| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Ce spune Biblia despre sarutul dinaintea casatoriei?

Nu vreau explicatia pastorului sau a preotului,ci vreau versete sau ceva asemanator,etc.

Nu ma refer la sarutul in genul sarutului intr-o relatie din aia de nevoie,ci...

Stati sa va explic.

Mie nu imi pasa de relatia sexuala dintre doua persoane.
Sa zicem ca am o prietena care ma iubeste si pe care o iubesc,fara sa ma gandesc la chestii care nu ma privesc. Daca eu o iubesc si vreau sa imi fie aproape si sa o fac sa se simta protejata, iubita si in siguranta in bratele mele...stiti voi,poate se iveste momentul acela in care vrea sa fie sarutata,atunci ce fac? Ma gandesc ca nu ar fi chiar o problema sa o fac,dar nu ma refer la sarutul acela ca si in filmele cu amorezati care se saruta din minut in minut,ci la cel sincer,facut din dragoste sincera.
Nu ma refer la cel cu gesturi nepotrivite.

Daca ma ajutati, va dau funda si un multumesc mare.
O zi buna tuturor!

6 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Stii ca o religie e stupida atunci cand iti interzice sa te saruti cu cineva.

| Arincea a răspuns (pentru Thunderstruck):

Religie nu a fost si nu va fi niciodata stupida.Este un pacat sa si te gindesti la asta nu sa si mai spui in vorba sau in scris... Orice om pacatuieste in ziua de azi.Si nu cred ca e pacat mare daca iubesti din suflet si saruti din inimawinking

| RAY a răspuns:

Cred ca te poti saruta cu ea, cati ani aveti?

| martzian a răspuns:

Nu stiu cum esti tu construit, dar eu nu cred ca un barbat sanatos dpv sexual poate strange in brate o fata de care se simte atras fara sa se excite – fara sa o pofteasca.

"Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: „Sa nu preacurvesti." Dar Eu va spun ca ori si cine se uita la o femeie, ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea în inima lui."(Matei 5:27-28)

O fata se va simti mai mult protejata si in siguranta stiind ca are langa ea un barbat matur, cumpatat si care este capabil de autocontrol, un barbat care traieste pe baza unor principii sanatoase, imuabile. Nu vei gasi interdictii clare in Biblie in acest sens, ci este nevoie ca tu sa setezi in mod intelept limite, pentru a nu ajunge prea departe cu manifestarea iubirii dintre voi.

PS: Nu ma intereseaza sa intru intr-o disputa – in caz ca vor exista carcotasi dornici de asa ceva. Intr-o lume a divorturilor, a nefericirii si imoralitatii eu am o familie fericita si stabila doar pentru ca mi-am bazat viata pe principii sanatoase. Cui nu-i convine – sa faca ce vrea cu viata lui!

| Radamel a răspuns:

Sunt raspunsuri cu versete biblice, toate se refera la relatii sexuale. Dar daca te saruti cu iubita ta intr-un loc intim dorinta va fi de a comite un pacat. Asa ca mai bine stai singur, pana cand vei si sigur ca vrei s-o iei in casatorie, ca sa nu-i ranesti sentimentele la o eventuala despartire.happy

| mariuscristi a răspuns:

Religia e un ****. dc? tigani traiesc bine si dau in cap la oameni, si duc fete la curvit? eu zic asa faci ce vrei ca doar o viata ai.si sfatul meu este daca iubesti pe cineva iubestel pana la capat