| fllu07 a întrebat:

Ce spune Biblia despre seceta extremă?

China a înregistrat «cel mai sever» val de căldură și a treia cea mai secetoasă vară din istorie." (The Guardian, 7 septembrie 2022)

 „Regiunea Cornul Africii se îndreaptă spre cel de-al cincilea an de secetă consecutiv." (UN News, 26 august 2022)

 „Două treimi din Europa se află sub avertizare sau alertă de secetă, confruntându-se, se pare, cu cea mai gravă secetă din ultimii 500 de ani." (BBC News, 23 august 2022)

28 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E limpede ca lumina zilei (deși e seară): vine sfârșitul lumii

| fllu07 explică (pentru sierra1):

Crezi ca exista vreo cale de salvare când va veni acest sfârșit? Sau ce înțelegi prin expresia "sfârsitul lumii"?

| sierra1 a răspuns (pentru fllu07):

Adică ne ducem dreakului cu toții - păcătoși sau nu

| fllu07 explică (pentru sierra1):

Conform Bibliei planeta pământ nu va fi distrusă, si dupa acea zi de judecată, vor fi supraviețuitori, dintre oamenii păcătoși.
Apocalipsa 7:9, 13,14. Si Eclesiastul 1:4.

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Pământul conform Bibliei va arde, iar sfârșitul va veni prin foc, nu prin ape ca pe timpul lui Noe.
Eclesiastul a considerat deșartaciune pana și înțelepciunea lui, doar la sfârșitul vieții a realizat ca singura înțelepciune și adevărul se găsesc în Dumnezeu. Bătrânii din apocalipsa care nu puteau fi numărati sunt dintre cei înviați într-u nestricaciune, nicidrcun dintre cei rămași. Înainte sa ardă tot pământul, pentru cei aleși și scrisi în carte, Dumnezeu va interveni asupra timpului. Iar omul înviat nu va mai avea același trup, și nici pământul nu va mai fi același după ce va arde. I se va da trup nou, într-u nestricaciune.Precum bobul de grau care este pus în pământ, și face sa crească din el un spic verde și frumos, asa va fi și învierea.

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Interesant: în Apocalipsa 11:18 se spune că va veni ceasul când Dumnezeu ii va distruge pe ce cei care distrug pământul. Așadar, nu este nedrept ca Dumnezeu să-i distrugă pe unii ca distrug pământul, si mai apoi el să facă același lucru?

| AVAAVA a răspuns (pentru AVAAVA):

Unde este Imparatia lui Dumnezeu?
Unde este Imparatia lui Dumnezeu? Unde se afla sufletele celor decedati?
Unde se afla imparatia lui Dumnezeu? Unde se afla sufletele celor care au murit? Insa Sfantul Apostol Pavel zugraveste intru totul duhovniceste imparatia lui Dumnezeu, spunand ca aceasta nu e mancare si bautură adica nimic material simtit care presupune desfatari fizice ci dreptate si pace si bucurie in Duhul Sfant Rom 14 17
Ce semnifica insa toate acestea? Unde se afla sufletele celor ce au murit dupa despartirea lor de trup? Oare in jurul nostru oare altundeva pe planeta noastră ori pe vreo alta planeta ori inca si mai departe intr-un alt sistem solar? Insa nici aceste fantasmagorice presupuneri nu sunt mulțumitoare caci aunt adanci contradictii intru ele
toate stelele care stralucesc pe cer sunt materiale iar sufletul e ceva imaterial.
Si sufletele si imparatia cerurilor sunt in afara oricarei sfere a categoriilor noastre pamantesti spatio-temporale
Insusi Hristos a spus despre imparatia lui Dumnezeu ca nu se poate spune despre ea
Iat-o aici sau acolo. Ea e vesnica, nu de aici, nu este din lumea aceasta In 18 36
Si tocmai pentru acest fapt nu este firesc sa se intrebe unde se afla
Lumea materiala asezata in timp si spatiu se deosebeste prin masurile sale
lungime
latime si inaltime
Prin aceste masuri nu se leaga de cealalta lume
Acolo exista
pamanteste vorbind
cu totul alte dimensiuni duhovnicesti
de neatins de noi
cata vreme suntem in trup
Dar ca fapturi create pentru vesnicie
noi nu suntem intru totul lipsiti de posibilitatea de a percepe cealalta lume si de a intra in contact cu ea
Ziditorul ne-a creat si duhovnicesti, ca
atata vreme cat ne miscam in lumea materiala
sa putem sa o simtim cu sufletele noastre si pe cea imateriala
Rugaciunea e de pilda un chip de partasie cu cealalta lume
Experienta de rugaciune a credinciosilor sinceri si afundati intr-o adevarata viata harica e o marturie ca ea tine de domeniul imparatiei lui Dumnezeu
Experimentarea celor mai inalte simtaminte -al dreptatii, adica al libertatii fata de pacat
al pacii constiintei, adica al armoniei in legatura noastra cu Creatorul si cu toate fapturile
si al desfatarii harice a Raiului adica al fericirii care depa-seste orice alta fericire pamanteasca reprezinta stari care tin de gustare imparatiei lui Dumnezeu
Sufletului acestui cetatean ceresc
osebit prin nemurire si vesnicie
nu i se pot aplica masurile grosiere ale spatialitatii
Tot astfel
nici pentru simtamintele traite de suflet nu sunt potrivite aceste masuri
Fara sa se fo-loseasca de vreo categorie pamanteasca
omul
de la sine
stie si gusta ce este dreptatea
ce este bucuria si ce este pacea
Prin urmare
e limpede ca cele nevazute
fara a se supune conceptelor si categoriilor pamantesti
patrund oricum ar fi in cele vazute si traite de constiinta omului

Dreptatea
bucuria si pacea
aceste inalte insusiri ale imparatiei lui Dumnezeu
sunt date in suflet
precum un germene
fiecaruia dintre noi
Cu totii avem
fie si in cel mai nedesavar-sit chip
o oarecare cunostinta despre ele
pentru ca fiecare dintre noi poarta chipul lui Dumnezeu in sine si fiecare este chemat sa devina cetatean al Cerului. Si cei care nu cred in imparatia lui Dumnezeu au o oarecare notiune despre aceasta - ca ea inseamna dreptate
pace si bucurie. Desi in cazul lor aceste notiuni poarta un caracter pamantesc
totusi
si in ceea ce-i priveste
ele raman lucruri duhovnicesti inalte, care nu pot sa fie socoti-te insusiri materiale. Ele sunt din o cu totul alta randuiala.
Omul este alcatuit din trup fizic si din suflet nematerial. Nici oamenii cei mai invatati nu inteleg cum este unit sufletul cu trupul in om. Iar sufletul, la randul sau, este legat cu o serie de legaturi nevazute.

Omul este de neinteles pentru sine insusi. Pascal a exprimat foarte bine aceasta cand a spus: „Nu stiu cum sunt eu însumi, Nu stiu cum e trupul meu, ce sunt simturile mele, ce este sufletul meu si insasi acea parte din fiinta mea care gandeste ceea ce spun, care rationeaza despre toate si asupra ei insasi, fara a se cunoaste mai mult decat restul
Tot ceea ce cunosc e ca trebuie sa mor in curand, dar ceea ce ignor mai mult este insasi aceasta moarte pe care n-o pot evita."

Omul poarta in trupul si in sufletul sau taine in fata carora ramane fara grai. El are capacitatea de a judeca, insa el insusi nu stie cum se nasc gandurile sale. E capabil de felurite simtaminte, insa ramane neputincios inaintea tainei ivirii acestora. El e capabil sa manifeste felurite voi, insa nu poate sa raspunda in ce unghere tainice ale sufle-tului sau se iau hotararile voii sale. El are darul imaginatiei, insa ramane de neexplicat pentru el cum se produce aceasta si cum prin ajutorul ei e in stare sa extraga inaintea sa felurite amintiri, sa zboare cu duhul intr-o clipa pe distante uriase, sa mearga cu viteza fulgerului in tari straine, pe care cu ani inainte le-a vizitat si sa se intoarca inapoi cu aceeasi iutime. Taina ratiunii in om, minunea imaginatiei lui inaripate biruind obstacolele timpului si spatiului si posibilitatea data duhului sau de a zbura neimpiedicat deasupra lor, cat si multe alte minuni ale lumii lui trupesti si sufletesti - fie ca toate acestea sa-l smereasca pe om si sa-l conduca la binecuvantata cutremurare inaintea tainei propriei sale existente!

Acestea si alte observatii asemanatoare il conduc pe orice om inzestrat cu ratiune la concluzia ca, pe langa lumea materiala si lucrurile materiale, exista neindoielnic si o multime de lucruri imateriale si chiar o intreaga lume imateriala, despre care e nepotrivita intrebarea: unde se afla aceasta?, in limitele spatialitatii la nivelul perceptibilului, rod al fiintei noastre pamantesti.

Lumea fizica se afla in spatiu si timp. Lumea fapturilor duhovnicesti este legata cu aceste categorii, fara a fi insa supusa masurilor ei pamantesti, accesibile noua. Imparatia cerurilor, ca si ingerii, aceste fiinte spiritual-rationale fara de trup, dar reale, exista, ca si sufletele omenesti trecute in lumea cealalta. Ele apartin lumii duhovnicesti, nevazute, zidite de Dumnezeu, despre care citim inca din primele randuri ale Bibliei: La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul, adica lumea nevazuta si cea vazuta. In acest sens si in Simbolul de credinta se spune: „Cred intr-unui Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute."

Acum noi traim pe pamantul vazut. Insa viata viitoare, fagaduita noua atat de limpede de Domnul lisus Hristos si neincetat pomenita in Cuvantul lui Dumnezeu, nu va fi pe acest pamant, care este trecator v II Ptr3cu 10) ci intr-un cer nou si pe un pamant nou, in care va locui dreptatea v II Ptr 3cu 13 si care vor dainui vesnic. Pana la cea de-a Doua Venire a lui Hristos sufletele celor decedati se vor afla in asa-numita lume de dincolo. Acum, perdeaua trupului ascunde de noi aceasta lume, insa ea exista. Cand corpul grosier slabeste in aceasta viata, iar aceasta se petrece la moarte, vom iesi cu sufletul nostru in lumea nevazuta si o vom vedea pe aceasta cu ochii duhovnicesti. Tainica lume de dincolo nu este accesibila simturilor trupesti. Suntem neputinciosi in a o descrie, caci despre ea nu exista nici o reprezentare, nici cuvinte potrivite pe acest pamant. Si, desigur, noi trebuie sa stim cu certitudine macar putin despre ea, caci toti, dupa aceasta viata, avem de calatorit; dupa o mai lunga ori mai scurta plutire in oceanul vietii ne vom opri la limanul vesniciei.

Marele Apostol Pavel, invrednicit sa fie rapit cu duhul inca din aceasta viata pe lumea cealalta, a auzit acolo cuvinte pe care nu se cuvine omului sa le graiasca II Cor 12cu 4
Oricare ar fi fost continutul acestor cuvinte, el nu ni le-a dezvaluit, caci lucrurile din lumea nevazuta sunt de neexplicat in aceasta lume. Intr-o alta intamplare, acelasi Apostol ne atrage atentia ca exista o diferenta intre limbile omenesti si limbile ingeresti v I Cor 13 cu 1. Care sunt aceste limbi ingeresti? Prin ele ar fi fost cu putinta sa fie descrise tainele lumii nevazute, insa noi nu le stapanim. Inexprimabilul pentru limba pamanteasca devine accesibil intr-o anumita masura pentru mintea duhovniceasca, pe calea credintei si a experientei duhovnicesti, pe care oricine poate sa o aiba, caci suntem alcatuiti nu doar din trup, ci si din suflet. Pe de alta parte, daca pentru nimeni si in nici un chip lumea tainica de dincolo nu ar fi accesibila, atunci nimeni nu ar fi fost in stare sa creada intru ea.

Ce ne spune credinta?

Unul este Facatorul lumii ceresti si pamantesti, al tuturor celor vazute si nevazute. Prin El si in El cele vazute si cele nevazute stau in legatura.

Unul este Cuvantul lui Dumnezeu, nascut mai inainte de toti vecii, prin care toate s-au facut v In 1cu3. Acest Cuvant, Fiul lui Dumnezeu, Cea de-a Doua Persoana a Sfintei Treimi, S-a facut trup si S-a salasluit intre noi si am vazut slava Lui, slava ca a Unuia-Nascut din Tatal, plin de har si de adevar (adica El ne-a adus mantuitorul Har si ne descopera Adevarul In 1, 14
Cu aratarea Lui ca Dumnezeu in trup pe pamant v I Tim3cu 16, lisus Hristos uneste cerul si pamantul, asaza un pod intre faptura vazuta si cea nevazuta. Si unind intr-un chip neinteles dumnezeiasca Sa fire cu firea noastra si aratandu-Si plinatatea Lui in vremea vietii Sale pamantesti, chip de rob luand, facandu-Se asemenea oamenilor Filip 2 cu 7 aceasta a facut cu putinta pentru firea omeneasca, slobozita de pacat, sa se faca partasa firii dumnezeiesti (v II Ptr 1cu 4.

Unul este Duhul Sfant, Care lumineaza ca Duh al Adevarului v In 15 cu26 cerul si pamantul si Care daruies-te viata si celor morti, si celor vii, fiind de Viata Facator. Unul este Trupul lui Hristos - Biserica -, care uneste lumea de Sus cu cea de jos, adica ingerii si duhurile dreptilor celor desavarsiti Evr 12cu 23 cu lumea oamenilor, care traiesc inca aici, pe pamant. Biserica ii uneste si pe vii, si pe morti, deoarece in ea, de la Vesnicul si Viul Dumnezeu, ca de la un etern Izvor, se revarsa rauri de viata vesnica asupra tuturor credinciosilor in Hristos - atat a celor care ratacesc inca pe pamant, cat si a celor plecati in imparatia nemuririi. In acest mod sa fie iarasi unite in Hristos cele din ceruri si cele de pe pamant - toate intru El Efes 1 cu 10
Astfel, cei care cred in Dumnezeu si pazesc poruncile Lui sa fie asemenea chipului Fiului Sau, ca El sa fie intai nascut intre multi frati Rom 8cu 29.

In acest neinteles chip, Hristos apropie viata pamanteasca de cea cereasca si face fiinta nevazuta in asa masura accesibila oamenilor pamantesti, incat Sfantul Apostol Pavel sa poata sa spuna ca prin Hristos ne imbogatim in tot cuvantul si in toata cunostinta. Calea catre intelegerea lumii nevazute este credinta. Prin credinta intelegem Evr 11 cu3
Umblam prin credinta, nu prin vedere lI Cor 5cu 7

Prin urmare, Domnul lisus Hristos a venit pe pamant ca sa ne daruiasca imparatia cerurilor. Aceasta nu este aici ori acolo, ci inauntrul nostru, daca vom trai dupa dumnezeiasca dreptate, ori e departe de noi, daca ne afundam in pacate. Implinind voia lui Dumnezeu, tu vei fi in imparatia cerurilor inca din aceasta viata! Caci imparatia lui Dumnezeu este dreptate! Cauta desfatarile nu in veseliile cele pline de pacat, ci in virtutile pe care Hristos le cere, si vei gusta inca de aici din vesnica bucurie a imparatiei cerurilor. Pentru ca aceasta nu e doar dreptate, ci si bucurie! impaca sufletul tau zbuciumat de patimi si pacate, luptandu-te cu demonii, si vei avea pace cu Dumnezeu, preadulce pace in constiinta si pace cu aproapele, adica acea neobisnuita pace care covarseste orice minte Filip 4 cu 7.Caci imparatia cerurilor nu e doar dreptate si bucurie, ci si pace in Duhul Sfant Rom. 14 cu 7. Daca vei cauta sa mergi neabatut pe aceasta cale, vei gusta cat de bun este Domnul si nu vei mai intreba: Unde este imparatia cerurilor? Caci o vei avea in sine, dupa cuvintele lui Hristos: imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru.

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Dreptatea lui Dumnezeu nu poate fi pusa la îndoială, dar cu siguranță pământul și cerul promis pentru veșnicie în imparatia Cerurilor nu are treaba cu acest pământ supus degradării, cum nu are treaba nici trupul care a putrezit cu trupul înviat într-u neputezire.

| AVAAVA a răspuns (pentru AVAAVA):

Apocalipsa 3:18
te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur curățat prin foc, ca să fii bogat, haine albe, ca să te îmbraci și să nu ți se vadă rușinea goliciunii tale, și alifie pentru ochi, ca să‑ți ungi ochii și să poți vedea

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Tu iti faci impresia ca eu imi pierd timpul să citesc toate aberațiile pe care tu le copiezi din cărți de teologie ortodoxă?

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Apocalipsa 3:18
te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur curățat prin foc, ca să fii bogat, haine albe, ca să te îmbraci și să nu ți se vadă rușinea goliciunii tale, și alifie pentru ochi, ca să‑ți ungi ochii și să poți vedea

| sierra1 a răspuns (pentru fllu07):

" fllu07 : vor fi supraviețuitori, dintre oamenii păcătoși"

uf, ne-am liniștit!

| fllu07 explică (pentru sierra1):

winking

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

O ții langa cu alifia.
Ia la mama, ia cu alifie:
https://www.google.com/......rbeau.html

Acu, după faza cu Alexa. Si tu vorbești despre biserica Apostolică? Dacă aveai puțin bun simț, nici nu mai aveai cont pe site aici, darămite să le iei apararea la niste farisei fățarnici. Auzi, ei pioși, si pe dedesubt, fac orgii sexuale.

DUPA FAPTELE LOR II VEȚI RECUNOAȘTE PE OAMENII ACEȘTIA.

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Bunul simt nu este influențat de acest site. Este un site decent, unde omul își spune gândul în scris. Învață să nu mai judeci o pădure după uscaturi, si atunci vei înțelege ca Ortodoxia este infailibila, deoarece este Biserica lui Hristos pe pământ, iar cea din cer este fără de păcat. Atât preoții cât și mirenii care nu se pocăiesc nu vor face pasul către Biserica din cer, pentru ca nimic necurățit nu va întra în Imparatia Cerurilor.

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Păi asta zic, o tot ții cu biserica Apostolică, infailibilă. Dacă ar fi asa, nu ar trebui să se vadă efectele în viața celor care o practică? Cum au trăit apostolii? La fel ca popii vostri? Si ba da, dacă ai curaj sa ții partea unor farisei, când vezi faptele lor, are trebui să nu mai ridici ochii din pământ. Si nu, nu judec. Sunt realist si observ faptele. Faptul că am amintit de cazurile: Pomohaci, Teodosie, Alexa, Onilă, acu si Bălășoiu ăsta, (si câți or mai fi, stai ca ies toți, ca sa se dovedească adevărata față de prostituată a religiei false, Apocalipsa 17) nu însemna că judec. Însemna că îmi sprijin argumentația pe ceva. Pe faptele lor execrabile si condamnabile. Exact cum spune 2Timotei 3:5 - "având o aparență devoțiune față de Dumnezeu, dar puterea ei, nu se vede în viață lor" în fața se pozează cu icoana, evlavioși, pioși, si pe dedesubt, hei hop, o punem de-o orgie, de-o pedofilie. Cam asa.

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Tu cauți cu lupa uscaturile din pădure pentru a îți demonstra ca pădurea este compromisă cu totul, și în curând se va usca toată datorita unor uscaturi.
Face ca un ateu, în loc sa caute argumente în favoare lui Dumnezeu, El cauta argumente împotriva, si asta găsește.
Biseica Ortodoxă, are mulți ortodoxi pe hârtie, dar putini care trăiesc ortodox, asta acum în zilele din urma, când Duhul Lumii umbla printre noi.Noi, cei care ne dorim imparatia, trebuie sa profitam la greu de taina Spovedaniei și a impartasirii. Cu ajutorul lor putem ajunge la Iubie necondiționată. Aici este vorba de Credința, voința și dorința. Eu care cunosc dogma și rolul Biseiciii, nu ma da înapoi din calea mântuirii păcatele unor nevrednici, deoarece mântuirea este personala, nu ma duc de mana cu Pomohraci ori Alexa, care una au propovăduit și alta au făcut. Dacă tu îți sprijini mântuirea pe faptele altora, dând la o parte Biserica cu tainele ei, este treaba ta personala, te privește pe tine.
Sa argumentezi Protestanismul, care continde mii de denominatiini, oferă mântuirea, înseamnă ca nimeni pana la 1000 și ceva de ani nu se va mântui. Ori din punctul meu de vedere este un neadevăr indus lumii de către iudeomasinerie mânați și ei de Duhul Lumii.

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Hai să-ți demontez pe bucati si acest comentariu:

"Cauți cu lupa uscăturile..." pe bune? Cu lupa? Cu lupa era dacă îți ziceam de un popă din Coșcăuții din deal, un cătun de câteva familii, ca ar fi supectat. Si restul toți evlavioși, pioși, smeriți. Si iti băgam pe nas uite uite, vezi, la Coșcăuții din deal, vezi? Deci biserica ta, doctrina bisericii nu e bună. Dar hei, hai sa mergem în fiecare sat din România sa ii întrebam pe oameni, cum se comportă popa? De unde are luxul nerușinat în care sta? Îl imită pe Isus Cristos, modelul creștinilor? Uită-te la TV constant apar cazuri de corupție, înșelătorie, lăcomie, fraudă, orgii sexuale, pedofilie, la vârful bisericii, la vârf frate. Patriarhul Daniel este fost colaborator al securității, este dovedit, si tu spui ca eu caut cu lupa? laughing laughing

"Biserica ortodoxă, are multi ortodocși pe hârtie, dar puțini trăiesc ortodox" bun. E adevărat ce spui, dar, când e sa spună numarul de enoriași, când are nevoie de majoritate, ce spune: noi, credința strămoșească. de la decebal, noi, am fost, noi suntem. Suntem 18, 9 milioane de enoriași: conform spuselor tale puțini din ei trăiesc ortodox, dar pe restul de ce nu ii mustră biserica? De ce nu ii îndruma? Din 2 motive: nub
are cine ca popii sunt ocupați cu afacerile lor si imoralitațile, si 2, nu poti sa excluzi, sa mustri 15, 16 milioane de enoriași, ca astfel scad banii la buget, scad afacerile. Așadar, lasă, sunt buni asa cum sunt. ca plătesc taxe la biserica.

Eu nu argumentez protestantismul, eu susțin învățăturile Bibliei, care este adevărată, si infailibilă. Si care învață adevărul în materie de religie, adevăr care este la ani lumină de ortodoxie.
Și-ți mai spun si ma repet: toate aceste se dovedesc prin faptul că ceea ce se lălăie în biserică, ce scrie in cărțile voastre, si ceea ce spune "sfânta tradiție " nu are valoare în viata oamenilor. Nu ii sensibilizează, nu ii îndreaptă. sunt exact cum spune Isus: ca niste oi fără pastor, jupuite, aruncate încoace și încolo.
Bine. Si jumulite de bani. dar asta e secretul nostru. Sa nu mai spui la nimeni.

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Nu este nici un secret ce spui tu.
Ce nu știi tu este ca zeciuiala, care o practica absolut toți pastorii Protestanții, este o forma de îmbogățire mascata.Crestinul nu mai trebuie sa dea zeciuiala, de când a ieșit de sub Robia lui Agar. Prin Sacrificiul Suprem, nu mai ne tăiem împrejur ca Evreii, nu mai dam zeciuiala ca evreii, pentru ca Legea a fost reformata și desăvârșită datorita Iubirii nemărginite. Pentru ca Iisus putea foarte ușor sa ne lase cu legea MOzaica, asa cum au rămas și Evreii împietriți în legea veche data pentru omul căzut. Noi prin Har și Duh, respectând legea iubirii, făcând o sărbătoare închinată Domnului în fiecare zi, avem posibilitatea de a ne ridica de sub Jugul Legii Vechi a Evreilor.oar apostolul Pavel a spus clar, ca dacă suntem sub lege, sa ținem toată lege, dar nu am văzut protestant sa se taie împrejur, dar zeciuiala cere. Noi cei sub har, trebuie sa fim milostivi, pwntru ca zeciuiala este un automatism. Biblia devine desăvârșită în Completare cu Sfânta Tradiție, Tradiție scrisa ca răspuns al celor căzuți în Erezie, sa nu deformeze cuvântul revelat și predaniile primite prin viu Grai... Biserica nu poate sa alerge dupa toți cei căzuți, este Datoria noastră sa mergem la Biseica, nu invers.Ai sa ramai surprins dacă mergi prin Bisericile de la tara, sau mănăstiri. Dacă îl întrebi pe bețivul satului, vei primi un răspuns mulțumitor cu ura pe care o ai împotriva Bisericii Ortodoxe. Meri la mănăstirea Radu Vodă, și întreabă un mirean de acolo, dacă vrei adevărul, nu pe cei care nu știu nici măcar rolul Bisericii.

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Păi si cei care nu stiu rolul bisericii, ce face biserica pentru ei? Ii abandonează? Nu știu ce zici de zeciuiala, eu nu dau zeciuiala nici în cultul al cărui membru sunt, nu se cere/ dă zeciuiala. Am spus si in celalalt comentariu: eu nu apar protestantismul, pentru că sunteți toți o apă si'un pământ: si voi si ei, cred în: iad/rai, suflet nemuritor, trinitate, pământul va arde, care sunt învățături false. Mai sunt mici diferențe: ei nu pupă mortăciuni. hoituri, si nu au biserica pictată cu idolii de balegă. (Asa spune profetul Isaia). Au programul mai diferit la biserica, se mai cântă, se mai ajută între ei. semn că ceva ceva pricep din Biblie. Asa ca nu mai bate câmpii degeaba. eu nu susțin protestantismul. Si da, Psalmii 97:10 spune că cei ce îl iubesc pe Dumnezeu trebuie să urască răul, nu să-l bage sub preș, ca tine, chipurile orice pădure are uscaturi. laughing laughing pai în Biserica ortodoxă se aplică invers: în orice pădure uscată mai găsești cate un firicel verde. Hai ca m-am distrat cu tine. bagă 2 mătanii si pupă aci: https://marianpaduret.com/2013/03/19/despre-moaste/amp/

E sfânt. laughing

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Nu îți voi răspunde cu jigniri cum ai făcut tu.
Am trecut de aceasta faza.
Nu știu cui slujești tu, dar lui Dumnezeu în nici un caz.
Sa ai "nerușinarea" de a numi Sfintele Moaste "Hoituri", înseamnă că Dasconsideri creația, si Hulesti împotriva Duhului Sfânt. Nici măcar nu știu dacă te misca cu ceva Duhul Sfânt, dar cinste nu ii faci. Pentru cultura ta, cultul Sfintelor Moaste este întărit în vechiul Testament când mortul înviaza, atingând-se de oasele Proorocului Elisei. Dar Vechiu Testament se pare ca te lasă rece, asa cum ai mai declarat... Decalarand ca faci parte dintr-o religie care nu da zeciuiala, dar ridicând Protestanismul deasupra Ortodoxiei, iar în alte decalarii spunând ca ești mai mult ateu, trag concluzia ca Religia ta este condusa în ascuns sau pe fata de Diavol, pentru ca doar el se împotrivește Lui Dumnezeu fără nerușinare.

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Nu, eu nu ma împotrivesc lui Dumnezeu. Ci obiceiurilor păgâne si dau pe față, sau aduc în discuție ce fac "înaltele fețe bisericești " pe sub ascuns. Sunt curios, în care postare am spus că sunt ateu? Si da, sunt hoituri. lângă orașul meu natal, în jud Alba, mulți ani oamenii din satul Deal, au pupat oase de câine. Deci hoituri. Ți-am dat un link mai sus, și alea's hoituri. Mortăciuni. Hai cinsteștele. Ce mai stai?

| AVAAVA a răspuns (pentru fllu07):

Am citit, un comentariu scris de un protestant picat în Erezie, la ce sa te aștepți.
La mănăstirea Radu Vodă, se afla o părticică din Sf Moate ale Sf. Nectarie. O prietena buna, pentru care s-a făcut și cheta sa nască învitro, iar doctorii dându-i șanse de sub 1% sa nască, a ținut acatistul Sfântului. După o perioada de timp, nu mai țin minte câte zile, Sfântul i-a apărut aievea, Crezand initial ca este un călugăr, aflând ca a fost Nectarie după ce l-a văzut zugrăvit un Mănăstire. Acest Sfânt, i-a spus ca va naște un băiat, se va chinui cu el, și va ajunge preot. Fata a rămas însărcinată, a avut probleme cu sarcina, Doctorii dându-i din nou șanse foarte mici de supraviețuire, în final născând un copil prematur de 600 grame, pe care medicii se chinuiau cu oxigen să-l tina în viata. Între timp mama lui a reușit sa primească o suma frumușică de la stat pentru a vara grija de el personal, lăsându-se de serviciu. Acum copilul are 10 ani, și este aproape perfect integrat, deoarece în primii ani de școală și grădiniță mama îl însoțea și la ore... Și sa vii tu sa vorbești despre osemintele Sfinților cu atâta scârbă, nu ma face decât sa realizez ca Duhul Lumii, eresurile și apostazia conduse de iudeomasoni au dus pe mulți în sminteala. aproape toate instituțiile sunt conduse de ei, greu mai afli o informație adevărata.
Tu spurca cu gura în continuare cele Sfințite de Dumnezeu, ca nu faci decât păcatul hulirii împotriva Duhului Sfânt, dar îți va tine apărarea Duhul Lumii care se crede buricul Pământului și stăpânitorul omului. El stăpânește pe om, dar nu se poate atinge de cel smerit.

| fllu07 explică (pentru AVAAVA):

Dacă crezi că Dumnezeu a sfințit asta: https://marianpaduret.com/2013/03/19/despre-moaste/amp/

Ești. esti cauză pierdută.

| iurii75 a răspuns (pentru AVAAVA):

Ai spus corect mai înainte ca esența creștinismului nu este ținerea sabatului si altor de genul, ci iubirea. Chiar Isus a spus ca creștinii vor fi recunoscuți prin iubirea dintre ei. Dar afirmația ta că în ortodoxie este această iubire se bate cap in cap cu dogmele ortodoxe. Se afirmă ca este ceva normal pentru un creștin să facă serviciul in armată. Si asta fac ortodocșii din Ucraina si Rusia, iar că rezultat se ucid reciproc. În plus, mulți dintre "sf. părinți" afirmau, si aceasta este învățătura oficială a ortodoxiei, ca cei care au dat dovadă fe vitejie in lupte, apărândusi patria, sunt demni de onoare si cinstire. Deci sunt demni de onoare cei care, îndeplinind ordinele, și-au ucis frații? Asta este iubire?
Referitor la "moaște" - da, a înviat o persoană care a fost aruncat in mormântul lui Elisei, dar a purtat ulterior cineva oasele lui prin templu, sinagogi. Erau ele sărutate, bea cineva apa cu care erau ele spălate?! Nu te jeneaza ca după legea cine se atingea de un mort devenea necurat?
Referitor la " minuni", vindecări miraculoase... - în primul secol darurile spiritului - profețiile, vorbirea in limbi si altele au avut ca scop întărirea congregației creștine si demonstra ca creștinii deveniseră poporul lui Dumnezeu. Dar Pavel a explicat că, după ce îşi vor fi îndeplinit scopul, aceste daruri miraculoase vor înceta: „Prorociile se vor sfîrşi; limbile vor înceta". — 1 Corinteni 13:8. Urma sa rămână doar iubirea, cea care nu este in cadrul ortodoxiei.
Si referitor la pretinsele minuni ale ortodoxiei, Isus sa exprimat inca atunci - Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în Regatul cerurilor, ci doar cel care face voința Tatălui meu, care este în ceruri. 22 Mulți îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profețit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău și n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?». 23 Atunci le voi spune: «Niciodată nu v-am cunoscut! Plecați de la mine, voi, care practicați nelegiuirea!».

| halogen001 a răspuns:

Biblia nu are ce să zică. Mai important ar fi ce zice și ce face Dumnezeu, dar cum Dumnezeu cel "atotputernic" și "creatorul Universului" e invizibil și mut pentru că e inexistent, nu face nimic și nu zice nimic.
Credinciosul ar trebui să nu-și facă probleme, pentru că de el are grijă Dumnezeu. Credinciosul are "viață veșnică" și locul asigurat în "Rai".
De unde știe credinciosul că Dumnezeu dă viață veșnică? Numărul mare de oameni cu viață veșnică (zero) demonstrează că Dumnezeu dă viață veșnică, tot așa cum portofelul gol al unui om demonstrează că acel om e miliardar.

Când omul nu are ce să mai zică, te trece la ignorați :)) Așa de bine îi apără minciuna numită Dumnezeu pe credincioși încât trebuie să se apere singuri cum pot. "Credinciosul" pretinde că are încredere într-un zeu "atotputernic" după care trece la "fapte" cum ar fi inchiziția, cruciadele și așa mai departe. Dumnezeu e o minciună care justifică dorințele și acțiunile omului mincinos, neștiutor, viclean, necinstit, nesimțit, nerușinat și neserios. Așa se întâmplă acum în Iran. Folosind justificarea "Dumnezeu" niște indivizi necinstiți și neserioși își impun dorința. A venit Dumnezeu să spună că femeile trebuie să-și pună un sac în cap? Nu, dar indivizii mincinoși își găsesc justificarea mințind. Minciuna stă la baza acțiunilor lor.
https://www.hotnews.ro/......n-lume.htm

| IceRope a răspuns:

Biblia nu face prognoze climatice.

| fllu07 explică (pentru IceRope):

Sigur, nu face. Dar nu spune nici sa nu fumezi, dar creștinii stiu ca e un obicei respins de Dumnezeu. Nu spune nimic despre internet, dar cei cu discernământ spiritual înțeleg că pentru un creștin, internetul e o armă cu 2 tăișuri: un instrument excelent, si un loc plin de pericole.winking
Deci nu trebuie să scrie ad literam ca să-ți dai seama. Nu?