi de încredere în relatarea pe care o face învăţăturilor lui Isus şi în felul acesta marea majoritate a învăţăturilor Sale despre reîncarnare s-au pierdut. De asemenea textul Noului Testament este plin de ştersături şi de inserări din exterior care s-ar fi efectuat în sec. VI după Hristos şi chiar mai târziu de către cei ce se opuneau reîncarnării, şi care au înlăturat cărţi întregi, motiv pentru care textul în sine nu mai este de încredere.
Cate ceva a mai ramas:
Matei 17:10-13; Ioan 3:3, 7; 9:1-3; Efeseni 1:4; Apocalipsa 3:12.

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nimic. O lasa orientalilor.

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Daca te referi la Biblia crestina: daca Ioan Botezatorul nu a fost reincarnarea lui Ilie, atunci nici Isus nu poate fi Hristosul.

| danay72 a răspuns:

În Ezechiel 18:4 Biblia spune ca sufletul moare, nu se transforma în altceva.

| ania a răspuns:

Biblia spune că orice om trăiește o singură dată și după aceea vine judecata.Conform creștinismului, cei ce pretind că sunt o reînarnare a cuiva și își aduc aminte alte vieți, de fapt sunt posedați de demoni care le aduc la cunoștință detalii din viețile altor oameni pe care i-au posedat anterior.Au fost cazuri când unii oameni au susțnum că sunt reîncarnarea cuiva care a murit nu demult timp și când s-a cercetat situația s-a descoperit că aceea persoană a murit după ce s-a născut cel ce se credea reâncarnarea acelei persoane, ceea e înseamnă că demonul a venit în viața lui la câțiva ani după ce s-a năsut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia nu are treaba cu reincarnarea. Ea sustine ca omul are "o singura viata data de dumnezeu" si cu toate astea unii bebelusi mor la nastere.

| DeathOfDreams a răspuns:

Biblia nu vorbește despre reîncarnare, dar afirmă contrariul.
"Oamenilor le este menit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata."