| anonim_4396 a întrebat:

Ce spune religia (ortodoxa) despre sexul oral? Cat de mare este pacatul? Se poate ierta? Ce trebuie facut etc. Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sa nu mai practici si să te caiesti sincer, cerandu-ti iertare lui Dumnezeu.

| DeyCj a răspuns:

Doxa dreaptă spune că orice activitate sexuală este un păcat(tradus şi concluzionat scurt din doxe+bibile).Cum omul a fost născut din păcat, la fel orice activitate sexuală este un păcat din punct de vedere al doxei drepte(ortos+docmatis=ortodox)
Dar cum în biblie scrie că nu e păcat de bagi în gură, ci e păcat ce scoţi pe gură, atunci dă-i să sune, dar să-nghită ca să nu scoată spurcăciunea pe gură laughing))).

| xerxes1 a răspuns:

Religia crestina spune ca nu este pacat ce intra in gura.

Matei 15:11
11. Nu ceea ce intră în gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om.

| gratargratar a răspuns:

Toate pacatele se iarta. Du-te si te spovedeste.
Sexul oral e considerat desfranare. In crestinism, actul sexual nu e pacat in cadrul casatoriei atata vreme cat nu implica perversiuni (exp: sexul oral).

| MajinVegeta a răspuns:

Aproape toate pacatele se pot ierta. Sf. Spovedanie e Taina pentru iertarea pacatelor. Se zice ca daca faci ceva de genu cu gura ta, cum mai pui buzele pe cele sfinte (e doar asa ca parca e aiurea).

| oykoj98 a răspuns:

Orice pacat se poate ierta, in religie nu e pomenit sexu ora si nu este el un pacat in sinea sa, ci orice fel de sex in afara casatoriei e pacat deci daca o faci cu nevasta nu e pacat.

| oykoj98 a răspuns (pentru oykoj98):

Daca ea vrea..., aici sa fie clar nu o poti obliga!